Přeskočit na obsah

ČSAT kritizuje zařazení přípravku Zocor na pozitivní list VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna v nedávné době prezentovala skutečnost, že na seznam doporučených léčivých přípravků (tzv. pozitivní list) bude zařazen i „originální lék na hypercholesterolémii“ obsahující simvastatin. Tento lék byl uveden jako „unikátní přípravek“, který bude dostupný bez doplatku pro pacienty. Česká společnost pro aterosklerózu (ČSAT), která sdružuje odborníky v oblasti výzkumu, diagnostiky a léčby aterosklerózy a dlouhodobě sleduje účinnost a bezpečnost její léčby, reaguje na tuto informaci následujícím stanoviskem.

Simvastatin patří mezi osvědčená léčiva s prokázaným účinkem na hladiny krevních tuků i na snížení výskytu srdečně‑ ‑cévních příhod aterosklerotického původu. Rozhodně ale není přípravkem z tohoto pohledu unikátním. Ve stejné lékové skupině se v Česku aktuálně používají čtyři další statiny.

Současně je třeba říci, že účinnost simvastatinu je výrazně nižší než u novějších statinů a navíc má horší bezpečnostní profil (především riziko závažných interakcí s jinými léky). Současně musíme zdůraznit, že v České republice většina přípravků ze skupiny statinů byla pro nemocné dosud dostupná bez doplatku díky relativně nízké ceně těchto přípravků, která patří mezi nejnižší v rámci Evropské unie. Nelze tedy souhlasit s argumentací zástupců VZP obhajujících vybrání simvastatinu pro zařazení na pozitivní list VZP právě s odkazem na „desetikorunové“ doplatky u ostatních molekul. V tomto kontextu považujeme také za zásadně nesprávný záměr VZP snížit náklady na léčbu statiny v ČR o 45 % poskytnutím plné úhrady pouze méně účinné léčbě simvastatinem a přenesením vyšších nákladů na léčbu moderními přípravky na pacienta.

Zejména cítíme potřebu upozornit na zásadně nesprávný přístup, preferující méně účinný i méně bezpečný způsob léčby, který může zásadním způsobem zvýšit riziko nejen kardiovaskulárních příhod, ale u některých pacientů i riziko závažných interakcí s jinými léky. V posledních letech se v České republice díky dostupnosti moderních a velice účinných statinů výrazně zvýšil podíl úspěšně léčených pacientů a byl pozitivně ovlivněn trend vývoje nemocnosti a úmrtnosti na srdečně‑cévní onemocnění. Preference jednoho statinu může naopak vést k nedostatečné terapii a ke zhoršení zdravotního stavu v naší populaci. Ve Velké Británii, kde byl simvastatin z ekonomických důvodů také přechodně upřednostňován, došlo v tomto období ke vzestupu počtu cévních příhod.

Proto vyzýváme VZP k přehodnocení jejího přístupu k tvorbě tzv. pozitivního listu, při kterém by měla být zohledňována nejenom ekonomická hlediska, ale také vědecky prokázané skutečnosti, v tomto případě například významně lepší výsledky léčby při použití novějších, účinnějších statinů. Za nezbytné považujeme zachování dostupnosti ostatních typů statinů v současném rozsahu a zařazení moderních účinných a bezpečných reprezentantů této lékové třídy (především atorvastatin, rosuvastatin) mezi preferované molekuly.

Za výbor České společnosti pro aterosklerózu

doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., předseda ČSAT

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené