Přeskočit na obsah

ČR prověřila svou připravenost na ebolu

Přestože současná epidemie eboly má podle WHO na svém kontě již více než 7 500 pacientů, z nichž 3 500 zemřelo, s výjimkou sporadických importovaných nákaz v USA a Evropě nepřekročila hranice černého kontinentu.

To je také pravděpodobně důvod relativní liknavosti vyspělých států při zajišťování rychlejší a masovější pomoci postiženým oblastem. Na úrovni jednotlivých států nejprve dominovala diskuse, jak postupovat v případě, že první nakažení překročí jejich hranice.

S určitým odstupem se většina vlád včetně české rozhodla pro zaslání materiální pomoci, většinou v podobě ochranných pomůcek. Ochota vyslat na misi kvalifikované lidi je pochopitelně o poznání vzácnější. Je však jasné, že zvládnout epidemii je nad síly místních zdravotních systémů.

Výskyt – byť zatím sporadický – importovaných nákaz nasvědčuje tomu, že větší zapojení mezinárodního společenství do boje s ebolou je i v zájmu vyspělých států, které se dosud soustředily hlavně na ochranu svého obyvatelstvo, protože, jak upozorňuje v diskusním fóru na straně A2 prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D., děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, vysoce nebezpečné nákazy, mezi kterými ebola dominuje, neznají hranic.

Minulý týden se v ČR objevil druhý pacient s podezřením na infekci ebolou a Česká republika si tak měla opět možnost vyzkoušet připravenost všech složek integrovaného záchranného systému v praxi. Naštěstí speciální testy v berlínském Institutu Roberta Kocha nákazu pacienta, který po převozu na Infekční kliniku Nemocnice Na Bulovce čekal na stanovení diagnózy v izolaci ve speciálním bioboxu, tímto virovým onemocněním nepotvrdily. Potěšující zprávou také je, že postup všech složek integrovaného záchranného systému zapojených do péče o tohoto nemocného byl vyhodnocen jako bezchybný.

„Systém ochrany veřejného zdraví zafungoval tak, jak měl. Přesto chci ještě prověřit reálnost aktivace nemocnice Těchonín, aby byla jistota, že jsme připraveni i na situace s větším počtem pacientů,“ dodal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Na reálné připravenosti ČR proti zavlečení nákazy virem ebola se shodují i oslovení odborníci v diskusním fóru.

„K nakažení více osob by mohlo dojít jen při těžce představitelném řetězci chyb a nedbalosti, její endemizace na našem území je však prakticky vyloučená,“ říká například doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., který má zkušenosti s řadou zdravotnických misí v rozvojových zemích. Podle něj boj s epidemií eboly naopak přinese zvýšení standardů zdravotní péče a ochrany zdraví obyvatel, což by se mělo následně odrazit v poklesu incidence i jiných nemocí přenášených podobnou cestou jako ebola.

„A pokud jde o situaci v ČR, stávající epidemie by měla být varováním pro zdravotníky, běžně provádějící odběr venózní krve bez ochranných rukavic. V dnešním globalizovaném světě si nemůžeme být jistí neinfekčností pacienta, a to bez ohledu na jeho cestovatelskou anamnézu,“ varuje doc. Maďar.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené