Přeskočit na obsah

ČR má prostor pro rozvoj robotické chirurgie

Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, připomněl, že k 30. září letošního roku bylo ve světě instalováno více než 700 robotů da Vinci společnosti Intuitive Surgical, z toho 112 v Evropě.

Nejčastěji je robot da Vinci využíván při radikální prostatektomii - například v USA je více než polovina takto nemocných pacientů operována roboticky. „Rozvoj robotiky dokumentuje také skutečnost, že nemocnice, kde byl karcinom prostaty dříve řešen tradičním způsobem, po instalaci robotického systému zvýšily počet operovaných pacientů. Došlo zde ke koncentraci léčebné péče, která se stala profesionálnější a efektivnější,“ uvedl prof. Žaloudík.

Na celém světě bylo v roce 2005 roboticky operováno 26 811 pacientů, o rok později už téměř 50 000 a letos se očekává, že se počet operací zvýší na dvojnásobek.

Spektrum výkonů srovnatelné se zahraničím

První operace s využitím robotického systému da Vinci se v České republice uskutečnila před dvěma lety v pražské Nemocnici Na Homolce, kde byl letos instalován druhý systém určený speciálně pro kardiochirurgické výkony. Krátce poté začali chirurgové využívat robotu rovněž v Ústřední vojenské nemocnici Praha a loni ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. V letošním roce vzniklo další pracoviště robotické chirurgie v Nemocnici sv. Zdislavy v Mostišti. V České republice tedy v současné době funguje pět center robotické chirurgie a k 11. říjnu bylo provedeno celkem 810 zákroků s využitím systému da Vinci.

„Spektrum roboticky asistovaných operačních výkonů je téměř stejné jako v zahraničních pracovištích. Rozdíl je v množství provedených operací,“ uvedl prezident kongresu prof. MUDr. Ivan Čapov, Ph.D., přednosta I. chirurgické kliniky FN u sv. Anny v Brně. „V oblasti robotických prostatektomií, kterých provedeme několik desítek, jsme asi nejdále a nejvíce se přibližujeme právě zahraničním centrům. Mnohem menší zkušenosti máme například s plicními lobektomiemi, jejichž počet se ve světě a u nás liší o řád.“

Vázne komunikace s pojišťovnami

Ve srovnání se zahraničím zaostává Česká republika podle prof. Čapova bohužel především v oblasti úhrad provedených robotických výkonů od zdravotních pojišťoven. „Nikdo se nepozastavuje nad tím, když se na trhu objeví nový přípravek pro terapii onkologických pacientů, který je mnohonásobně dražší než lék předchozí. Léčba takového pacienta pak stojí několik set tisíc korun, a přesto je akceptována,“ dodal prof. Čapov. „Nevidím tedy důvod pozastavovat se nad cenou roboticky asistovaných výkonů - například radiálních prostatektomií, kterých se ve světě provádí několik desítek tisíc a které mají jasný léčebný efekt. Nové technologie nabízejí lepší možnosti, ale jsou pochopitelně také dražší.“

Je tedy Česká republika dostatečně ekonomicky vyspělá pro vznik dalších center robotické chirurgie? „Podle mého názoru by měla všechna centra v budoucnu fungovat jako zázemí pro lékaře z různých chirurgických oborů. Myslím si, že tento problém by měly vyřešit například univerzitní nemocnice, kde se mohou chirurgové setkávat a vzájemně si vyměňovat zkušenosti. Navíc náhrada robotu za novější typ, se kterou je třeba jistě počítat, bude pro takovou instituci finančně mnohem jednodušší než pro menší pracoviště. Podle mého názoru je tedy v České republice prostor ještě pro další dvě až tři centra robotické chirurgie.“

Soutěž o specialistu robotické chirurgie

Společnost Hospimed, dovozce robotického systému da Vinci v ČR, vyhlásila loni soutěž o titul „Specialista v robotické chirurgii“. Tím by se měl stát každý chirurg, který pomocí robotu provede sto operací. K nejúspěšnějším chirurgům v ČR zatím patří MUDr. Oto Köhler, CSc., z Ústřední vojenské nemocnice v Praze, který má na svém kontě 94 výkonů, dále MUDr. Petr Štádler z Nemocnice Na Homolce s 85 výkony, MUDr. Jiří Kočárek z Ústřední vojenské nemocnice Praha s 80 výkony a MUDr. Pavel Beňo z Nemocnice Na Homolce se 79 výkony.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené