Přeskočit na obsah

Co všechno už umíme změřit

Společnost OMRON, přední výrobce zdravotnické techniky určené k prevenci, léčbě i sledování zdravotního stavu, je největším světovým výrobcem tonometrů. Od roku 1973, kdy byly poprvé uvedeny na trh, se jich až dosud prodalo více než 100 milionů kusů. Přístroje k měření krevního tlaku této společnosti mají několik unikátních prvků: "Je to především technologie inteligentního nafukování manžety IntelliSense, která spočívá v mimořádně krátké a velmi přesné době měření - jeho standardní dobu umí zkrátit až na polovinu. Krevní tlak totiž měří jak při nafukování, tak při vyfukování a zároveň manžetu zbytečně nepřefukuje. Například během měření systolického tlaku je paže pacientů přefouknuta jen o 30 torrů, není tedy příliš dlouho a intenzivně stlačována. Jen pro ilustraci - konvenční tonometry mají nafouknutí manžety konstantně nastaveno na hodnoty někam kolem 180 torrů.

Měření tlaku pomocí technologie IntelliSense proto nebolí a není ani moc nepříjemné," vysvětluje Ing. Zdeněk Rotal, Ph.D., který ve společnosti Celimed odpovídá za prodej.


Něco navíc

Dalším důležitým prvkem jsou ikony na displeji, které zvyšují jistotu spolehlivých výsledků měření a zobrazují možné zdravotní komplikace. Ikona "nevhodného pohybu" upozorňuje na nutnost opakování měření, protože mohlo být dosaženo zkreslujících výsledků. Opakované vykreslování ikony "arytmie" by mělo nemocné upozornit na nutnost návštěvy lékaře, protože nelze vyloučit záchyt nepravidelného srdečního rytmu. Totéž platí pro ikonku "hypertenze", ta se rozbliká tehdy, pokud jsou při domácím měření zaznamenány hodnoty vyšší než 135/85 torrů. Posledním zvláštností je komfortní manžeta tonometru pro silnou i normální paži o obvodu 22 až 42 cm. "S výhodou ji použijí lidé, jejichž paže má hraniční obvod kolem 32 cm, kdy manžeta pro normální paži (22 až 32 cm) je pro ně moc malá a manžeta pro silnou paži (32 až 42 cm) naopak zbytečně velká.

Dalším důležitým prvkem je takzvaný U-profil manžety, jenž svým tvarem a napětím hodně usnadňuje správné nasazení manžety, podle mého názoru je prakticky nemožné nasadit si ji jednou rukou špatně. Všechny tyto parametry zásadně zpřesňují měření," vypočítává Z. Rotal a dodává, že často diskutovanou otázkou je skutečná přesnost tonometrů pro domácí měření: "Naše přístroje měří krevní tlak pomocí oscilometrické metody a používáme výhradně mezinárodní standardy pro ověření přesnosti měření. Pro konkrétní validaci naměřených hodnot v klinické praxi, tedy pro srovnávací testování, existuje takzvaná Y-spojka, která souběžně, na totožných pulsech, porovnává hodnoty naměřené na našem přístroji s konvenčním, rtuťovým tonometrem."

Už i kapesní EKG

Sofistikované tonometry pro domácí měření nejsou jedinou novinkou. Pacienti a především jejich lékaři ocení také kapesní EKG přístroje. Krabičku velikosti větších sardinek mohou nemocní nosit neustále při sobě. V případě subjektivních obtíží položí na přesně specifikované místo ukazováček, přiloží přístroj na hrudník v oblasti srdce a proběhne 30sekundové měření EKG.

Výsledek (maximálně 300 měření) je následně uložen do paměti SD karty - lze je zpětně přenést do počítače a pomocí speciálních programů vyhodnocovat, lékařům se tak dostávají do rukou opravdu validní informace o zdravotním stavu jejich nemocných. Tímto systémem je podle Z. Rotala možné odhalit až 90 % abnormalit zachytitelných "klasickým" 12svodovým EKG.

Jak změřit metabolický syndrom?

Komplex závažných příznaků metabolického syndromu si určitě zaslouží pozornost široké veřejnosti. Společnost OMRON vyvinula přístroje, které umějí v domácích podmínkách jeho jednotlivé složky změřit a zanalyzovat, což je důležité pro prevenci civilizačních chorob, především diabetu 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění. Kromě tonometrů jsou to monitory skladby lidského těla, monitory tělesné aktivity a mimořádně přesné glukometry se zlatými elektrodami (ty nejmodernější ani nepotřebují kódovací čip).

"Naším cílem je poskytnout pacientům něco jako aktivní preventivní cyklus. Po konzultaci s ošetřujícím lékařem a po provedení profesionální analýzy by měl být každému pacientovi nastaven individuální preventivní program. Měl by si průběžně kontrolovat základní parametry a měl by umět reagovat, například zvýšením tělesné aktivity či změnou jídelníčku na základě doporučení, která vyplynou z analýzy naměřených hodnot a jejich vývoje v čase," míní Z. Rotal.

Monitory skladby lidského těla udávají klinicky validované hodnoty a dokáží, na základě měření bioimpedance, zjistit hodnoty celkového a viscerálního tuku, objemu kosterní svaloviny, klidového metabolismu a samozřejmě hmotnosti. "Je to vlastně speciální destička (vypadá trochu jako stolní váha), na niž si vyšetřovaný stoupne a zároveň uchopí do rukou malá ,řídítka' s touto deskou propojená. Za několik minut je tímto čtyřbodovým systémem proměřeno celé tělo, zadává se jen věk, výška a pohlaví. Přístroj mohou využívat jak nemocní (už od šesti let), kteří se aktivně zajímají o svůj zdravotní stav a tělesnou konstituci, tak jejich lékaři, například diabetologové a obezitologové, pro něž mohou být takto naměřené hodnoty důležité, protože díky nim mohou odlišit pravou podstatu snížení hmotnosti svých pacientů - zda se jedná o skutečný úbytek tuku, anebo zda nemocný pouze nesnížil příjem tekutin a jeho ,zhubnutí' je vlastně odvodnění," říká Z. Rotal.

Monitory tělesné aktivity mají zabudován motivační faktor - pacientům jsou po naměření a analýze získaných dat přístrojem doporučeny cílové hodnoty, které je třeba během určitého časového období splnit, například zvýšit výdej energie pravidelnou chůzí. Nemocní také díky přístroji vědí, jak dlouho ještě musí příslušnou aktivitu vykonávat, aby dosáhli doporučených hodnot.

Speciální pohybové čidlo, které nemusí být umístěno na těle - stačí je v jakékoli poloze nosit třeba v kapse či kabelce -, umí rozlišit nejen intenzitu, ale dokonce i kvalitu pohybu. Rozpozná tedy aerobní ostřejší chůzi, která je lékaři nejčastěji doporučována. Je pak možné, na základě podrobné analýzy naměřených hodnot, propočítat a následně doporučit denní příjem kalorií vůči naměřenému tělesnému výdeji konkrétního jedince. Nemocní jsou tedy velmi přesně informováni o tom, zda už hubnou, anebo zůstávají na stejné hmotnosti.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené