Co vás na letošním kongresu ESC zaujalo?
| Prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc.,
II. interní klinika 1. LF UK a VFN
Naprosto dominantní novinkou letošního kongresu je zveřejnění výsledků studie PARADIGM- HF. Výsledek kombinované inhibice neprilysinu a blokády receptoru pro angiotensin II u srdečního selhání se systolickou dysfunkcí (preparátem LCZ696 kombinujícím valsartan se sacubitrilem) ve srovnání s enalaprilem je naprosto zásadním průlomem v léčbě tohoto onemocnění. Popravdě jsem se nedomníval, že bychom mohli být svědky zlepšení prognózy o hodnoty kolem 20 % ve srovnání s dobře vedenou standardní léčbou.
Nicméně kongres přinesl řadu novinek v mnoha dalších oblastech. Jedním z trendů, které nebylo možné přehlédnout, je nástup telemedicínských aplikací v mnoha různých odvětvích. Bohužel můj osobní dojem je ten, že na ně nejsme ani zdaleka připraveni v běžné praxi, kde každý nový informační systém znamená další a další nároky na čas, vybavení, údržbu a erudici. Lékař zahlcený informacemi se může lehce stát neefektivním.
| Doc. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D.,
Kardiologické oddělení Nemocnice Na Homolce
Letošní kongres ESC v Barceloně, jako každoročně jedna ze tří nejvýznamnějších kardiologických konferencí, přinesl opět celou řadu zásadních výsledků, které v blízké budoucnosti pravděpodobně ovlivní diagnostické a léčebné postupy v péči o nemocné s kardiovaskulárními chorobami. Týká se to zcela jistě léčby srdečního selhání, infarktu myokardu nebo arytmií. Z celé řady zajímavých sdělení bych jako velmi zásadní vyzdvihl výsledky studií s inhibitory PCSK9, které jsou schopny dramaticky snížit hladinu LDL cholesterolu (o více než 50 %) i při současné intenzivní statinové léčbě. Velké mortalitní klinické studie s několika inhibitory PCSK9 jsou nyní v různé fázi zařazování pacientů, a to i v České republice. Výsledky prezentované na letošním kongresu ESC však dávají naději, že budeme mít k dispozici léky, které mohou velmi účinně zpomalit nebo dokonce zastavit progresi aterosklerózy.
| Prof. MUDr. Jaromír Hradec, CSc.,
III. interní klinika 1. LF UK a VFN
Zaujala mě celá řada věcí, ale mám‑li z nich vybrat ty nejdůležitější, jsou to následující tři:
| Udělení zlaté medaile ESC současnému předsedovi České kardiologické společnosti prof. MUDr. Petru Widimskému, DrSc., je nepochybně vyvrcholením jeho dosavadní odborné kariéry. Je to ale také ocenění celé české kardiologie – desítek kardiologů, kteří se podíleli na realizaci klinických studií PRAGUE 1 a 2, jejichž výsledky se staly podkladem revoluční změny organizace péče o nemocné s AIM v ČR, a stovek kardiologů, kteří následně tuto zásadní změnu organizace péče o nemocné s AIM v ČR úspěšně uváděli do každodenní praxe. Dnes si již nedovedeme představit, že bychom to dělali jinak. Ale mnohde ve světě se to ještě pořád jinak dělá.
| V době, kdy většina velkých klinických studií v kardiologii končí rozpačitě neutrálními výsledky, je povzbuzením, že se objevila klinická studie, která prokázala zcela jasný prospěch z nové experimentální léčby nemocných s chronickým srdečním selháním se sníženou ejekční frakcí. Tou studií je PARADIGM‑HF a tím úspěšným experimentálním lékem je fixní kombinace blokátoru receptorů pro angiotensin II valsartanu s inhibitorem neutrální peptidázy neprilysinu, která má zatím jen kódové označení LCZ696. Jsem velmi zvědav, zda tento nový lék nahradí v léčbě chronického srdečního selhání inhibitory ACE/sartany a jak dlouho to bude trvat.
| A konečně třetí věc, která mě velmi zaujala, je kontroverze kolem beta-blokátorů, která se rozšiřuje z léčby arteriální hypertenze také na sekundární prevenci nemocných po prodělaném infarktu myokardu, kteří nemají srdeční selhání ani systolickou dysfunkci levé komory. Podobná kontroverze se objevila také kolem použití beta-blokátorů u nemocných se srdečním selháním a současně s fibrilací síní. A další kontroverze vznikly kolem perioperačního podávání beta-blokátorů s vysokým kardiovaskulárním rizikem při nekardiálních operacích. Trochu moc rozpaků a nezodpovězených otázek na jednu z nejúspěšnějších tříd léků v kardiologii vůbec.
Zdroj: