Co v armádě přinesl program Stop kouření
V minulém roce a na začátku tohoto roku proběhla v armádě jednorázová akce v rámci zdravého životního stylu: Stop kouření. Po předchozím širokém vysvětlení škodlivosti kouření, provedeném lékaři spádových zdravotnických zařízení, se do programu Stop kouření v armádě přihlásilo celkem 227 vojáků z povolání, 191 mužů a 36 žen.
Lékaři a sestry podílející se na této studii na spádových zdravotnických zařízeních byli vyškoleni na Fakultě vojenského zdravotnictví a program byl zahájen v podzimních měsících minulého roku. Kromě výše uvedených vojenských zdravotnických zařízení se do programu začlenilo také Centrum ambulantní zdravotní péče v Praze. Celá studie byla umožněna díky uvolnění finančních prostředků na prevenci v armádě, za které bylo možno obstarat léčivé přípravky, jež pomohly při odvykací léčbě. Šlo o chemickou látku vareniklin, která vedle psychoterapeutického přístupu lékařů a sester umožnila se této závislosti zbavit. Zmíněné peníze umožnily kromě pořízení počáteční dávky ještě léčení po dobu tří měsíců. Vojáci zařazení do studie souhlasili s touto léčbou a dostavovali se pravidelně ke kontrolám, kde se zaznamenávalo, zda nadále nekouří, a rovněž zda se projevují vedlejší účinky léčby. Ty se projevily celkem u 74 mužů a 13 žen, nejčastěji se jednalo o zažívací potíže, pocit na zvracení, v ojedinělých případech byly zaznamenány neobvyklé sny, ve dvou případech alergická reakce, na jejímž základě byla studie přerušena.
Počet let, po které osoby zařazené do studie kouřily, byl následující: nejvíc osob kouřilo do 10 let (28), což činilo 13 %, 20 let pak 17 osob – 8,9 %, a dokonce 30 a více let 8 osob, což bylo 4,1 procenta. Počet vykouřených cigaret byl u největšího počtu osob kolem 20/den, což uvádělo 73 osob, dále pak kolem 15/den u 52 osob.
Přes počáteční obtíže s organizací tohoto programu byl nakonec program hodnocen pozitivně, protože po třech měsících přestalo kouřit 141 mužů (73,82 %) a 50 % žen, což bylo 18 ze 36 zařazených do programu.
Celková úspěšnost programu pak byla po třech měsících léčby a sledování 70,04 %, což je velmi dobrý výsledek, ale musíme si uvědomit, že efekt léčby nemusí být trvalý. Někteří kuřáci podstupují i odvykací léčbu opakovaně, přesto lze o tomto programu říci, že byl pozitivně přijat jak zdravotníky, tak především vojáky z povolání, což je rozhodující význam této studie. V některých zdravotnických zařízeních byl zaznamenán zájem o obnovení nebo pokračování podobného programu, například ve spádu ošetřovny v Bechyni je 30 zájemců a v Olomouci, spád Prostějov, dokonce 100 zájemců. Je škoda, že v tomto roce nejsou finanční prostředky na pokračování dle mého názoru úspěšného programu.
Výsledky po 6 měsících od ukončení medikace
Co říci závěrem: o škodlivosti kouření a jeho negativním vlivu na zdraví byly napsány stohy knih, studenti lékařských škol se o negativním vlivu kouření učí během studia, lékařům se ukládá, aby o této problematice hovořili při každém setkání s pacientem, zvláště pak při preventivních prohlídkách. Snížení počtu vykouřených cigaret je chvályhodné, ale rozhodující musí být úplná abstinence, a to v každém věku. Úplné zanechání kouření má význam a může riziko vzniku nebo zhoršení nemocí souvisejících s kouřením oddálit nebo zcela eliminovat. Je škoda, že program byl jednorázový, daleko lepších výsledků by se dosáhlo, pokud by mohl pokračovat a byli do něj zařazeni i noví příslušníci armády. Přesto stav, kdy po půlroce od medikace stale abstinovalo 51 % vojáků zařazených do programu, lze považovat za výborný výsledek. Oblast prevence není vždy snadné ekonomicky doložit, protože výsledky preventivních programů se projeví až v delším horizontu, a právě nejlepším dokladem je pak zlepšení zdravotního stavu vojáků, k němuž zanechání kouření jednoznačně vede.
Zdroj: Medical Tribune