Co slibují politické strany zdravotníkům?
ČSSD
MUDr. Svatopluk Němeček, MBA,
stínový ministr zdravotnictví ČSSD
Pro zdravotníky chceme především udělat to základní: stabilizovat české zdravotnictví jak manažersky, tak finančně.
Je‑li naše zdravotnictví kvalitní, tak je to mnohde díky obětavé práci nad rámec povinností lékařů i zdravotnického personálu. Prosadíme růst platového ohodnocení zdravotníků, který bude postupně realizován v souladu s ekonomickou stabilizací českého zdravotnictví.
Zavedeme pořádek do vzdělávání lékařů, které se stále mění, a to tak, že ne k lepšímu.
Stručně řečeno: musíme vyřešit krizovou situaci ve financování nemocnic, ukončit několik let trvající „reformy reforem“, uklidnit rozklížený systém. Klíčové je, že když dá ministr zdravotníkům svoje slovo (a nejen jim), musí platit.
V programu ČSSD dále mj. slibuje několik dalších bodů, které se týkají zdravotníků a zdravotnictví obecně: financování zdravotnictví na úrovni evropského průměru, pravidelnou valorizaci příspěvku za státní pojištěnce, podporu dalšího snížení počtu zdravotních pojišťoven a jejich vzájemného slučování, prosazení zveřejnění všech smluv zdravotních pojišťoven se zdravotnickými zařízeními, zajištění smluvní jistoty v rámci sítě soukromých ambulantních služeb, růstu platového ohodnocení zdravotníků v souladu s ekonomickou stabilizací zdravotnictví a jednotného způsobu odměňování zdravotníků ve veřejných neziskových nemocnicích.
ODS
MUDr. Ferdinand Polák, Ph.D.
ODS chce zdravotníkům nabídnout především stabilní pracovní a podnikatelské prostředí, ve kterém nebudou vystaveni finančním nejistotám a neustálým změnám systému. Chaos totiž vnímají negativně nejen pacienti, ale i zdravotníci. Pokud jde o konkrétní kroky týkající se přímo zdravotníků, naše plány se týkají především tří oblastí: vzdělávání, pracovních podmínek a spravedlivého odměňování.
Vzdělávání – u lékařů počítáme s faktickým návratem k dvoustupňovému systému atestací, který je přehledný a historicky se velmi osvědčil. To je možné i při dodržení příslušných evropských směrnic. Konkrétně máme již připravený návrh novely zákona č. 95/2004 Sb. Počítáme s tím, že zkouška po základním kmeni nahradí tzv. první atestaci a prováděcí vyhláška umožní mladým lékařům samostatně provádět více výkonů než dnes. Důležitou součástí této koncepce je i to, že naprostou většinu předatestační praxe budou moci mladí lékaři (na rozdíl ode dneška) absolvovat na svém domovském pracovišti.
Pracovní podmínky – za hlavní cíl v této oblasti považujeme úbytek zbytečné administrativy, což je dnes problém zaměstnanců i samostatně pracujících lékařů. Chceme toho docílit snížením počtu povinných hlášení (např. pro ÚZIS), která často slouží jen pro statistické účely a nejsou následně adekvátně využívána. Dalším nástrojem je postupný rozvoj elektronizace zdravotnictví. Zde nepočítáme s budováním jednoho obřího úložiště zdravotnické dokumentace, cestu vidíme v elektronickém systému bezpečného sdílení dat.
Odměňování – Dnes jsou někteří zdravotníci vzhledem k odvedené práci placeni nedostatečně, jiní naopak přepláceni. Příčinou je rigidní regulace odměňování formou platových tabulek. ODS dlouhodobě prosazuje spravedlivé odměňování založené na skutečně odvedené práci a její kvalitě. Jsme přesvědčeni, že jedinou správnou cestou je zavedení smluvních platů.
TOP 09
Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.
TOP 09 zodpovídala za zdravotnický systém v končícím volebním období po tři roky. V té době přikročila k výrazné nápravě našeho zdravotnictví a po dvaceti letech jeho moderní historie začala stabilizovat pilíře, na kterých stojí.
Lékaři mají nyní jasnou oporu v legislativě – nemohou právně ručit za rozsah péče v případech, kde jim stát a zdravotní pojišťovny neposkytnou dostatečné zdroje pro práci. Atestační vzdělávání se zjednodušilo a zodpovědnost za jeho organizaci a kvalitu se převedla na lékařské fakulty. I přes hospodářskou krizi došlo k výraznému navýšení platů zdravotníků, přestože jejich odměňování bude vyžadovat ještě další zlepšení. TOP 09 si je vědoma, že tyto změny je třeba dále rozvíjet a zafixovat proces trvalé, nikdy nekončící kultivace našeho zdravotnictví.
Konkrétní kroky:
- Omezíme povinné členství v České lékařské komoře (ČLK) pouze na ty lékaře, kteří pracují jako samostatní poskytovatelé zdravotních služeb či jako vedoucí zaměstnanci typu primářů; u ostatních bude povinné členství nahrazeno povinnou registrací bez poplatkové povinnosti.
- Posílíme kompetence sester a dalších nelékařských pracovníků, aby odpovídaly jejich vzdělání; zvýšíme roli zdravotnických asistentů tak, aby základní ošetřovatelské výkony prováděli bez přímého dohledu a nesli za ně odpovědnost.
- Dořešíme kompetence porodních asistentek.
- Praktické lékaře budeme motivovat k intenzivnějšímu zapojení do péče o pacienty.
- Dále budeme optimalizovat zákony o vzdělávání lékařů a dalších zdravotníků tak, aby se do systému vrátila tradice a stabilita.
- Odměňování zdravotníků se nepochybně liší napříč obory a typy zdravotnických zařízení. Budeme usilovat nejen o to, aby rostla průměrná mzda lékařů, ale především o to, aby mzdy lékařů odpovídaly časové a odborné náročnosti jejich práce.
KDU‑ČSL
MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA
Program KDU‑ČSL se v jedné z kapitol svého programu zaměřuje právě na tuto otázku – „Zlepšení pracovních podmínek zdravotníků a zlepšení podmínek přípravy na povolání lékařů a zdravotních sester“.
- Chceme dále zlepšit právní ochranu zdravotníků – včetně obrany před fyzickými útoky při výkonu zdravotnického povolání.
- Prosadíme státní podporu a garanci systému dalšího vzdělávání lékařů a sester.
- Podporou zdravotnického školství a postgraduálního vzdělávání (odstraněním přehmatů předchozí administrativy) a dalším zlepšením ekonomické situace zdravotnických pracovníků zastavíme úbytek zdravotníků, zejména praktických lékařů, zubních lékařů, gynekologů, anesteziologů, rentgenologů a dalších chybějících nelékařských zdravotnických profesí.
- Usnadníme převody lékařských praxí mezi lékaři (dědění, prodej).
- Budeme prosazovat novou právní úpravu pro případy výhrady svědomí pro všechny pracovníky ve zdravotnictví.
- Předložíme zákon o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních a ve spolupráci s akademickou obcí a fakultními nemocnicemi dokončíme zákon o univerzitních nemocnicích.
- Zřídíme úřad pro dohled nad zdravotními pojišťovnami mj. s cílem dodržovat stanovená pravidla a bránit nerovnoprávným smlouvám mezi zdravotnickými zařízeními a pojišťovnami.
- Vytvoříme podmínky pro rovné příležitosti při získávání a prodlužování smluv mezi zdravotními pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními.
- Budeme podporovat postavení, kompetence a práci profesních komor.
- Prosadíme urychlené navýšení plateb za státní pojištěnce.
KSČM
Soňa Marková
KSČM vnímá práci zdravotnických i nezdravotnických pracovníků v České republice jako velmi potřebnou, náročnou, odpovědnou a záslužnou. Zároveň jsme si vědomi významných rozdílů mezi platy těchto pracovníků ve zdravotnických zařízeních zřizovaných státem, kraji nebo soukromými subjekty. Za nejzávažnější problém v této oblasti vnímáme postavení mladých začínajících lékařů a lékařek jak v otázce odměňování, tak v otázce atestací a dalšího vzdělávání. Další nebezpečí vidíme v systému vzdělávání a odměňování zdravotních sester a v odměňování nezdravotnických pracovníků v nemocnicích.
Nápravu vidíme především:
- v jednání se všemi zainteresovanými stranami, tedy Českou lékařskou komorou, odbory, zástupci zaměstnavatelů, pacientů a ministerstva zdravotnictví, a hledání řešení, které bude přijatelné pro všechny;
- ve změně některých zákonných a podzákonných norem (např. úhradová vyhláška, personální vyhláška, zákony o vzdělávání lékařských i nelékařských povolání apod.);
- v posílení rozpočtu veřejného zdravotního pojištění a následné stabilizaci financování systému zdravotnictví (snížení sazby DPH na léky a zdravotnické prostředky, zvýšení platby za státní pojištěnce, trvalé zrušení stropů na pojistné).
Pro KSČM vždy bylo, je a bude základním motivem v oblasti zdravotnictví poskytování potřebné kvalitní zdravotní péče pacientovi bez ohledu na jeho osobní finanční možnosti. K tomu jsou nezbytní i vzdělaní, motivovaní a přiměřeně finančně zabezpečení pracovníci ve zdravotnictví.
Strana Práv Občanů
ZEMANOVCI
MUDr. Lubomír Nečas
Strana Práv Občanů ZEMANOVCI také ve svém zdravotnickém programu mimo jiné navrhuje zlepšení postavení zdravotníků. Námi navrhované změny směřují zejména ke zlepšení ekonomiky poskytovatelů zdravotní péče. Teprve pak se může zlepšit ekonomické ohodnocení zdravotníků, které v současné době ještě není na požadované úrovni.
- Navrhujeme zřídit Úřad pro kontrolu zdravotní péče (arbitr mezi zdravotními pojišťovnami, pacienty, poskytovateli zdravotní péče).
- Navrhujeme snížení počtu zdravotních pojišťoven (2–3).
- Navrhujeme zvýšení odvodů za státní pojištěnce a jejich každoroční valorizaci.
- Navrhujeme nezastropovat odvody za zdravotní pojištění.
- Navrhujeme zachovat výběrová řízení na lékařské praxe s posílením vlivu odborného stanoviska. Jmenovat celostátní a krajské odborníky pro jednotlivé lékařské obory.
- Navrhujeme zmírnění nařízení vlády č. 307/2012 Sb., o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb.
- Budeme usilovat o větší centrální podporu vzdělávání všeobecných praktických lékařů a lékařů pro děti a dorost.
- Budeme usilovat o větší centrální podporu vzdělávání lékařů urgentní medicíny pro doplnění zdravotnické záchranné služby.
- Budeme prosazovat jen dobrovolnou e‑preskripci léků a dobrovolné e‑neschopenky.
Zdroj: Medical Tribune