Přeskočit na obsah

Co slibuje vláda ve zdravotnictví

Vláda Bohuslava Sobotky minulý týden schválila programové prohlášení, se kterým předstoupí před poslance. Je sice inspirováno koaliční smlouvou vládních stran, výsledný dokument je však mnohem stručnější. Původních 48 stran koaliční smlouvy se přetavilo v 17 stran programového prohlášení. Na jednu stranu tak vláda ustoupila od některých svých slibů, na druhou stranu u těch, které zůstaly, není mnohdy ani naznačeno, jak jich dosáhne a hlavně kde na ně sežene finanční prostředky.

Programové prohlášení pro oblast zdravotnictví je samo sebou do značné míry proklamativní. Co vláda třeba slibuje? Že zajistí ekonomickou stabilitu, efektivitu a transparentnost systému veřejného zdravotnictví a poskytovatelů zdravotních služeb a že zavede předvídatelný, stabilní a průměrným nákladům odpovídající systém úhrad pro všechny typy zdravotní péče.

Některé body jsou ale mnohem konkrétnější a uvítají je především provozovatelé nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, kteří volají po změnách v systému financování. Příkladem může být slib, že podle principu „za stejný rozsah a srovnatelnou kvalitu péče“ bude náležet stejná úhrada a že vláda zavede pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce. Vláda se také zavazuje zavést spravedlivý model přerozdělení pojistného, který zohlední skutečné výdaje na nákladné diagnózy, a prosadit významné úspory systému, především v nákladech na léky a zdravotnické prostředky.

Naopak nebude znovu zavádět poplatek za hospitalizaci a s účinností k 1. lednu 2015 zruší poplatek za recept i za ošetření v ambulantní sféře. Výpadek zdrojů spojených se zrušením regulačních poplatků bude systému veřejného zdravotního pojištění a následně poskytovatelům péče kompenzován ze státního rozpočtu. Chybí však podrobnější popis toho, kde na tyto sliby vláda vezme finanční prostředky. Finanční stabilita celého systému by tak mohla být mnohými vládními sliby ohrožena, což je špatná zpráva mj. i pro samotné zdravotníky, protože dobrým finančním zdravím systému vláda podmiňuje růst jejich platového ohodnocení.

 

Sliby potěší mladé lékaře i kritiky korupčního prostředí

Také mladí lékaři a absolventi by mohli být spokojeni. Vláda se totiž chystá provést revizi systému dalšího vzdělávání zdravotnických pracovníků a slibuje lepší dohled nad vzdělávacími programy, zjednodušení jejich obsahu a snadnější uplatnění na trhu práce v ČR a také vzájemné uznávání kvalifikace zdravotníků v zemích EU. Rovněž se chystá usnadnit převod lékařských praxí mezi lékaři, ať už ve formě dědictví, nebo prodeje.

A konečně některé sliby rádi uslyší kritici netransparentního financování, zejména závazek, že vláda zavede povinné zveřejňování smluv zdravotních pojišťoven s poskytovateli péče a smluv veřejných nemocnic s jejich dodavateli a důsledně oddělí vlastnictví zdravotnických zařízení a zdravotních pojišťoven.

 

Řešení dlouhodobé péče v nedohlednu

I když je programové prohlášení stručnější podobou koaliční smlouvy, která slibuje mnohé, zajímavé je podívat se také na to, co v něm chybí. Demografické změny již dlouho klepou na dveře a naše populace stárne, zvyšují se počty chronicky nemocných, stoupá počet lidí, kteří potřebují a budou potřebovat dlouhodobou péči. Mnoho let jen tiše deklarovaná snaha o sbližování sociálních a zdravotních rozpočtů, které by přispělo k důstojnějšímu zajišťování zdravotně‑sociálních služeb pro velké množství chronicky nemocných seniorů, se nejspíše ani v tomto volebním období nedočká svého naplnění. Lze tak soudit podle toho, že v celém programovém prohlášení najdeme o této problematice jen jednu větu, v níž vláda slibuje, že odstraní administrativní překážky pro kofinancování sociální a zdravotní péče ze zdrojů sociálního a zdravotního pojištění. Na jiném místě programového prohlášení se obecně uvádí, že mezi prioritami vlády je mj. rozvoj rehabilitace, dlouhodobé péče, hospiců i péče o duševní zdraví, včetně zajištění finanční dostupnosti včasné léčby Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby a dalších vážných nemocí zkracujících produktivní věk stárnoucí populace. Optimisté z řad lékařské veřejnosti, kteří předpokládali, že by se konečně mohli dočkat promyšlené koncepce služeb na pomezí zdravotní a sociální péče, bez které není myslitelná rozumná reforma ani v resortu zdravotnictví, ani na ministerstvu práce a sociálních věcí, tak budou patrně opět zklamáni.

Ať už má ale vládní prohlášení jakoukoli podobu, rozhodující bude, co se nakonec ministrovi zdravotnictví podaří prosadit. Správce státní kasy, ministr Andrej Babiš, už naznačil, že než pošle do pojišťoven další peníze ze státního rozpočtu, chce vidět důkladnou inventuru finanční situace všech částí českého zdravotnictví. Babišovu podmínku ministr vítá, audit v resortu prý plánoval tak jako tak.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené