Co si myslí veřejnost o interupcích a euthanasii?
Pokud jde o interrupce, většina respondentů (72 %) se přiklonila k názoru, že žena má právo rozhodnout o interrupci sama. Pětina občanů (19 %) pak souhlasila s tvrzením, že interrupce by měla být povolena jen s přihlédnutím ke zdravotním a sociálním ohledům na dítě a ženu. Každý dvacátý oslovený (5 %) se domnívá, že umělé přerušení těhotenství by se mělo povolit pouze v případě ohrožení života ženy a jedno procento oslovených si myslí, že interrupce by měla být zakázána. Právo žen svobodně se rozhodnout o interrupci častěji odmítají věřící, lidé šedesátiletí a starší, muži a respondenti s (neúplným) základním vzděláním. Relativně častěji názor, že žena má právo sama rozhodnout o umělém přerušení těhotenství, zastávají ženy a oslovení z věkové kategorie 30 až 44 let.
Z časového srovnání odpovědí na stejnou otázku vyplývá, že postoje české veřejnosti k interrupci zaznamenaly od roku 1990, v němž byla otázka v kontinuálním šetření veřejného mínění položena poprvé, výrazný posun (viz graf).
Pro euthanasii jsou více muži
V otázce ukončení života nevyléčitelně nemocného se při součtu odpovědí „rozhodně souhlasím“ a „spíše souhlasím“ nadpoloviční většina (57 %) oslovených kloní k názoru, že náš právní řád by měl euthanasii umožňovat. S tím naopak nesouhlasí 28 % respondentů a 14,7 % dotázaných se k tomuto tématu nedovedlo vyjádřit.
S euthanasií v průzkumu častěji nesouhlasí věřící a lidé, jimž je šedesát a více let, rozhodný souhlas častěji vyjadřovali muži.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 20/2007, strana B2
Zdroj: