Přeskočit na obsah

Co si myslí o projektu MediClinic

 

Úspor lze dosáhnout i bez prodeje praxe

Shrňme si, co se vlastně děje. Objevil se investor, který skupuje lékařské praxe a v nich toho času i event. zaměstnává lékaře, kteří tam dosud pracovali. A to v době, kdy má jednak minimální konkurenci mezi mladými a přitom přiměřeně vzdělanými lékaři a kdy je nejspíše díky celkové situaci historicky nejnižší cena lékařských praxí. Při inzerci pak užívá argumenty obvyklé pro systémy řízené péče, přičemž ale v tomto případě je řízená péče až na třetím místě a spíše by zasloužila název „vnitřní řád zaměstnavatele“. Na prvním místě je přece koupě příslušné ordinace a na druhém zaměstnání lékaře. Nebo se lze domnívat, že prvotní pohnutkou celého záměru je maximalizace prospěchu pacientů (nebo i lékařů) a zisk developera je jen jeho sice zaslouženou, ale jen tak nějak vedlejší odměnou?

Každý jistě pochopí, že takový projekt nemůžeme vítat už jen pro to, že ti, kteří svou praxi prodají, učiní tak v době pro ně nejméně výhodné a fakticky se vzdají svéprávnosti. Výjimkou mohou být jen kolegové, kteří odcházejí do důchodu a nemohou čekat na vhodnější možnost nebo jsou v nějaké zoufalé finanční situaci. Nemluvě o tom, že kdyby nedošlo k ničemu jinému, ubylo by členů našeho sdružení.

Máme za to, že prodej praxe, provázený jakkoli hezky znějícími sliby ze strany kupujícího, je pro většinu soukromých lékařů až tím posledním řešením. Současně jsme toho názoru, že úspor a synchronizace práce - inzerovaných společností MediClinic - lze dosáhnout i bez toho, že by soukromý lékař nejdříve prodal svůj majetek. Proto také sami prosazujeme projekt, který je jistě schopen zajistit všechny vyjmenované výhody pro lékaře i pacienty a přitom lékař zůstane opravdu soukromým, zůstane majitelem své ordinace. Jde o projekt „Společná péče“. Informace o něm jsou dostupné na internetových stránkách www.sasp.cz.

MUDr. Pavel Tautermann, MUDr. Zorjan Jojko, Sdružení ambulantních specialistů ČR

Návrat k socialismu?

Problém stárnutí praktických lékařů, který ve svém důsledku může vést k selhání primární péče, se konečně začíná ventilovat na veřejnosti. Bohužel za posledních 19 let bylo mnoho zameškáno: neadekvátní finanční ohodnocení praktiků oproti jiným odbornostem, přetrvávající pejorativní hodnocení praktiků ze strany odborné i laické veřejnosti atd. To vše se negativně odrazilo na ochotě mladých lékařů získat právě odbornost praktického lékaře.

V poslední době si naštěstí ministerstvo zdravotnictví uvědomuje nastupující problém a intenzivněji pracuje na řešení vzdělávání mladých praktiků (dotace, rezidentská místa apod.).

Nicméně vrátím se k projektu ambulantní sítě MediClinic. Nechci se nikoho dotknout, ale připomíná mi to reálný socialismus.

My zkušenější, nechci psát starší, kteří pamatujeme doby, kdy jsme byli zaměstnanci, si velmi dobře vzpomínáme, co nám bylo řediteli poliklinik a OÚNZ nařizováno, co jsme museli překousnout. Výkazy, celoroční zprávy, kontroly a zdůvodňování účelné farmakoterapie, zástupy za kolegy na druhém konci okresu po skončení vlastní ordinace…

Také proto jsme se privatizovali, abychom se mohli své práci věnovat tak, jak si zaslouží, bez balastu administrativních nařízení a nařizování. V projektu MediClinic by se lékaři zase vrátili do zaměstnaneckého poměru.

Žádný zaměstnavatel, pokud bude alespoň vůči sobě upřímný, nemůže tvrdit, že nebude zaměstnance usměrňovat, určovat mu cokoli, aby ušetřil kdekoli, nebude mu stanovovat pracovní dobu atd. Prostě to, co jsme už zažili a co bychom si už nikdy nechtěli zopakovat.

I v zahraničí se praxe sdružují do jedné budovy, je to výhodné ekonomicky, ale lékaři tam jsou spoluvlastníky, nikoli zaměstnanci. Největší nebezpečí projektu MediClinic vidím v tom, že starší kolegové, kteří již chtějí skončit a nemají mladšího kolegu, kterému by svoji praxi předali, by mohli podlehnout právě takovému řetězci. Právě na ně bych chtěla apelovat, aby zatím počkali, vydrželi. Sdružení praktických lékařů ČR a ministerstvo zdravotnictví dělají vše proto, abychom vychovali mladé lékaře, kteří po nás praxe převezmou a budou se našim pacientům věnovat.

MUDr. Irena Kudrnovská, Sdružení praktických lékařů ČR

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené