Přeskočit na obsah

Co se očekává od přeregistrace FN?

Navrhovaná přeregistrace zdravotnických zařízení se dotkne nejen soukromých lékařů, ale také všech nemocnic. Také jejich zástupci se ozývají, že požadavek na přeregistraci bude pro ně administrativně i organizačně velmi náročný. Vůbec nejnáročnější pak má být pro fakultní nemocnice, u nichž přeregistrace započne, a mají splňovat podmínky daleko náročnější než pro soukromé lékaře a ostatní nemocnice.

K otázce přeregistrace fakultních nemocnic se pro Medical Tribune vyjádřila Mgr. Jaroslava Kunová – předsedkyně Asociace nemocnic České republiky a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň: „V současné době jsou registrována všechna nestátní zdravotnická zařízení, zatímco státní zařízení se prokazují pouze zřizovací listinou. Tímto opatřením by byl sjednocen systém zřizování zdravotnických zařízení na jednotné bázi. Otázkou ovšem je, zda by se v té souvislosti neměla změnit i právní forma těchto organizací ze státní instituce na formu jinou, neboť zdravotnická zařízení nejsou placena ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění a přímých plateb. Institut státní organizace má řadu omezujících podmínek, které nám působí potíže, a hlavní výhoda státních institucí, garance jejich rozpočtu státem, zde neplatí. Přeregistrace všech zařízení by měla mimo jiné prověřit, zda zdravotnické zařízení splňuje všechny podmínky pro svoji činnost, mimo jiné i stav personálního a věcného vybavení.

V současné době jsme nuceni poskytovat zdravotním pojišťovnám mnoho údajů, jež budou sloužit pro přeregistraci, takže se mi nezdá pravděpodobné, že bychom v rozsahu potřebných podkladů nebyli schopni vše potřebné doložit. Otázkou spíše je, co se od tohoto kroku očekává a zda nebude využit k určitým omezením rozsahu zdravotnických zařízení. Mohu jen doufat, že bude brát zřetel na to, jak zdravotnická zařízení splňují podmínky provozu včetně erudice zaměstnanců a jaký je o danou nemocnici zájem ze strany pacientů.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené