Co se mění ve vědeckém výzkumu
Institucionální podmínky vědeckého medicínského bádání se průběžně proměňují. Je proto dobré vědět, co nabízí a poskytuje Interní grantová agentura Ministerstva zdravotnictví ČR (IGA MZ) pro aplikovaný výzkum v medicíně v následujícím období.
Posledním dnem roku 2011 bude ukončen Resortní program výzkumu a vývoje Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ ČR) na léta 2008 až 2011 (RVP II). Je třeba zdůraznit, že prodloužení stávajících projektů nad rámec tohoto programu možné není. Pokud se vyskytnou závažné komplikace v řešení konkrétního projektu, je třeba požádat MZ ČR cestou servisní organizace GraSeS s. r. o. a problém řešit včas. Metodika hodnocení výstupů jednotlivých projektů se nezměnila a podrobnosti lze vyhledat na webové stránce MZ ČR.
Vědecká rada IGA MZ v novém složení od začátku roku 2010 iniciovala řadu změn, které měly za cíl zjednodušit práci IGA MZ a především ji zprůhlednit pro žadatele podpory. Všechny podané projekty procházejí oponentním řízením v příslušných oborových komisích. Část členů těchto komisí byla v souladu se statutem IGA MZ postupně na základě návrhů relevantních organizací (VŠ, FN, VVI, výzkumných organizací, ČLS JEP aj.) obměněna a komise dostaly pravomoc finálního ocenění jednotlivých projektů s přihlédnutím k celkovému počtu bodů získaných od oponentů.
Stanovení konečného pořadí jednotlivých projektů postoupených k alokaci (k financování ze zdrojů IGA MZ) je tak v rukou členů příslušné oborové komise.
Vědecká rada IGA MZ tak řeší v souvislosti s podanými projekty pouze sporné situace či došlé stížnosti týkající se práce konkrétní oborové komise. Co má šanci na institucionální podporu Velké očekávání plyne z připravovaného a dokončovaného elektronického systému podání a zpracování výzkumných projektů. Zjevným prubířským kamenem bude soutěž pro rok 2012 s vypsáním ke dni 1. 6. 2011..
Co má šanci na institucionální podporu?
Oddělení oborové komise není pro vědu a výzkum MZ ČR, stejně jako VR IGA MZ, v modernizaci podání a zpracování projektů kladla velký význam především na praktičnost, jednoduchost a bezchybnost nového systému. Je třeba zdůraznit nutnost datových schránek a elektronických podpisů v jednotlivých výzkumných organizacích. Změny oproti letům minulým budou podrobně popsány v zadávací dokumentaci a je nanejvýš vhodné se s nimi seznámit. Kontroly formálních chyb budou nastaveny přímo v příslušném formuláři. V současné době probíhá školení pracovníků výzkumných organizací, které budou s elektronickým podáním žádostí pracovat. Doufejme, že nová elektronická metoda podávání žádostí o financování projektů a jejich zpracování se pro řešitele výzkumných projektů osvědčí, a IGA MZ se tak technologicky o něco posune vpřed. Financování aplikovaného výzkumu v medicíně se v souladu se změnami podpory výzkumu v ČR prostřednictvím RVVI výrazně změní k 1. 1. 2012.
„Velké“ programy – Výzkumná centra, Centra základního výzkumu, Národní centra výzkumu II a INFOZ – končí letos svoji činnost. Nově vzniknou v rámci Grantové agentury ČR centra excelence (CE) a v rámci Technologické agentury ČR centra kompetence (CK). Zatímco CE budou zaměřena na základní výzkum, CK zaměřená na aplikovaný výzkum mohou více přitáhnout zájemce z klinických pracovišť, kteří se podílejí na rozvoji nových technologií. Pro úplnost je třeba dodat, že se počítá se spolufinancováním projektu CK ze strany řešitelské organizace.
Účelová podpora MŠMT poplyne dále z programů mezinárodní spolupráce, z nových programů ERC CZ a Návrat, z nových projektů velkých infrastruktur. Institucionální podpora je poskytována na:dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na základě zhodnocení dosažených výsledků mezinárodní spolupráci ČR ve VVI realizované na základě mezinárodních smluv,operační programy ve VVI nebo na jejich část zajišťující cíle ve VVI, zabezpečení veřejných soutěží ve VVI,věcné nebo finanční ocenění mimořádných výsledků VVI, propagace či popularizace VVI (podle podmínek stanovených RVVI),náklady spojené s činností RVVI.
Z výše uvedeného je zřejmé, že hlavní podíl v účelové podpoře aplikovaného výzkumu v medicíně bude i nadále zabezpečovat IGA MZ. Je proto naším cílem, aby IGA MZ pracovala co nejlépe a prokazovala co nejlepší poměr výstupy/projekt. Velký důraz bude proto kladen při podání nových žádostí na garanci plánovaných výstupů. Stejně tak je třeba přistupovat k průběžnému hodnocení řešení projektu v souladu se stanoveným časovým harmonogramem.
Účelová podpora MŠMT poplyne dále z programů mezinárodní spolupráce, z nových programů ERC CZ a Návrat, z nových projektů velkých infrastruktur.
Institucionální podpora je poskytována na:
- dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na základě zhodnocení dosažených výsledků
- mezinárodní spolupráci ČR ve VVI realizované na základě mezinárodních smluv,
- operační programy ve VVI nebo na jejich část zajišťující cíle ve VVI,
- zabezpečení veřejných soutěží ve VVI,
- věcné nebo finanční ocenění mimořádných výsledků VVI, propagace či popularizace VVI (podle podmínek stanovených RVVI),
- náklady spojené s činností RVVI.
Z výše uvedeného je zřejmé, že hlavní podíl v účelové podpoře aplikovaného výzkumu v medicíně bude i nadále zabezpečovat IGA MZ. Je proto naším cílem, aby IGA MZ pracovala co nejlépe a prokazovala co nejlepší poměr výstupy/projekt. Velký důraz bude proto kladen při podání nových žádostí na garanci plánovaných výstupů. Stejně tak je třeba přistupovat k průběžnému hodnocení řešení projektu v souladu se stanoveným časovým harmonogramem.
Zásadním předpokladem úspěchu je dobrá práce jednotlivých oborových komisí. Na základě plánu RVVI pro další léta a stávající dobré spolupráce VR IGA s vedením MZ a s oddělením vědy a výzkumu můžeme hodnotit současné postavení IGA MZ jako stabilní, umožňující v následujícím období RVP III financovat v rámci účelové podpory kvalitní aplikovaný výzkum v medicíně.
Prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc.,
předseda Vědecké rady IGA Ministerstva zdravotnictví ČR
Zdroj: Medical Tribune