Přeskočit na obsah

Co říkají guidelines ACP o diagnostice low back pain

Zavedení RTG nebo CT vyšetření jako standardu do základního diagnostického postupu chronické bolesti dolní části zad (low back pain) nepřináší zlepšení zdraví pacientů, říkají nové Doporučené postupy American College of Physicians (ACP) pro léčbu low back pain. Patří mezi první z plánované série, která má pomoci lékařům (především internistům a rodinným lékařům) a pacientům odhalit špatně indikovanou metodu diagnostiky
i léčby, a publikovány byly v Ann Intern Med 2011;154:181–189.

Nová doporučení jsou založena na systematickém přehledu a metaanalýze postupů diagnostiky a terapie chronické bolesti dolní části zad vycházejících z klinických praktických doporučení ACP a zároveň American Pain Society.


Zobrazovací metody užité k diagnostice low back pain jsou indikované pouze v případě, že pacient má těžké progresivní neurologické postižení nebo známky či symptomy upozorňující na vážné či specifické zásadní problémy, nebo pokud jsou
kandidáty k invazivní intervenci. Použití zobrazovacích metod jako standardu není u ostatních pacientů spojeno s klinicky významnými výhodami a může vést k jejich poškození.

Bezodkladné vyšetření pomocí RTG či CT je nutné provést u pacientů s akutní bolestí dolní části zad, neboť tito pacienti
mají velké riziko přítomnosti nádorového onemocnění, spinální infekce, cauda equina nebo těžkého, či progresivního neurologického deficitu.

Vyšetření pomocí zobrazovacích metod po léčbě je doporučeno u pacientů, kteří mají rizikové faktory pro rozvoj nádorového onemocnění, zánětlivého onemocnění v oblasti zad, vertebrální kompresní zlomeninu, známky či symptomy radikulopatie nebo faktory či symptomy symptomatické spinální stenózy.

Rozhodnutí vedoucí k následnému vyšetření pomocí zobrazovacích metod by mělo být učiněno v případě rozvoje nových symptomů nebo změn stávajících symptomů, s opakovaným vyšetřením pouze u pacientů s novými nebo změněnými symptomy v oblasti dolních zad. Snahy ke snížení počtu případů rutinního vyšetřování pomocí zobrazovacích metod budou nejefektivnější, pokud budou brát v úvahu jak klinické chování nemoci, tak i pacientovo očekávání a finanční otázky.

Je zapotřebí dostatečně informovat pacienty o současných a účinných standardech péče, současně jim vysvětlit výhody
a potenciální nebezpečí poškození diagnostického užití zobrazovacích metod. Důkazy ukazující, že vyšetření zobrazovacími metodami neindikovaných pacientů nepřináší očekávané zlepšení výsledků péče, obsahují randomizované studie zabývající se zobrazovacími metodami versus obvyklá péče bez využití zobrazovacích metod u pacientů, u nichž nebyla žádná indikace k jejich diagnostickému užití.

Výsledky těchto prací ukazují neexistenci klinicky významného benefitu z hlediska bolesti, funkce, kvality života nebo mentálního zdraví. Navíc korelace mezi většinou RTG a CT nálezů a symptomy je slabá, akutní bolest dolní části zad má dobrou prognózu bez i s použitím diagnostického RTG či CT vyšetření, prevalence vážných nebo specifických zásadních problémů je malá a není jasné, jak pořízený RTG či CT snímek ovlivňuje
výběr léčebné strategie.

ija

Zdroj: MEDICAL TRIBUNE

Sdílejte článek

Doporučené