Co přinesla dubnová léková vyhláška
Příčinou bylo podle něj „již tradiční“ zpoždění v přípravě vyhlášky, takže výrobci a dodavatelé léčiv neměli čas na změnu číselníku zareagovat. „Během dalších týdnů jsme v našich vybraných lékárnách zaznamenali asi šestiprocentní pokles, takže dnes se spoluúčast pacientů v oblasti léčiv podle našich odhadů pohybuje mezi devíti a jedenácti procenty,“ dodal L. Chudoba. Prezident České lékárnické komory (ČLeK) také uvedl na pravou míru argument, že na úhradách léků z veřejného zdravotního pojištění je třeba šetřit, protože spotřeba léčiv neustále stoupá. „Statistiky sice ukazují růst, ale méně se hovoří o tom, kde k němu dochází,“ řekl. L. Chudoba. „Zatímco v nemocnicích došlo ke zvýše nákladů za léky o 16 až 17 procent, veřejné lékárny vykázaly meziroční růst maximálně jen o dvě procenta.“
Potřebujeme předvídatelné doplatky
L. Chudoba zopakoval, že i po setkání Rady poskytovatelů s premiérem M. Topolánkem (viz článek na str. B1) trvají lékárníci na svých výhradách vůči vybírání poplatku od pacientů za položku na receptu. „Principiálně trváme na tom, že máli tento poplatek plnit funkci regulátora spotřeby, musí být vybírán tam, kde tato spotřeba vzniká – tedy v ordinaci. Jedině tak přinutí lékaře i pacienta více přemýšlet o nutnosti preskripce toho či onoho léku.“ L. Chudoba doporučil více se v budoucnu soustředit na nastavení takového mechanismu úhrad, ve kterém by byl doplatek předem předvídatelný a nelišil se město od města, lékárnu od lékárny. „Cest, které k tomu vedou, je více,“ připomněl L. Chudoba. „Může se jednat například o fixní doplatek stejně jako o procentní podíl z ceny léky. Přáli bychom si, aby ve vyjednávání s výrobci léčiv byly mnohem aktivnější zdravotní pojišťovny. Je pravda, že se VZP daří až u třetiny léků vyjednat s výrobci takzvanou dohodnutou nejvyšší cenu. Ale děje se tak vždy až po vydání vyhlášky. Férovější by bylo přimět firmy, aby řekly už předem, za kolik jsou ochotPříklady ny a schopny léky dodat. Podpořilo by to i soutěž mezi nimi.“
Generická substituce čeká na odbornou diskusi
L. Chudoba také připomněl druhý z cílů, které ČLeK považuje za stěžejní – rozšíření možnosti záměny jednoho léku za jiný, se stejným účinkem, ale od jiného výrobce a s nižší cenou, a to přímo v lékárně. „Mělo by platit pravidlo, že lékárník by měl mít právo takovou změnu udělat, pokud s ní pacient souhlasí a lékař ji nezakáže – ovšem měl by tento svůj zákaz odborně zdůvodnit,“ tvrdí L. Chudoba, který očekává, že v diskusi na toto téma může narazit na tvrdý odpor lékařů i farmaceutických firem. „Už jsem ale požádal ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv o zpracování seznamu léků i skupin pacientů, u kterých by byla jakákoli změna provedená lékárníkem zakázána, popřípadě by nebyla doporučena. Při tvorbě těchto seznamů očekávám věcnou diskusi s odbornými lékařskými společnostmi,“ oznámil L. Chudoba.
Tisková mluvčí ČLeK Mgr. Leona Štěpková dodala, že je paradoxní, pokud si jsou generika s originály rovna v úhradách, ale nikoli při výdeji.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 18/2007, strana B3
Zdroj: