Co přináší projekt Valetudo
V současnosti je k dispozici málo relevantních dat o populaci diabetiků v ČR ve vztahu ke kompenzaci. Ještě méně jich je k dispozici o efektivitě léčby a možnostech intervence v reálném životě. O tomto problému tedy nejsou k dispozici prakticky žádná data. Proto považuji za velmi přínosné poskytnout široké lékařské veřejnosti alespoň první údaje z dokončeného projektu Valetudo. Cílem projektu bylo získání informací o reálném výsledku implementace doporučených postupů v ordinacích diabetologů.
Metodika:
Ve vybraných diabetologických ambulancích byla sbírána data od pacientů s diabetes mellitus 2. typu. Údaje byly shromažďovány u všech konsekutivně přicházejících pacientů. U koho z nich nebyla uspokojivá kompenzace (HbA1c nad 6 %, IFCC), byla zahájena intenzivní intervence podle doporučení odborné společností (vizwww.diab.cz). Vedle antropometrických údajů byla sbírána data o vstupní a výsledné kompenzaci diabetu, hodnotách lipidů a krevního tlaku, a to vždy po půl roce (na začátku, po šesti měsících a po 12 měsících). Péče o pacienty se nelišila od jinak běžné péče, byla v konkordanci s výše uvedenými doporučenými postupy.
Výsledky:
Do skupiny, která byla intenzivně intervenována, bylo vybráno 1 199 pacientů. Po šesti měsících se snížil glykovaný hemoglobin o 1,02 (1,72) %, po 12 měsících se snížil oproti vstupní hodnotě o 1,26 (1,88) procenta. Během 12 měsíců sledování klesl počet pacientů bez farmakologické terapie z 10,1 % na 0,0 procent. Zvýšil se počet pacientů léčených zejména inzulinem. Výsledky získané v observačním projektu Valetudo potvrzují potenciál zlepšení kompenzace pacientů s diabetem 2. typu po zintenzivnění terapie podle doporučených postupů. Současně v porovnání se staršími daty ukazují snížení prevalence ischemické choroby srdeční. Dále potvrzují rizikovost kouření, jehož význam se stále podceňuje. Podrobné výsledky tohoto projektu budou prezentovány v odborném tisku formou originálních prací.
Celkem byla získána podrobná data o soboru 3 905 pacientů (dále vždy průměr /SD/); hmotnost 89,8 (18,3) kg, obvod pasu 104,6 (14,3) cm, krevní tlak systolický 138,3 (16,4) mm Hg a diastolický 80,2 (9,0) mm Hg, glykémie nalačno 8,29 (2,71) mmol/l, glykémie postprandiální 10,08 (3,26) mmol/l, LDL cholesterol 3,02 (0,95) mmol/l, glykovaný hemoglobin 7,47 (1,83) procenta. Prevalence klinických manifestací aterosklerózy je významně vyšší v populaci mužů oproti ženám, rozdíl lze vysvětlit pouze rozdílnou prevalencí kouření. Kompenzace je stejná napříč pohlavími, stejná je i prevalence komplikací vázaných k diabetu, vyjma diabetické nohy, tato komplikace má vyšší prevalenci právě u mužů, ale na její etiologii se stejnou měrou podílí hyperglykémie a ischemická choroba dolních končetin.
Zdroj: Medical Tribune