Přeskočit na obsah

Co přináší miniinvazivita v kardiologii

Snaha po miniinvazivitě ve všech medicínských oborech představuje přirozený vývoj kopírující rozvoj medicíny samotné. Časem propracované, prověřené klasické chirurgické metody dosahující excelentních výsledků jsou nahrazovány novými endoskopickými či katetrovými způsoby léčby.

Často zaznívá otázka: Proč? Je to nutné? Nejde jen o módní trend? Odpověď je jednoduchá a opírá se o dva důvody. Méně invazivní znamená menší invazi do těla. Naši pacienti a odesílající lékaři si žádají menší ránu, méně bolesti, kratší rekonvalescenci, nižší riziko, rychlejší návrat do práce, snížení počtu operací v průběhu života.

Druhým důvodem je fakt, že více invazivní chirurgie nemůže pomoci všem. Více než 30 % nemocných, kteří by kardiochirurgickou léčbu potřebovali, nemůže být operováno pro příliš vysoké riziko. Právě méně invazivní katetrové a endoskopické metody léčby jsou pro tyto jinak neléčitelné pacienty jedinou nadějí a záchranou.

Našim nemocným jsme schopni nahradit aortální a plicnicovou chlopeň, opravit mitrální chlopeň, a to vše nechirurgickým způsobem – pomocí katetru či endoskopu.

Často první reakcí po probuzení nemocných z narkózy je pohled na hrudník, aby se ujistili, že skutečně nemají jizvu po sternotomii. Neuvěřitelné se stalo skutečností: místo „sdrátovaného“ hrudníku jen centimetrová jizva v třísle, místo tříměsíční rekonvalescence plná zátěž už po dvou týdnech, místo skalpelu a pily punkční jehla a katetry v rukou kardiochirurga.

MUDr. Marian Branny,

primář kardiologie a vedoucí lékař Kardiocentra Nemocnice Podlesí, a. s., Třinec

Pozn. red.: Skutečnost, že miniinvazivní přístup je specialistům z Kardiocentra Nemocnice Podlesí v Třinci skutečně blízký, dokládají články na této straně i informace o možnostech perkutánní implantace plicnicové chlopně na str. C5. Všechny popisují metody na tomto pracovišti prováděné.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené