Co přináší Leksellův gama nůž Perfexion
V posledních dvou desetiletích se radiochirurgie stala rychle se rozšiřující součástí neurochirurgie a doposud bylo celosvětově léčeno gama nožem přes půl milionu pacientů. Poslední model Leksellova gama nože Perfexion z roku 2007 je plně automatizovanou verzí, doplněnou neinvazivní fixací umožňující frakcionovanou léčbu s perspektivou rozšířit indikace až do oblasti krku.
Leksell Gamma Knife model B byl uveden do provozu v Nemocnici Na Homolce v roce 1992 a v roce 2002 proběhl upgrade na model C. Upgrade znamenal doplnění gama nože automatickým pozičním systémem, přičemž základní gama jednotka (stínění) a kolimátory gama nože zůstaly původní. Za 17 let provozu bylo na tomto gama noži provedeno 10 526 radiochirurgických operací, čímž se stal pražský gama nůž nejvytíženějším přístrojem svého druhu na světě. Ročně se v Nemocnici Na Homolce provádí kolem 800 radiochirurgických operací, přičemž celosvětový průměr je 260 operací ročně. Proto pro pražské pracoviště obměna gama nože za poslední model Leksell Gamma Knife Perfexion znamená velký přínos.
Řada změn v technickém uspořádání u modelu Perfexion má zásadní důsledky pro léčené pacienty, a to nejen z hlediska jejich komfortu při léčbě, ale i z hlediska kvality samotné léčby. Model Perfexion je v porovnání s modelem C plně automatizován. Automatický poziční systém byl u tohoto modelu nahrazen přesnějším a rychlejším tzv. pacientským pozičním systémem. Manuální nastavování prostorových souřadnic anebo jiných léčebných parametrů je zde zcela eliminováno, všechny léčebné volitelné parametry kontroluje a řídí počítač, bez nutnosti intervence lidského elementu.
Zautomatizování manipulace s kolimačním systémem a podstatné zvýšení rychlosti nastavení nové ozařovací pozice (izocentra) snižuje celkovou radiační zátěž z rozptýleného a unikajícího záření jak u pacientů, tak u pracovníků a pro pacienty navíc přináší podstatně vyšší komfort během léčby. Zejména pro starší pacienty či pro pacienty s horší pohyblivostí je ozáření méně namáhavé, neboť odpadá nutnost opakovaného upínání hlavy do fixačního systému s kolimátorovou helmicí, vše probíhá automaticky vleže pacienta. Neužitečné dávky mimo cílový objem (z rozptýleného a unikajícího záření) jsou u modelu Perfexion až desetkrát menší v porovnání s modelem C a až stokrát nižší v porovnání s robotizovaným urychlovačem CyberKnife.
Uniklé a rozptýlené záření dosahuje tak nízkých úrovní, že je možné do ozařovny umístit pozorovací okno v úrovni boků ozařovací jednotky, podobně jako je tomu např. u rentgenových přístrojů. Protože změna kolimátorů probíhá zcela automatizovaně a dále odpadá ruční nastavování souřadnic, dosahuje se při léčbě značné časové úspory, dle složitosti ozařovacího plánu tato úspora dosahuje 20 až 40 procent.
S časovou úsporou dochází k nezanedbatelnému zvýšení komfortu pacienta během ozařovaní, neboť se tak zkracuje doba, po kterou musí mít pacient nasazen stereotaktický rám, a zároveň celkový průběh fixace a ozáření na modelu Perfexion probíhá z pohledu pacienta méně komplikovaným způsobem.
Model Perfexion má proti modelu C prostor kolimátorového systému zvětšen o 300 procent. To zaručuje neomezenou dosažitelnost všech kraniálních cílů, což rozšiřuje možnosti léčby zejména u vícečetných mozkových metastáz.
Model Perfexion je proti modelu C vybaven také neinvazivní stereotaktickou fixací, což umožnuje rozšířit léčebné možnosti na frakcionační režim tam, kde by byla jednorázová aplikace dávky nevhodná (například u lézí větších objemů).
Zdroj: Medical Tribune