Přeskočit na obsah

Co přináší expertní software pro vyhodnocování dat Carelink Pro

Na satelitním symposiu společnosti Medtronic, pořádaném počátkem září v hotelu Darovanský dvůr v rámci konference „Technologie v diabetologii“, přednášel MUDr. Michal Žourek, Ph.D., z I. interní kliniky LF UK a FN Plzeň. Zhodnotil zde naprostou novinku – nový expertní software pro vyhodnocování dat Carelink Pro a na konkrétní kasuistice také popsal své první klinické zkušenosti.

V současnosti mají odborníci zabývající se léčbou diabetu k dispozici řadu nových technologií, jako je kontinuální monitoring či inzulinovou pumpu, které mají paměť zachycující veškerou jejich činnost. Expertní software Carelink Pro integruje mnoho různých získaných dat do několika přehledných tabulí, jež si lze snadno prohlédnout. Základním rozhraním je „dashboard summary“, kde je možné nalézt informace o glykémii, aktivním inzulinu, kompenzaci kolem jídla a základní shrnutí. Systém graficky přehledně a barevně rozlišuje jednotlivé epizody. Hyperglykémie je vyvedena žlutě, hypoglykémie červeně – čím sytější je barva, tím je situace horší, sytost závisí na četnosti výskytu události.

Dvě revoluční inovace

M. Žourek se zmiňuje o některých charakteristikách softwaru Carelink Pro 3. generace: „Z mého pohledu jsou nejdůležitější dvě inovace. Nebál bych se je označit přímo za revoluční, ve smyslu poskytnutí nástroje, který může mít, za použití poměrně jednoduchého mechanismu, zásadní vliv na další léčbu pacienta.“ Konkrétně se jedná o zobrazení bazálního inzulinu, jenž je vyznačený na rozhraní „dashboard summary“ plnou zelenou křivkou, a aktivního inzulinu vyznačeného čerchovaně. Výpočet, jejž program provádí, závisí na bolusové dávce a aktivní době inzulinu. Ta je, při používání inzulinových analog, standardně čtyři hodiny, ale lze ji u konkrétního pacienta s neadekvátní odpovědí pozměnit v rozmezí mezi třemi a šesti hodinami. Ještě přínosnější je z mého pohledu rozhraní „episode summary“. Analyzuje totiž situace, jež jednotlivým epizodám předcházely. Pokud například pacient během šesti měření v rámci jedné půlhodiny dosahuje hyperglykemických hodnot a následně během dalších tří hodin klesne do hypoglykémie, tak to software zhodnotí jako „hypoglykémii s předcházející hyperglykémií“. Systém Carelink Pro dále vyhodnocuje, zda došlo k hypoglykémiím v intervalu tří hodin po navýšení bazálních hodnot, incidenci nočních hypoglykémií nebo zda byl podán bolus, ačkoli bylo pacientovi signalizováno, že rychlost poklesu je příliš veliká.

S jakou pravděpodobností nastane riziková situace

Tři nejčastější příčiny epizod jsou na výstupu systému Carelink Pro vykresleny v koláčovém diagramu, podle něhož je možné odhadnout, s jakou pravděpodobností nastane riziková situace, pokud se objeví modalita, která ji často předchází. „Software nám však kromě analýzy situace navrhuje také řešení. Doporučuje například lépe edukovat pacienta, jakým způsobem zacházet s hypoglykémiemi nebo že je třeba upravit poměr karbohydráty/inzulin,“ vyzdvihuje M. Žourek a dodává, že je třeba mít na paměti, že na to, aby expertní systém dával plně validní výstup, musí pacient dodávat data minimálně pět dnů, které na sebe ale nemusejí bezprostředně navazovat. „Práce s Carelink Pro nás tak může motivovat k jeho častějšímu využívání, čímž vytěžíme ze softwarové analýzy maximum,“ říká na závěr M. Žourek.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené