Co přijde po éře statinů?
Iniciativa R3i je vedena správní radou Mezinárodního řídícího výboru (ISC), složeného z 21 předních specialistů z oborů kardiologie, diabetologie, obezitologie, endokrinologie, epidemiologie, výživy, oftalmologie, nefrologie a základního výzkumu z celé Evropy, Severní Ameriky a Asie. Právním subjektem R3i je nadace se sídlem ve Švýcarsku, která je zodpovědná za získávání a správu finančních prostředků od různých sponzorů. Počáteční finanční prostředky k zajištění neomezeného vzdělávacího grantu poskytla Solvay Pharmaceuticals, čímž v roce 2008 umožnila R3i Foundation zahájit sérii výzkumných a vzdělávacích projektů.
Vize a cíle iniciativy
Dění na workshopu vycházelo z definice, že významné reziduální riziko makrovaskulárních a mikrovaskulárních komplikací přetrvává u většiny pacientů i přes současnou úroveň péče, včetně dosažení cílové hodnoty LDL cholesterolu, intenzivní kontroly krevního tlaku a glykémie. Skutečnost je totiž taková, že ačkoli je léčba statiny základním kamenem v terapii dyslipidémie, LDL cholesterol snižovaný statiny zmenšuje výskyt velkých koronárních příhod zhruba o čtvrtinu a v 75 % případů riziko stále zůstává. Multifaktoriální intenzivní terapie (včetně statinů) nedokáže zabránit rozvoji nebo progresi mikrovaskulárních komplikací (retinopatie, nefropatie, neuropatie) až u 50 % pacientů s diabetem 2. typu.
Účastníci workshopu mnohokrát zmínili vizi iniciativy R3i. Je jí podstatné rozšíření a zlepšení kvality života pacientů se srdečním onemocněním nebo diabetem, kteří mají aterogenní dyslipidémii a výrazně vyšší riziko cévních komplikací jako infarktu myokardu, poruchy funkce ledvin, ztráty zraku a amputací končetin i při současných standardech péče.
Ze zmíněných skutečností pak vyplynuly následující klíčové závěry:
* Pacienti s dyslipidémií zůstávají ve vysokém reziduálním vaskulárním riziku navzdory léčbě vysoké koncentrace LDL cholesterolu a diabetu v souladu s platnými doporučenými standardy péče.
*Makrovaskulární reziduální cévní riziko je přítomné u diabetických i nediabetických pacientů, ale pacienti s diabetem jsou postiženi více.
* Přes intenzivní multifaktoriální terapii včetně antidiabetik, antihypertenziv a statinů, pacienti s diabetem 2. typu zůstávají vystaveni vysokému riziku mikrovaskulárních komplikací (retinopatie, nefropatie, neuropatie).
* Aterogenní dyslipidémie, tj. vysoká koncentrace triglyceridů (TG) s nízkou koncentrací HDL cholesterolu, často se zvýšenými koncentracemi apolipoproteinu B a non-HDL cholesterolu, je klíčovým faktorem spojeným s reziduálním cévním rizikem. Aterogenní dyslipidémie je z velké části poddiagnostikována a nedostatečně léčena v klinické praxi.
* Léčba statiny sama nedokáže:
* eliminovat rizika spojená s nízkou koncentrací HDL cholesterolu a vysokou koncentrací TG;
* významně ovlivnit mortalitu u diabetiků;
* významně ovlivnit mikrovaskulární reziduální riziko u pacientů s diabetem.
* R3i doporučuje multifaktoriální intervenci zahrnující kombinovanou terapii zaměřenou na všechny lipidy, intenzivní kontrolu krevního tlaku a glykémie a změny životního stylu jako optimální přístup ke snižování reziduálního vaskulárního rizika dyslipidemických pacientů.
* Průběžné výsledky studií ACCORD, AIM-HIGH and HPS2-THRIVE poskytnou důležité informace o použití kombinační lipidy modifikující terapii.
Cíle a záběr iniciativy R3i
Každý, kdo pařížský workshop navštívil, měl možnost seznámit se s cíli a programy R3i. Jde o tři hlavní oblasti činnosti:
* Výzkum zaměřený v plném rozsahu na kvantifikaci reziduálního vaskulárního rizika u pacientů s aterogenní dyslipidémií a určit nové cíle pro intervence.
* Vzdělávací programy pro vytvoření povědomí o reziduálním cévním riziku s cílem podporovat zdravotnictví, zejména v primární péči, a převést výsledky výzkumu do zlepšení léčebné strategie.
* Spolupráce s organizátory zdravotní péče na všech úrovních, aby otázka reziduálního vaskulárního rizika spojeného s aterogenní dyslipidémií byla odpovídajícím způsobem upřednostněna v mezinárodních a národních směrnicích.
Národní organizace projektu R3i se zatím etablovaly ve 48 zemích po celém světě. Příjemci R3i nadace mohou provádět výzkum a vzdělávací programy ve svých zemích v souladu s posláním iniciativy. V její mezinárodní radě je Česká republika zastoupena prostřednictvím prof. MUDr. Richarda Češky, CSc., předsedy České internistické společnosti ČLS JEP, a prof. MUDr. Hany Rosolové, DrSc., předsedkyně Českého institutu metabolického syndromu o. p. s.
Zdroj: Medical Tribune