Přeskočit na obsah

Co nabízí internetový projekt e‑interna

Portál www.e‑interna.cz v těchto dnech slaví první výročí své existence. O tom, co se podařilo, jaké jsou plány do budoucna, co by šlo vylepšit, a také představit web těm, kdo se s ním ještě nestihli seznámit, jsme hovořili s členem redakční rady MUDr. Michalem Vrablíkem, Ph.D.

Na úvod osobní otázka. Jakou roli tedy u vás plní internetové zdroje odborných informací?

Jsem poměrně dost pracovně vytížen, času opravdu nemám na rozdávání, o to více oceňuji zdroje, které udělají co nejvíce práce se sháněním a analyzováním informací za mne. To znamená, že mi pošlou e‑mail s newsletterem, kde je přehled novinek, od studií po odborné články, a já si přečtu to, co mne právě zajímá.

Tak je to i v případě e‑interny, newslettery jsou nyní všem registrovaným uživatelům posílány každý týden?

Ano, a tuto skutečnost si právě nemohu vynachválit. Stejně tak oceňuji, že e‑interna drží krok s rychlým tempem, jakým novinky, a to především v kardiologii, vznikají. Jistě nejen pro mne je nutností sledovat zahraniční weby a on‑line verze impaktovaných časopisů, ale přiznávám, že někdy je úlevou přečíst si o studii v češtině.

Na e‑interně jsou také pravidelně sledovány odborné časopisy, například NEJM, Lancet, Annals of Internal Medicine, British Medical Journal, JAMA, Circulation, web obsahuje rychlou informační službu JournalWatch. Plánujete, že časem přibude ještě něco dalšího?

Já osobně se těším na to, co na e‑interně právě vzniká, systém odkazů na aktuální české doporučené postupy, které internisté potřebují pro svou práci. Všechny budou pěkně pohromadě, což lékařům ušetří čas. Další užitečnou věcí je sekce Zajímavé odkazy, kde lze rychle najít webové adresy odborných společností včetně těch zahraničních, časopisů nebo webů a databází typu PubMed.

Lze za cennou službu e‑interny považovat také zprávy z kongresů?

Pro mnoho čtenářů bezpochyby. Na kongresy odjíždíme už se závazkem přivézt pro čtenáře e‑interny co nejvíce odborných postřehů z těch nejdůležitějších symposií, které jedinec zvládne na místě absolvovat. A výhodou e‑interny je, že zprávy lze na internetu publikovat opravdu ihned, je možné k nim „nabalovat“ komentáře, obrázky nebo odkazy. Za cenný přínos odborníků v redakční radě, které předsedá prof. Richard Češka, považuji kromě psaní odborných článků hlavně komentování trendů v léčbě nebo kvality a významu klinických studií, protože si myslím, že komentáře pomáhají utvořit si vlastní názor a zorientovat se v záplavě informací. S kolegy se také snažíme, aby e‑interna publikovala kvalitní texty, a snažíme se redakci poskytovat užitečné zpětné vazby.

Ještě by bylo užitečné vysvětlit, jak je to se zaměřením e‑interny. Zdá, že je věnována především kardiologii…

E‑interna začala vznikat jako web orientovaný na preventivní a neinvazivní kardiologii. Věnujeme se kardiovaskulárním onemocněním, ateroskleróze, hypertenzi, lipidologii a obezitologii. Je to dáno jednak odborným zaměřením redakční rady a jednak tím, že kardiologie je jeden z nejrychleji se rozvíjejících oborů. Ambicí redakce ovšem je e‑internu postupně rozšířit i o novinky z ostatních specializací, jako je gastroenterologie, nefrologie atd. Už nyní je třídění menu úvodní stránky takové, aby orientace ve specializacích byla co nejlepší. Přehlednost je totiž jedním z klíčových požadavků čtenářů.

 

Kristýna Čillíková
www.e‑interna.cz, www.dm2t.cz

Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené