Přeskočit na obsah

Co má být lékem první volby u neplodnosti?

„Ukázalo se, že v léčbě ženské neplodnosti je clomifen třikrát efektivnější než metformin,“ uvedl Richard S. Legro z Pennsylvania State University College of Medicine v Hershey a jeho kolegové z Cooperative Multicenter Reproductive Medicine Network. Clomifen je antiestrogenový přípravek podporující sekreci folikulostimulačního hormonu, metformin je antidiabetikum. Obě látky jsou registrovány také v ČR.

„Clomifen a inzulinové sensitizéry jsou užívány samostatně nebo v kombinaci k indukování ovulace, ale dosud nebylo známo, který z těchto léků je lepší,“ odůvodnil práci týmu R. Legro. Výzkumníci randomizovali 626 neplodných žen s PCOS do skupin užívajících clomifen a placebo, metformin a placebo nebo kombinaci metforminu a clomifenu po dobu šesti měsíců. Když byla potvrzena gravidita, medikace byla přerušena a žena byla sledována až do porodu.

Ve skupině pacientek užívajících clomifen bylo 22,5 % porodů živých dětí, ve skupině pacientek užívajících metformin bylo 7,2 % porodů živých dětí a ve skupině pacientek užívajících kombinaci obou léků bylo 26,8 % těchto porodů. Podíl mnohočetných těhotenství na celkovém počtu gravidit byl 6,0 % u skupiny léčené clomifenem, 0 % u skupiny medikované metforminem a 3,1% u skupiny s kombinovanou terapií. Skupiny se signifikantně nelišily v potratovosti během prvního trimestru. Avšak poměr početí následujících ovulaci byl signifikantně nižší u skupiny pacientek užívajících metformin (21,7 %) než u skupiny pacientek užívajících clomifen (39,5 %) nebo než u skupiny pacientek s kombinovanou terapií (46,0 %).

Výhodou metforminu je metabolický účinek

Výskyt nežádoucích efektů byl obdobný ve všech skupinách. Avšak nežádoucí účinky na gastrointestinální trakt byly frekventovanější ve skupině pacientek užívajících metformin, naopak vasomotorické a ovulační symptomy byly v této skupině méně časté než ve skupině pacientek užívajících clomifen.

„Clomifen je efektivnější než metformin v počtu živě narozených dětí u infertilních žen s polycystickým ovariálním syndromem, i když mnohočetná těhotenství se považují za komplikaci,“ uvedli autoři studie. Podle nich není vyšší efekt z kombinační terapie clomifenem a metforminem oproti individuálnímu podání clomifenu s ohledem na počet živě narozených dětí signifikantní.

V průvodním editorialu David S. Guzick, PhD, z University of Rochester School of Medicine and Dentistry v Rochesteru, charakterizoval závěry studie jako „působivé“. „Ženy s polycystickým ovariálním syndromem jsou ve zvýšeném riziku vzniku metabolického syndromu a metformin je důležitý v léčbě těchto metabolických poruch,“ připomněl ovšem příznivý účinek metforminu D. Guzick. Tato studie však podle něj poskytuje silný důkaz, že tato výhoda účinku na metabolický syndrom u metforminu se nepřenáší do tak vysoké porodnosti, jakou je vidět u clomifenu.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 8/2007, strana A7

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené