Co je nového v oblasti úhrad krytí pro vlhké hojení?
V úhradách moderních terapeutických materiálů pro léčbu ran postupem času dochází k výraznému rozšíření. Tento pozitivní posun však zatím není dostatečný pro to, aby běžně používané postupy při léčbě ran odpovídaly novým poznatkům o léčbě. Kdo s těmito obvazy pracuje, ví, jak často je komplikované zajistit pacientovi to, co potřebuje. Brání tomu někdy neznalost, jindy nechuť měnit zaběhlé postupy, často omezují předepisování i dosavadní předpisy. Ty jsou již zastaralé a neodpovídají stávajícím potřebám. Nyní platí úhrada v ambulantním použití pro maximální rozměr 10x10 cm a to do výše 150 Kč. To ještě musí být schváleno revizním lékařem. Jiné formy materiálů v ambulantní praxi jsou hrazeny ze 75 % své ceny.
Proto v rámci novely zákona 48/97 Sb. bylo rozhodnuto řešit i úhrady zdravotnických prostředků, kam krytí pro vlhké hojení a novější materiály patří. Předpokládalo se, že novela bude vypracována rychle a zřejmě i rychle schválena. Ministerstvo zdravotnictví iniciovalo jednání mezi zástupci VZP, zástupci výrobců a odborných společností k pokusu o vytvoření konsensu. Tak jak to bývá, jednání musela být teď hned, nejlépe během pár týdnů a v době dovolených v letních měsících.
Ustavená pracovní skupina se snažila s vysokým nasazením splnit požadavky ministerstva zdravotnictví a zároveň posunout úroveň preskripce a dosažitelnost prostředků na přijatelnou úroveň.
Bez problémů jsme se domluvili na změně původního názvu – krytí gelové – v název uznávaný ve světě, a to „prostředky pro vlhké hojení ran“ (moister therapy). V tomto novém názvu je totiž zahrnuto krytí z nejrůznějších skupin, které se liší materiálově, svým tvarem, svými vlastnostmi a tím použitím. Výraz gelové krytí zahrnuje jenom jednu ze skupin prostředků pro vlhké hojení.
Odsouhlasili jsme pro běžné používání materiálů vyřazení institutu revizního lékaře, protože nemá opodstatnění. Tím se urychlí možnost včasné intervence u pacienta. Z ekonomického hlediska je zde navíc jasný regulační mechanismus. Preskripce jde do nákladů předepisujícího lékaře. Ten bude potom většinou předpisovat jen to, s čím umí pracovat, anebo alespoň s čím nemůže příliš ublížit. Revizní lékař bude vstupovat do hry až po několika měsících, kdy budeme muset obhájit náš postup a on dá nebo nedá svolení k další léčbě.
Domluvili jsme se na zrušení dosavadního nepraktického omezení materiálu rozměrem 10x10 cm, protože defekty jsou často větší, třeba i cirkulární, a potom je nutné materiály různě poskládat. Tím se zvětšuje pravděpodobnost posunutí, upadnutí, což stojí zbytečné peníze navíc.
Platby za prostředky pro vlhké hojení se budou určovat dle velikosti či množství materiálu – čili za 1 cm čtvereční plošného krytí, za 1 g u past nebo gelů, za 1ml u roztoků. Každá skupina z těchto prostředků má v návrhu určenou svou cenu. Tímto způsobem bychom měli ošetřenu preskripci větších rozměrů anebo atypických rozměrů.
Toto jsou zásadní změny, které by měly nastat v oblasti zdravotnických prostředků pro vlhké hojení ran. Než bude novela zákona 48/97 Sb. přijata, proběhnou ještě připomínková řízení, potom schvalování ve vládě. Při dnešním tempu schvalování není jasné, kdy se potřebných změn dočkáme. Dále bude muset být zákon zřejmě doprovázen vyhláškou ministerstva zdravotnictví, kde budou rozpracovány další detaily.
Zdroj: