Co doporučit kuřákovi v ordinaci. Současná léčba závislosti na tabáku
SOUHRN
KLÍČOVÁ SLOVA
Kouření tabáku – zlozvyk, nebo nemoc?
Studie o kouření oceněné American Heart Association
Opomíjené diagnózy
Závislost na tabáku
Abstinenční příznaky
Léčba
Nefarmakologická opatření
Několik typických příkladů:
| Káva: namísto kávy pít zelený čaj či jiné nápoje (ideálně neslazené), kávu vypít vstoje či nechat vychladnout, vařit „turka“ namísto překapávané, či opačně, začít používat cukr či mléko, nebo naopak přestat, aby se změnila chuť.
Odborná pomoc zvyšuje úspěšnost
Krátká intervence – desítky vteřin až 10 minut
Farmakoterapie
Náhradní terapie nikotinem (NTN) ve formě náplastí (Nicorette na 16 hodin, tedy od rána do večera, 10 mg, 15 mg a 25 mg, Niquitin na 24 hodin, tedy od rána do rána, 14 mg a 21 mg), žvýkačky (Nicorette 2 mg a 4 mg), pastilky (Nicorette a Niquitin, 2 mg a 4 mg) a inhalátor (Nicorette, 10 mg).
Z náplastí se nikotin vstřebává pomalu, ale kontinuálně po celou dobu aplikace, nalepení náplasti tedy nepomůže při náhlé chuti kouřit. Proto většinou doporučujeme kombinaci s některou z perorálních forem, z nichž se nikotin vstřebává rychle.
Z náplastí se vstřebá uvedené množství nikotinu, ze žvýkaček však necelá polovina a z inhalátoru jen necelá pětina – tedy platí, že každá z těchto perorálních forem odpovídá zhruba jedné cigaretě. Z cigarety se totiž vstřebá typicky kolem 1 mg nikotinu, ale může to být až 2–3 mg v závislosti na tom, jak se cigareta kouří: počet potažení, hloubka a trvání inhalace. Údaj na krabičce rozhodně není podstatný a v řadě zemí se již tato metoda, vycházející z „kouřícího stroje“, nepoužívá.
Na druhou stranu není nutné nahradit veškerý nikotin z cigaret nikotinem z léků – dávkování je individuální, a proto je dobré pacienta zkontrolovat v prvních dnech po odložení cigaret: v případě, že bude mít abstinenční příznaky, je dávka nikotinu příliš nízká (to je většina případů). Naopak, poměrně vzácné předávkování pacient snadno pozná – má pocit „překouření“, bušení srdce.
Čistý nikotin ve formě NTN je vždy menším rizikem než nikotin z cigaret, kde se spolu s ním vdechují tisíce chemikálií. Proto je lékem první volby u dětí či těhotných či v jiných sporných případech, vždy, pokud je alternativou cigareta (pacient nedokázal přestat bez léků). Nikotinová náplast se také nejčastěji užívá u hospitalizovaných kuřáků, např. i na psychiatrických odděleních.
Vareniclin (Champix) je parciálním agonistou acetylcholin‑nikotinových receptorů, subtypu α4β2, který je typický pro snadný vznik závislosti a její intenzivnější formu. Je jednak agonistou nikotinu – po navázání na receptory se vyplaví dopamin v nucleus accumbens („nepotřebuji nutně kouřit“, „necítím se bez cigaret nijak mizerně“), jednak antagonistou – po vykouření cigarety se nikotin nemůže navázat na receptory, protože jsou obsazené vareniclinem, a další dopamin po potažení se tak nemůže uvolnit, nepřichází typický pocit odměny („jako bych kouřil seno“, „není to ono“).
Při léčbě vareniclinem bychom měli začít úvodním balením na dva týdny a pacienta zkontrolovat na konci druhého týdne (potřebuje méně kouřit, cigareta chutná jinak – je nositelem receptorů α4β2 a budeme pokračovat v léčbě). V prvním týdnu podáváme slabší tablety (0,5 mg), a to kvůli nejčastějšímu nežádoucímu účinku – nausee, k níž dochází do 30 minut po užití. Proto radíme užívat po jídle, nikoli nalačno, a řádně zapít. Mírnou nauseu udává kolem 30 % pacientů. Většinou však během několika týdnů odezní. Od druhého týdne se pokračuje dávkou 1 mg dvakrát denně a teprve na této plné dávce se přestává kouřit. Vareniclin může vyvolávat také poruchy spánku a neobvyklé sny – v tom případě pomůže užití druhé tablety odpoledne namísto večer před spaním. Nebylo prokázáno ani zvýšené kardiovaskulární riziko, ani výskyt neuropsychiatrických symptomů, a to ani v rozsáhlých studiích.
Vareniclin ztrojnásobuje úspěšnost v závislosti na míře intervence. Nemá žádné lékové interakce, vylučuje se nemetabolizován močí (cave! pouze těžké selhání ledvin). Je vázaný na recept bez preskripčního omezení.
Bupropion je antidepresivum s psychiatrickou indikací (Wellbutrin 150 mg, Elontril 150 mg a 300 mg), které blokuje zpětné uvolňování dopaminu a noradrenalinu. Jako Zyban (150 mg bupropionu) však má indikaci léčba závislosti na tabáku – momentálně ale není na našem trhu. Kromě psychiatrů, neurologů a sexuologů můžeme však všichni napsat recept „hradí pacient“. Také bupropion zdvojnásobuje úspěšnost v souvislosti s mírou intervence.
Farmakoterapie v praxi
Samy o sobě však léky účinné prakticky nejsou. Pokud jen napíšeme recept a pacient čeká, že lék vše vyřeší, bude nutně zklamán: léky jsou určeny proti abstinenčním příznakům, nikoli proti kouření! Toto vysvětlení je podstatné.
Kde hledat
www.slzt.cz
Webová stránka Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku nabízí kontakty asi na 40 center pro závislé na tabáku včetně mapky. Pod mapkou také najdete Minnesotskou škálu abstinenčních příznaků, podrobný popis možné struktury intervence i podrobný popis návštěv v Centru pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Jsou tu i desítky powerpointových slidů včetně kardiologického setu nebo farmakologických interakcí cigaret. Jsou tu i aktuality kolem kontroly tabáku a léčby závislosti na tabáku.
www.treatobacco.net
Stránka podporovaná Society for Research on Nicotine and Tobacco (www.srnt.org), kde najdete publikované aktuality i doporučení léčby z několika zemí včetně ČR. Základní texty (něco přes 100 stran) jsou přeloženy do češtiny – češtinu si můžete zvolit v menu jako jeden z jedenácti jazyků.
Nepovedlo se přestat?
Závislost na tabáku je chronickým onemocněním, podobně jako například hypertenze, o kterou se také nepřestaneme zajímat poté, co jednou naměříme krevní tlak v normě. Relapsy jsou bohužel časté, i když většinou během prvního roku, může k nim ale dojít kdykoli. Proto je třeba se na kouření stále ptát – ty, kdo nekouří, pochválit a zdůraznit význam nekuřáctví, a ty, kteří se ke kouření vrátili, povzbudit k dalšímu pokusu. Z každého neúspěchu je třeba vzít si poučení (v jaké situaci se ke kouření vrátil? jak ji příště vyřeší bez cigarety?). Při dalším pokusu pak bude šance na úspěch vyšší. Pacienta může potěšit, že úspěšný bývá v průměru až pátý pokus.
Lékové interakce cigaret
Pacienti mívají překvapivě velké obavy užívat léky proti závislosti na tabáku, ačkoli tisíce chemikálií z tabákového kouře vdechují po léta bez obav. Přitom jsou to především cigarety, které mají také lékové interakce – většinou zrychlují clearance, a tak zvyšují potřebu dávek a snižují účinek. Z nejčastěji užívaných léků uveďme alespoň kardiologům blízký warfarin: po zanechání kouření je třeba častěji kontrolovat srážlivost, dávka se může (individuálně!) snížit až o čtvrtinu. Podobně může kouření snížit účinek beta‑blokátorů. Nejvýraznější interakce jsou ale v oblasti léků užívaných v psychiatrii. Také zde platí možné snížení dávek po odložení cigaret.
Centra pro závislé na tabáku
V ČR je nyní kolem 40 těchto center, kam je možné doporučit kuřáka, který potřebuje intenzivnější léčbu, na níž není v běžném provozu čas. Jsou zřizována při nemocnicích, což umožňuje návaznost na další klinické obory. Péče v těchto centrech je hrazena ze zdravotního pojištění, pacienti platí pouze případné léky v lékárně.
Elektronické cigarety – harm reduction, pomoc s odvykáním, minimální riziko?
E‑cigarety jsou elektronická zařízení, v nichž se pomocí baterie zahřeje tekutina (glycerin) obsahující (případně neobsahující) nikotin za vzniku viditelné páry. Ta se po vdechnutí a vydechnutí rozplyne. Právě imitace kouře je důležitou náhražkou psychosociální závislosti na kouření: pokud si kuřák zapálí, aniž by se mohl dívat na ladně se vinoucí kouř, cigaretu si tak nevychutná – kouř je důležitá součást jeho závislosti. Podobně se u některých e‑cigaret na konci při potažení rozsvítí ještě světélko imitující oharek.
V e‑cigaretách nic nehoří, nevznikají tisíce chemikálií a je zjevné, že riziko je v porovnání s klasickými cigaretami minimální. Méně škodlivé ovšem nemusí znamenat neškodné a problémem je naprostá absence jakékoli regulace e‑cigaret. Na trhu je dnes kolem 300 značek, prodávají se jak v kamenných obchodech, tak na internetu. Obvykle obsahují skutečně jen glycerin, nikotin a příchutě. Jen v ojedinělých případech byla prokázána přítomnost toxických látek – těžkých kovů, antimonu aj. Základní informace pro spotřebitele by však byla jistě žádoucí, a to jak o obsahu nikotinu a jeho dostupnosti, tak o případných toxických látkách.
I když lze s nadsázkou říci, že e‑cigarety jsou atraktivnější formou náhradní terapie nikotinem, jejich regulace jako léku by momentálně vyřadila z trhu naprostou většinu výrobců, protože klinické studie v takovém případě nutné by byly mimo jejich možnosti. To je nyní v EU vyžadováno pouze tehdy, pokud by výrobce své e‑cigarety prezentoval jako pomoc při odvykání. E‑cigarety jsou však nabízeny především jako bezpečnější (nikoli bezpečné!) „kouření“ nebo jako alternativa ke kouření tam, kde se kouřit nesmí. V roce 2013 už se ale objevila řada publikací, které naznačují možný význam e‑cigaret při odvykání.
Měli bychom také reflektovat fakt, že většině kuřáků se přestat kouřit nepodaří ani při intenzivní léčbě. Nabízí se tedy možnost přejít na e‑cigarety, bylo by to nepochybně menší riziko.
Jako klady můžeme shrnout, že neobsahují kouř a v něm tisíce chemikálií (e‑cigarety většinou neobsahují žádné zdravotně závadné látky), neprodukují nedopalky, neznamenají významné riziko pro okolí a jsou nepochybně významně méně rizikové než kouření.
Riziko pasivního kouření je z e‑cigaret nejspíš opravdu zanedbatelné, ale na druhou stranu povolit jejich užívání kdekoli by znamenalo normalizaci kouření tam, kde již dávno normální není, například ve škole, divadle či u lékaře. Občas mohou vyvolat u citlivých lidí astmatické potíže.
Tím se dostáváme k záporům: budí falešný dojem zcela bezpečného kouření – ukazuje se, že adolescenti je mohou začít používat, aniž předtím kouřili, a to často i se souhlasem rodičů (je to přece bezpečné!). Kromě toho, že z e‑cigaret může vzniknout závislost na nikotinu, mohou závislost také prohloubit – nikotin se z nich vstřebává velmi snadno. Zkusila je již více než polovina kuřáků, ale jen asi 10 % si je koupilo opakovaně. Ti, kdo se ke kouření klasických cigaret pak vrátili, často zjistili, že kouří víc než předtím.
Tedy shrnuto a podtrženo, jsou nepochybně méně rizikové než kouření, jsou ale kontroverzním tématem, protože postrádají regulaci. Kuřákům bychom měli doporučovat především klasickou léčbu, pokud se jim však nepodaří přestat kouřit ani s intenzivní léčbou, znamenají e‑cigarety možnou alternativu. Patřily by patrně do kategorie „harm‑reduction“. Možná se dočkáme i jejich podoby jako léku, tedy formy náhradní terapie nikotinem. U nás patří podle zákona 379/2009 Sb. mezi tabákové výrobky.
Podpořeno grantem PRVOUK P25/LF1/2.
LITERATURA
1. Barnoya J, Glantz SA. Cardiovascular effects of secondhand smoke: nearly as large as smoking. Circulation 2005;111:2684–@^98.
2. Fiore MC, Jaén CR, Baker TB, et al. Treating tobacco use and dependence: 2008 update. Clinical Practice Guideline. Rockville, MD: U.S. Department of Health and Human Services. Public Health Service, May 2008.
3. Hurt RD, Weston SA, Ebbert JO, et al. Myocardial infarction and sudden cardiac death in Olmsted County, Minnesota, before and after smoke‑free workplace laws. Arch Intern Med 2012;172:1635–1641.
4. Meyers DG, Neuberger JS, He J. Cardiovascular effect of bans on smoking in public places: a systematic review and meta‑analysis. J Am Coll Cardiol 2009;54:1249–1255.
ADRESA PRO KORESPONDENCI
Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc., Ústav hygieny a epidemiologie, 1. LF UK a VFN, Studničkova 7, 128 00 Praha 2, e-mail: eva.kralikova@lf1.cuni.cz
Zdroj: