Přeskočit na obsah

ČLK chce vzdělávání

V posledním pracovním lednovém dni svolala Česká lékařská komora tiskovou konferenci za účelem veřejně se vyjádřit ke stavu specializačního vzdělávání studentů lékařských fakult. Dle slov jejího předsedy, MUDr. Milana Kubka, zákon č. 95/2004 Sb. "zcela zbytečně rozvrátil do té doby fungující a léty prověřený systém vzdělávání".

ČLK vypracovala novelu zákonu, "ze které ministerstvo zdravotnictví realizovalo pouze nepatrné torzo." Znepokojující je podle jejích představitelů personální devastace českého zdravotnictví daná špatnou odměnou za práci, vedoucí k téměř až masivním odchodům absolventů lékařských fakult do zahraničí, na čemž se současně také, i když v menší míře, podílí rozklad systému vzdělávání.

Zásadním návrhem ČLK je, aby peníze přidělené na jednotlivá rezidenční místa připadly přímo rezidentovi, nikoli školicímu pracovišti (počty jednotlivých rezidenčních míst pro rok 2010 včetně plánovaných dotací shrnuje tabulka). Rezident jako nositel peněz by si pak mohl vybírat z nabídky míst, přímým důsledkem tohoto postupu by bylo dosažení konkurence mezi jednotlivými pracovišti a rezident by nepředstavoval levnou pracovní sílu.

Ministerstvo zdravotnictví zvolilo zcela opačný postup a samo rozhoduje, kterému pracovišti udělí statut školicího střediska, a tím pádem přidělí peníze. Tato pracoviště jsou zpravidla vybírána mezi většími nemocnicemi, čímž se pro mnoho lékařů stávají nedostupnými a nutí je trávit mnoho času mimo bydliště.

ČLK je připravena a státu nabízí převzetí organizační části specializačního vzdělávání a organizace atestačních zkoušek. Chce na tom spolupracovat s lékařskými fakultami, nemocnicemi a odbornými společnostmi. Státu, který je ze zákona povinen vzdělávání lékařů financovat, zůstane právo kontroly.

Pohled postižených

Problémy přímo z praxe na tiskové konferenci osvětlila trojice mladých lékařů absolventů pracujících na dermatologii, neurologii a oftalmologii, tedy v oborech, jichž se novela nejvíce negativně dotkla. Zájemci o tyto specializace jsou nuceni absolvovat dvouletý základní kmen na interně či chirurgii. Po jeho absolvování jsou téměř plně kompetentní k výkonu samostatné práce ve svém oboru, včetně např. operace šedého zákalu apod., aniž s ním přišli vůbec kdy do styku.

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené