Přeskočit na obsah

Čipy zvýší bezpečnost

Patnáct tisíc čipů bude v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně sledovat podávání nejnebezpečnějších onkologických léků – cytostatik. Díky radiofrekvenční identifikaci (RFID) bude pod kontrolou každá fáze manipulace s medikamenty – kdo lék připravuje, kdo jej aplikuje a hlavně komu. „Systém minimalizuje možnost záměny infuzí. Pacient tak bude dokonale chráněn,“ uvedl ředitel MOÚ prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc. Celý proces ochrany začíná označováním léků štítky s čipy pro bezkontaktní sledování. Sestra před každou aplikací sejme pomocí RFID čtečky kód z náramku, který má pacient na ruce, a kód z balení léku. Pokud se bude jednat o záměnu, tedy o přípravek, který danému pacientovi nebyl předepsán, systém ihned vydá upozornění, že jde o omyl. Celý proces je pojištěn tím, že lze zjistit i to, kdo daný medikament připravil a kdo jej aplikoval – pro identifikaci zdravotnického personálu jsou připraveny čipy v podobě prstenů.

Metody radiofrekvenční identifikace se již běžně využívají například v nákupních centrech pro ochranu zboží před krádežemi. Do zdravotnictví si však cestu teprve hledají. Masarykův onkologický ústav nasadil RFID řešení v takovémto rozsahu jako první v ČR, kromě něj využívá radiofrekvenční identifikace ještě FN v Motole, ovšem pouze pro evidenci hmotného majetku.

RFID zavádí v MOÚ společnost IBM ČR. Její zástupce Matěj Adam prozradil, že v první fázi dosáhly investice na spuštění zařízení asi tří milionů korun. Návratnost prostředků by však měla přinést jak úspora nákladů za ušetřený čas zaměstnanců a zvýšení efektivity práce zdravotnického personálu, tak minimalizace lékových chyb a tím i úspora výdajů na jejich léčení. V MOÚ zatím probíhá testovací provoz, naostro se RFID identifikace rozběhne ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 8/2007, strana B4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené