Přeskočit na obsah

Cílená léčba u melanomu: Potvrzení významu kombinace

Maligní melanom patří mezi nádorová onemocnění, v jejichž léčbě došlo v poslední době k nejvýraznějšímu pokroku. Vedle nástupu imunoterapie se do praxe rutinně dostává testování molekulárněgenetických markerů, na jejichž základě je volena cílená terapie šitá na míru konkrétnímu pacientovi. Na letošním setkání ASCO byla prezentována také finální analýza ze studie III. fáze COMBI‑d, která srovnávala použití kombinace BRAF inhibitoru dabrafenibu s inhibitorem MEK trametinibem oproti samostatnému dabrafenibu. Ukázala, že u nemocných s pozitivní mutací K a mutací BRAF V600E přináší kombinační léčba benefit ve smyslu prodloužení celkového přežití (OS).

COMBI‑d navázala na studie I. a II. fáze, podle kterých se tří let na dabrafenibu a trametinibu dožívalo necelých 40 procent nemocných. Každá z látek působí na jinou serinovou/ threoninovou kinázu v rámci RAS/RAF/MEK/ERK signální dráhy. Samotná COMBI‑d potom zahrnula data od 423 nemocných. Primární sledovaný parametr, doba bez progrese (PFS), byla ve složené větvi 11,0 měsíce oproti 8,8 měsíce u těch, kteří užívali pouze BRAFi, celková míra odpovědi (ORR) 69 procent oproti 53 procentům a medián trvání odpovědi (DOR) 12,9 měsíce ve srovnání s 10,6 měsíce na samotném dabrafenibu.

Skutečně zajímavé výsledky ale přinesla nová finální analýza, která ukázala, že zatímco ti, kteří dostávali pouze dabrafenib, přežívali 18,7 měsíce, nemocní, u kterých byl do režimu přidán trametinib, zaznamenali celkové přežití v délce 25,1 měsíce (Hazard Ratio 0,71, 95% Confidence Interval 0,55–0,92, p = 0,011). Redukce rizika progrese nebo smrti byla ve složené větvi redukována o 33 procent. „Finální analýza pilotní, randomizované, dvojitě zaslepené studie COMBI‑d tak potvrdila předchozí výsledky, podle kterých je tato kombinace superiorní oproti monoterapii s BRAF inhibitorem. Pozice kombinace dabrafenibu s trametinibem v algoritmu nemocných s metastatickým melanomem se tak významně posílila. Stejná kombinace je dále testována rovněž u nemocných s NSCLC s podobným mutačním profilem, určitá data existují také pro použití u pacientů s kolorektálním karcinomem,“ řekla prof. Georgina Longová, B.Sc., Ph.D., M.B.B.S., F.R.A.C.P., z Australského institutu pro výzkum a léčbu melanomu při Univerzitě v Sydney.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené