Chronická obstrukční plicní nemoc - Od patogeneze k terapii
Na základě konsensu skupiny odborníků Americké a Evropské pneumologické společnosti (American Thoracic Society, European Respiratory Society) je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) definována jako preventabilní a léčitelné onemocnění charakterizované omezením dechového proudu, které vzniká na podkladě zánětu a není plně reverzibilní. V této definici je tedy výslovně zmíněna úloha zánětu v patogenezi CHOPN. Zánět se podílí na obstrukci bronchů, strukturálních změnách a mukociliární dysfunkci, s příslušnými klinickými projevy. Přestože CHOPN postihuje primárně plíce, působí též závažné systémové poruchy.31 Obdobná definice je obsažena ve směrnicích Světové iniciativy pro CHOPN (Global Initative for Chronic Obstructive Lung Disease, GOLD) z roku 2006 (www.goldcopd.org). V tomto přehledovém článku jsou uvedeny nové experimentální údaje o patogenezi CHOPN, se zřetelem na současné terapeutické metody a předpokládané budoucí koncepce. Moderní terapie chronické obstrukční plicní nemoci se stále více zaměřuje na patofyziologické mechanismy, na rozdíl od dřívější převážně symptomatické léčby.
Patogeneze
Zánětlivý proces v plicích
Jak bylo prokázáno ve vzorcích plicní tkáně získaných při bronchoskopii nebo chirurgickém výkonu a rovněž vyšetřením bronchiálního sekretu, u pacientů s CHOPN jsou ve velkých i malých dýchacích cestách přítomny výrazné zánětlivé změny. Tyto změny lze zjistit již v časném stadiu CHOPN, během dalšího průběhu onemocnění dochází k jejich progresi. Zánět a destrukce plic jsou zřejmě paralelně probíhající procesy, které se vzájemně podmiňují (obr. 1).
Na vzniku zánětu a pravděpodobně též na jeho udržování mají významný podíl makrofágy. U pacientů s CHOPN dochází k pěti‑ až desetinásobnému zmnožení alveolárních makrofágů v dýchacích cestách, v plicním parenchymu a v bronchoalveolárních lavážích. Počet makrofágů v dýchacích cestách koreluje s tíží onemocnění.24 Množí se též důkazy o úloze epitelových buněk v zánětlivém procesu; podle současných představ má aktivace epitelových buněk za následek migraci lymfocytů a neutrofilních granulocytů. Dosud se nepodařilo přesně objasnit mechanismus akumulace CD8‑pozitivních lymfocytů T. Recentní studie prokázaly, že se v malých dýchacích cestách vyskytují také četné lymfocyty B a dochází ke zmnožení bronchiální lymfatické tkáně.32
Porucha rovnováhy mezi proteázami a antiproteázami
Hypotéza, podle níž je příčinou emfyzému destrukce elastických vláken elastázami, vznikla zhruba před čtyřiceti lety, a to na podkladě klinických pozorování C. B. Laurella a S. Erikssona. Tito autoři jako první popsali pacienty s geneticky podmíněnou deficiencí α1‑antitrypsinu, nejdůležitějšího inhibitoru neutrofilní elastázy.16,17 Předpokládá se, že relativní převaha proteáz nad antiproteázami má za následek patologicky zvýšenou vnímavost plic k destruktivním procesům, a tím k emfyzému.
Reaktivní kyslíkaté metabolity
Reaktivní kyslíkaté metabolity, často též nepřesně označované jako kyslíkové radikály, jsou potenciálně škodlivé látky, které vyvolávají oxidační stres a podílejí se na patogenezi různých onemocnění i na procesu stárnutí. Fyziologická úloha reaktivních kyslíkatých metabolitů pravděpodobně spočívá v přenosu buněčných signálů a v regulaci transkripce, s cílem zachování intracelulární homeostázy. Naproti tomu oxidační stres se vyznačuje nadbytkem těchto substancí, což může způsobit poškození buněk v důsledku chemických reakcí s proteiny, nukleovými kyselinami a lipidy.
Apoptóza
Jako apoptóza se označuje přesně řízený mechanismus programované buněčné smrti. Tímto způsobem se eliminují speciálně označené buňky, které jsou nežádoucí, poškozené nebo infikované. V současné době jsou známy různé patologické stavy vedoucí k apoptóze. Přibývá důkazů, že při CHOPN dochází v plicní tkáni k poruše rovnováhy mezi apoptózou a proliferací buněk.
Systémové komplikace
Kromě typických důsledků pokročilé obstrukce dýchacích cest a emfyzému, jako jsou lokální zánětlivé komplikace a oslabení bazálních obranných mechanismů v plicích, vyskytují se při CHOPN též systémové poruchy – patří k nim úbytek hmotnosti, kachexie, osteoporóza, ztráta svalové hmoty, chronické srdeční selhání, progrese aterosklerózy, deprese a nádorová onemocnění.
Léčba
Prevence
Nejúčinnější opatření v prevenci a léčbě CHOPN se týkají kouření tabáku. Všechny formy nikotinových náhražek (žvýkačky, náplasti, sublinguální tablety) zvyšují procento úspěšnosti odvykací léčby.33 Cennou pomocí při odvykání mohou být též preparáty z jiných lékových skupin, např. antidepresivum bupropion. Další slibnou možnost volby představuje parciální antagonista nikotinu vareniclin, který je podle několika studií účinnější než bupropion. V současné době se zkoušejí další léky k odvykání kouření, jako je rimonabant, který byl povolen k registraci v evropských zemích; dosud se používal převážně ke snížení příjmu potravy u obézních pacientů. Rimonabant zasahuje do endogenního kanabinoidního systému, působí jako blokátor receptorů CB1.27 Ve Spojených státech amerických tento lék nebyl schválen vzhledem k potenciálním nežádoucím účinkům (deprese), v Evropě o tomto riziku probíhá diskuse. Depresivním pacientům se rimonabant nesmí podávat. Jako pomoc při odvykání kouření se osvědčil též blokátor nikotinových receptorů mecamylamin v kombinaci s nikotinovou náplastí,10 dále přicházejí v úvahu inhibitory monoaminoxidázy a blokátory dopaminergních receptorů D3.
Nefarmakologická léčba
V nových národních i mezinárodních směrnicích se klade zvýšený důraz na nefarmakologickou léčbu CHOPN. Ve stadiích II až IV tvoří základní součást léčby rehabilitace, ať už prováděná ambulantně nebo během hospitalizace. Nejlepších výsledků lze dosáhnout kombinací rehabilitace s dechovými cvičeními, popřípadě s některými sporty. Bylo prokázáno, že rehabilitace zvyšuje u pacientů s CHOPN toleranci zátěže, snižuje dušnost, zlepšuje kvalitu života a příznivě ovlivňuje psychické reakce na chronické onemocnění (strach, deprese).36,37
Medikamentózní léčba
Obrázek 2 shrnuje směrnice pro medikamentózní léčbu v jednotlivých stadiích CHOPN. V současné době probíhají lékové studie nových preparátů s prodlouženým účinkem z lékových skupin β2‑sympatomimetik a anticholinergik. K β2‑sympatomimetikům se zvláště prolongovaným působením (ultra‑long‑acting) patří arformeterol, carmoterol a indacaterol; jejich účinek trvá déle než 24 hodin, takže mohou být aplikovány jedenkrát denně.3,20 Ve vývoji nebo v klinickém zkoušení jsou různá dlouhodobě působící anticholinergika, např. kvartérní amoniová sloučenina glykopyrolát, jehož bronchodilatační účinek lze prokázat ještě za 30 hodin po inhalaci.7,12
Dlouhodobá oxygenoterapie
Až dosud jde o jedinou léčebnou metodu, která u CHOPN průkazně snižuje mortalitu.1 Indikací k dlouhodobé oxygenoterapii je:
1. PaO2 ≤ 55 mm Hg, bez hyperkapnie nebo s hyperkapnií;
2. PaO2 55–59 mm Hg u pacientů s plicní hypertenzí, periferními edémy při chronickém srdečním selhání nebo s polyglobulií (hematokrit > 55 %).
Nové experimentální léčebné metody
Reparace alveolů
Zkoušejí se retinoidy, deriváty kyseliny retinové, o nichž je známo, že se v perinatálním období podílejí na vývoji plicních alveolů.21,33 V experimentech na zvířatech bylo prokázáno, že kyselina retinová omezuje vývoj emfyzému.19 Tento účinek však nepotvrdila klinická studie publikovaná v roce 2006, v níž byla kyselina retinová podávána po dobu šesti měsíců 148 pacientům a celková doba sledování činila osmnáct měsíců. Léčba neovlivnila plicní funkce včetně difuzní kapacity pro oxid uhelnatý (DLCO) ani stupeň emfyzému stanovený CT‑denzitometrií.23 V současnosti probíhá velká mezinárodní studie, v níž se zjišťuje vliv retinoidů u pacientů s deficiencí α1‑antitrypsinu; tato studie by měla být dokončena v polovině tohoto roku.
Inhibitory chemokinů
Migraci neutrofilních granulocytů na podkladě chemotaxe vyvolávají mj. interleukin IL‑8 a leukotrien B4 (LTB4).33 Inhibice těchto chemokinů by u pacientů s CHOPN mohla zabránit patologické akumulaci neutrofilů v dýchacích cestách. Dosud se však nepodařilo prokázat, že inhibitory IL‑8 anebo antagonisté LTB4 mají výrazný terapeutický účinek.18
Inhibitory proteinkinázy p38 MAPK
Tvorba zánětlivých cytokinů, jako jsou interleukin IL‑8, tumor nekrotizující faktor alfa (TNFα) a matrixové metaloproteiny (MMP), je řízena proteinkinázou aktivovanou mitogenem p38 (p38 MAPK).33 Ve fázi vývoje jsou různé inhibitory této proteinkinázy, např. SB 203580, SB 239063, SB 681323, RWJ 67657 a SD‑282.2 In vitro bylo prokázáno, že inhibice proteinkinázy p38 MAPK snižuje uvolňování TNFα a GM‑CSF (faktoru stimulujícího kolonie granulocytů a makrofágů) z lidských makrofágů přítomných v plicích, kdežto sekrece interleukinu IL‑8 není ovlivněna.25
Inhibitory fosfodiesterázy
Zatímco theophyllin působí jako neselektivní inhibitor fosfodiesterázy (PDE), novější léčiva tlumí selektivně fosfodiesterázu typu 4 (PDE4).33 Účinek izoenzymu PDE4 se vysvětluje interakcí s metabolismem cAMP v zánětlivých buňkách a v buňkách hladkého svalu. Dosud byly publikovány studie se dvěma léčivy z této skupiny, roflumilastem a cilomilastem. Bylo zjištěno, že inhibitory PDE4 snižují výskyt CD8‑pozitivních lymfocytů a makrofágů v bronchiální sliznici, přičemž se nemění koncentrace interleukinu 8 ani počet neutrofilních granulocytů.9 Při léčbě inhibitory PDE4 byl pozorován významný vzestup FEV1.
Inhibitory TNFα
Tumor nekrotizující faktor α má důležitou úlohu v kaskádě zánětu, a tedy též u CHOPN;15,33 zesiluje chemotaxi, zvyšuje sekreci interleukinu IL‑8 a matrixové metaloproteázy 9 (MMP 9).4‑6 Protrahovaný úbytek hmotnosti u pacientů s CHOPN koreluje s procesy, které vyvolává TNFα.8 V první placebem kontrolované pilotní studii bylo léčeno infliximabem (protilátkou anti‑TNFα) 22 pacientů (střední FEV1, 80 % náležitých hodnot), příznivý terapeutický účinek se však nepodařilo prokázat. Ani v následující studii u pacientů se středně závažnou až těžkou formou CHOPN nepřinesl infliximab očekávaný prospěch. V aktivně léčené skupině byl zjištěn vyšší výskyt maligních onemocnění a pneumonií, rozdíl proti placebu však nedosáhl statistické významnosti.22,28
Statiny
Kromě hypolipidemického účinku se statiny vyznačují antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi. Ukazuje se, že tato léková skupina může příznivě ovlivnit průběh CHOPN. U pacientů léčených statiny byla např. prokázána nižší mortalita exacerbací.14,26,33
Tetracykliny a makrolidová antibiotika
Také tetracykliny a makrolidová antibiotika mají protizánětlivé a imunomodulační účinky, které přesahují specifické mechanismy antibakteriálního působení.11,33 Tetracykliny např. inhibují matrixové metaloproteázy a tlumí stimulační účinek vaskulárního endoteliálního růstového faktoru na proliferaci hladkých svalových buněk při remodelaci cév.34 Některé experimentální nálezy naznačují, že patologické změny cév malého kalibru mají důležitou úlohu také v patogenezi CHOPN.30 O makrolidech je známo, že ovlivňují chemotaxi neutrofilů a jejich pronikání do epitelu dýchacích cest; tlumí tvorbu zánětlivých cytokinů a reaktivních kyslíkatých látek, rovněž omezují produkci hlenu. Vlivem makrolidových antibiotik se zvyšuje intenzita apoptózy neutrofilních granulocytů a zlepšuje se mukociliární funkce.13
Ovlivnění tvorby hlenu
Častou stížností kuřáků je vykašlávání velkého množství sputa. U pacientů s CHOPN, kteří mají zvýšenou sekreci hlenu, byl pozorován rychlejší úbytek plicních funkcí, spolu s vyšším výskytem exacerbací.29 Terapeutický účinek mukolytik však není přesvědčivý, až na ojedinělé případy, a proto se hledají nová léčiva. Bylo např. prokázáno, že tvorbu hlenu v Becherových buňkách zvyšuje receptor pro epidermální růstový faktor (EGFR), není však dosud známo, jaký je vliv inhibitorů tohoto faktoru.35
Závěry pro praxi
Léky, které jsou dosud k dispozici, mohou ovlivnit průběh CHOPN jen částečně.
Přes veškerou léčbu onemocnění zpravidla progreduje.
Výskyt akutních exacerbací CHOPN, které pacienta zvláště ohrožují, lze účinnou léčbou snížit asi o jednu třetinu.
V současné době probíhá vývoj nových léčiv, která by mohla výrazně snížit morbiditu a mortalitu pacientů s CHOPN a zlepšit jejich kvalitu života. Terapie se zaměřuje nejen na patologické změny v plicích, ale též na systémové projevy onemocnění.
Zdroj: