Chraňte své děťátko – přestaňte kouřit
Centrum prevence, o. s., bylo založeno před více než rokem s myšlenkou co nejvíce širokou veřejnost upozorňovat na rizikové faktory spojené s civilizačními chorobami a současně poskytovat rady, jak jim předcházet. Nyní realizuje svůj první projekt zaměřený na odvykání kouření ve spolupráci s Poradnou pro odvykání kouření.
Záměrem je upozornit na závažné zdravotní důsledky, které má kouření pro matku a její dítě. Projekt zdůrazňuje důležitost zanechání kouření, motivuje k zanechání kouření jednou provždy (mezinárodní studie ukazují, že 8 až 20 % žen přestává kouřit jen na dobu těhotenství). Současně obrací pozornost i na nebezpečnost pasivního kouření.
Cíle projektu budou organizátoři uskutečňovat pomocí nejrůznějších edukačních a osvětových akcí, v jejichž rámci se široká veřejnost opět dozví, že tabákový kouř obsahuje více než 5 000 chemických látek. Z dat různých mezinárodních studií je zřejmé, že kouření je příčinou častějších komplikací v době těhotenství, jako jsou samovolné potraty, mimoděložní gravidita, rovněž ovlivňuje porodní váhu novorozence a zvyšuje riziko genetických vad. Děti žen kuřaček jsou více adaptovány na zvýšenou hladinu oxidu uhelnatého a uhličitého, což může být příčinou syndromu náhlého úmrtí dítěte, který se vyskytuje v 50 až 70 % případů právě u kuřaček.
V pozdějším věku, jak dokázala studie tří‑ až pětiletých dětí, lze vypozorovat rozdíly mezi dětmi matek nekuřaček a kuřaček, jež jsou hyperaktivnější, mají častěji poruchy pozornosti, poruchy příjmu potravy, častěji jsou agresivní. Kouření má rovněž vliv na kojení, většina látek obsažených v tabákovém kouři přestupuje do mateřského mléka, navíc tabákový kouř snižuje hladinu prolaktinu. Ženy kuřačky mají o 30 % vyšší neplodnost a až dvacetkrát vyšší riziko tromboembolie při současném užívání hormonální antikoncepce.
Pro odvykání kouření platí, že nejlépe je vůbec s tímto zlozvykem nezačínat, a pokud ano, tak přestat co nejdříve. I v těhotenství či v období kojení, pokud žena nedokáže přestat kouřit sama, může zvolit farmakologickou léčbu nikotinem, neboť ta přináší mnohem menší riziko než kouření samo. Dobrou zprávou jistě je, že studie publikovaná v British Medical Journal v březnu tohoto roku potvrdila, že přestane‑li žena kouřit do 15. týdne těhotenství, může rizika pro svoje dítě snížit téměř na úroveň nekuřačky.
Ambicí projektu je tedy především oslovit těhotné kuřačky a motivovat je k odvykání kouření. Součástí celé akce budou i informační letáky v gynekologických ambulancích. „Nekouřit je to nejdůležitější, co může budoucí matka udělat pro zdraví svého dítěte, a my se je v jejich úsilí budeme snažit maximálně podpořit. Projekt jim usnadňuje vystoupit z bludného kruhu ‚kouřím – stydím se za to – chci přestat – nejde to – mám pocit viny – jsem ve stresu – kouřím‘,“ vysvětluje důvody svého zapojení do projektu gynekolog MUDr. David Pavlišta.
Zdroj: Medical Tribune