Přeskočit na obsah

Chirurgická společnost podporuje protesty lékařů

Na celostátní sněm sdružení Mladí lékaři, který se konal minulou sobotu v Praze, byl pozván také emeritní přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol, prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.

Podpořil za celou chirurgickou společnost požadavky aktivity Děkujeme, odcházíme a prezentoval výsledky vlastní ankety o personálním stavu v českých nemocnicích.

„V čele resortu máme uvážlivého člověka, který si je vědom nevyhovujícího odměňování lékařů i špatného systému postgraduálního vzdělávání. Pokud jde o financování, domnívám se, že tento problém je nad střechou ministerstva zdravotnictví. Co pan ministr může, je situaci vysvětlit na zasedání vlády,“ uvedl úvodem prof. Pafko.

Podle OECD vydá Rakousko na zdravotnictví 3 970 amerických dolarů na jednoho občana (údaje z roku 2008), oproti tomu Česká republika 1 781 dolarů. „Je nepochybné, že hrubý domácí produkt Rakouska je jiný než v České republice, s čímž v krátké době žádný ministr nic neudělá. Co však může, je poukázat na to, že zatímco v evropských zemích, jejichž zdravotní péče je srovnatelná s naší, dávají na zdravotnictví 8,5 až 11 % HDP, my dáváme pouze 7,1 % HDP. O oprávněné přerozdělení HDP by naše ministerstvo mělo usilovat a nespokojit se s větami, že se nedá nic dělat,“ vyzývá prof. Pafko, který se poté ve svém projevu k mladým lékařům věnoval kromě výsledků průzkumu personálního stavu v českých nemocnicích také úvahám o zavedení nadstandardu či spravedlivým platbám za lůžkoden ve zdravotnických zařízeních. Ty jsou u nás v porovnání s Rakouskem pětkrát nižší, což by mohl být jeden z důvodů nedostatečného finančního ohodnocení nemocničního personálu.

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené