Přeskočit na obsah

Charita zachrání slibné, ale komerčně nezajímavé léky

Do života se nyní uvádí nový systém spolupráce ve vývoji nových léků, jenž by měl zvýšit počet nových onkologických přípravků, které jsou k dispozici v klinické praxi. Farmaceutické a biotechnologické firmy si totiž ve výběru vhodných potenciálních molekul pro vývoj nového léku stanovují prioritní pořadníky, podle nichž pak postupně přistupují k jejich klinickému výzkumu.

Tím však mnohé látky se slibným léčebným potenciálem zůstávají ležet “v regálech” firem, mnohdy bez perspektivy dalšího vývoje. To chce změnit britská charitativní instituce Cancer Research UK. Ta zahájila první klinický výzkumný program, jenž je prováděn v rámci nového partnerského schématu, které umožňuje “vypůjčit” si k dalšímu výzkumu lékové kandidáty, jejichž projekt byl farmaceutickou společností odložen.

Tato charitativní organizace a její komerční odnož – Cancer Research Technology – nyní zahájila práce na výzkumu protinádorového léčebného potenciálu inhibitoru tyrosinkinázy AZD0424, k čemuž jí poskytla práva a příslušnou dokumentaci firma AstraZeneca. Podle uzavřené smlouvy mezi oběma subjekty bude charita provádět první klinické studie přípravku na své vlastní náklady a AstraZeneca se na nich nebude finančně podílet. Pokud se ukáže, že přípravek má nadějný terapeutický potenciál, společnost si podrží opci na další vývoj a marketing léku. Charitě se však vložené počáteční investice vrátí zpět ve formě podílu na budoucích příjmech společnosti z prodeje léku.

“Podpis naší první smlouvy v rámci programu Clinical Development Partnership demonstruje možnost spolupráce mezi charitativní organizací a farmaceutickým průmyslem na vývoji inovativních řešení, která podpoří další výzkum protinádorové terapie a povedou k objevům dalších účinných léků,” uvedl Keith Blundy, výkonný ředitel Cancer Research Technology. “Tato nová iniciativa poskytuje vynikající příležitost k doplnění našich vlastních výzkumných aktivit a rozšiřuje, jak jen to je možné, okruh našich kandidátních lékových přípravků, které mohou vstoupit do dalšího klinického vývoje,” komentoval iniciativu Brent Vose, viceprezident onkologického úseku společnosti AstraZeneca.

Charita zdvojnásobí své výzkumné aktivity

Harpal Kumar z managementu Cancer Research Technology sdělil, že si stanovili ambiciózní cíl zdvojnásobit své vývojové aktivity během příštích pěti let, právě díky využití těchto sice slibných, ale farmaceutickou firmou odsunutých přípravků. Podle něj existuje mnoho důvodů, proč se některé potenciální léky nedostanou na trh.

“Věda pokročila v posledních letech tak prudce, že existuje více potenciálně účinných látek, než je finančních zdrojů k jejich výzkumu a vývoji. A protože vývoj nových léků je tak časově náročný a nákladný (nový protinádorový lék si může před uvedením na trh vyžádat dalších 10 let prací a částku 500 milionů liber), že farmaceutický průmysl dál už nevyvíjí přípravky, které se nezdají být extrémně slibné,” vysvětlil Kumar.

“Farmaceutické firmy tak mají v zásobě plno nevyužitých potenciálních léků, které by jinak už asi v budoucnu nedostaly šanci, ale my máme odborné znalosti a kapacity k uvolnění tohoto skrytého potenciálu. Pokud se tento potenciál spojí s naší sítí testovacích center světové úrovně, pak v rámci tohoto partnerství dosáhneme nejvyššího možného efektu v boji s onkologickými nemocemi,” dodal Kumar.

Díky charitě dostupné i léky na vzácné karcinomy

K nabídce charity se staví kladně Asociace britského farmaceutického průmyslu. “Je to jednoduchá, rychlá a nákladově efektivní cesta, jak by farmaceutické firmy mohly rozšířit své produktové portfólio. Firmám zůstanou jejich práva k duševnímu vlastnictví původní molekuly a navíc budou mít opci ke studiu testovacích dat charitativních center, takže by neměly mít žádné výhrady k zapůjčení těchto látek,” míní Richard Tiner, lékařský ředitel asociace. Podle něj si je farmaceutický průmysl vědom, že nemá dost sil k výzkumu všech svých přípravků a tato nabídka je pro něj i pro pacienty výhodná.

Alex Markham, generální ředitel Cancer Research UK, upozornil, že se tímto způsobem s jejich pomocí na trh dostanou i nové protinádorové léky pro terapii vzácnějších typů karcinomů, které jsou pro farmaceutické firmy z důvodu nižších objemů prodeje komerčně méně zajímavé, a proto se v prioritních seznamech ocitají na beznadějných místech bez šance na své budoucí klinické uplatnění.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 17/2008, strana A7

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené