Přeskočit na obsah

Čestný doktorát UK za antivirotika

Čestný doktorát Univerzity Karlovy převzal 8. března ve Velké aule pražského Karolina profesor Erik De Clercq, belgický vědec, jenž stál u zrodu mnoha účinných antivirotik a který svůj profesní život spojil s Univerzitou v Leuvenu (Lovani). Dá se říci, že v tomto případě byla oceněna nejen dlouholetá a úspěšná práce, ale také jedno velké vědecké přátelství. Profesor De Clercq už třicet let spolupracuje s prof. RNDr. Antonínem Holým, DrSc. (na snímku vlevo). Poprvé se sešli v roce 1976 v Německu na konferenci chemiků, kde byl E. De Clercq jediný lékař.

Výsledkem jejich další spolupráce bylo 75 původních prací, v naprosté většině publikovaných v časopisech s vysokým impact faktorem, z toho tři v časopise Nature a jedna ve Science. Ještě hmatatelnějším výstupem pak je celá řada antivirotik – cidofovir, adefovir, tenofovir a jejich kombinace s dalšími účinnými látkami. „Schopnost spolupráce s farmaceutickým průmyslem, to je něco, co se můžeme od profesora De Clercqa učit. Tím nemám na mysli spolupráci ve smyslu firemních tisků letenek po celém světě, ale co nejrychlejší uvádění výsledků vědecké práce do praxe,“ uvedl při slavnostním ceremoniálu děkan 2. lékařské fakulty UK doc. MUDr. Ondřej Hrušák, Ph.D.

MK 612 Američané nechtějí?

Všechny uvedené léky vyrábí americká firma Gilead Sciences. Podle zpráv z tisku ale tato společnost nemá zájem o jednu z posledních prací prof. Holého – látku nazývanou MK 612. „Je to nadějná molekula, která by mohla být účinná proti všem DNA virům, ale Američané ji nechtějí,“ říká profesor Holý. Nemyslí si ale, že za tímto rezervovaným postojem je strach, že by nový lék ohrozil méně účinná antivirotika, která už má společnost Gilead Sciences na trhu.

„Má v této oblasti generika, to by neměl být problém. Je ovšem předčasné o čemkoli hovořit, nejsou ukončené ani preklinické fáze zkoušek. V každém případě se s touto látkou něco dít bude muset, protože jsme na její vývoj dostali grant od NIH. Buď na ní bude pracovat Gilead, nebo ji koupí jiná firma,“ uvádí Antonín Holý. (Pozn. red.: redakce má k dispozici vyjádření firmy Gilead Sciences, které pro příliš velký rozsah přinese v dalším vydání MT) Spolu s profesorem De Clercqem převzal čestný doktorát UK i profesor Miloš V. Novotný, chemik, který působí na Indiana University.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 7/2007, strana A1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené