Čeští kardiologové léčili i na kongresu ACC
Konference ACC je tradičně jednou z nejsledovanějších odborných kardiologických akcí, a proto nepřekvapí, že spolu s prof. Češkou se na ni vydali, tak jako v minulých letech, i další významní čeští kardiologové. Někteří škarohlídi by v této účasti mohli díky atraktivní lokalitě vidět spíše kongresovou turistiku, ale tak tomu nebylo. Jednak byl odborný program konference nabit množstvím zajímavých přednášek, a jednak počasí případným procházkám po Chicagu vůbec nepřálo. To, že pobyt na odborné akci takového rozsahu je náročný pro organismus účastníků nejen psychicky, ale i fyzicky, dokládá také příhoda, která postihla jednoho z českých kardiologů. Přímo v kongresovém centru ho postihla závažná srdeční příhoda, která jen díky okamžitému lékařskému zásahu kolegy neskončila fatálně. Jistě nejen postižený lékař, ale i jeho kolegové, kteří mu pomáhali, ocenili, že přímo v kongresovém centru byl volně k dispozici defibrilátor, který významně pomohl při záchraně života. Bez zajímavosti není, že přestože v tomto konkrétním případě byla přítomnost defibrilátoru neocenitelná, z výsledků studie, která sledovala nákladovou efektivitu jejich rozmístění na veřejných místech s velkou koncentrací osob, vyplývá, že pořizování těchto přístrojů pro použití mimo zdravotnické zařízení se nevyplatí. Pro zvídavé čtenáře jen doplníme, že postižený lékař sice nebude na letošní ACC vzpomínat v dobrém, protože strávil větší část konference v nemocnici, ale ještě před jejím skončením byl propuštěn a mohl odcestovat domů.
ACC - kardiologové léčili i na kongresu
To, že cesta na konferenci ACC není pro většinu účastníků výletem, dokládá i prof. Češka svou poznámkou v úvodu rozhovoru pro MT: „Kromě odborného programu konference byla pro mě dalším neméně důležitým důvodem cesty do Chicaga také účast na zasedání výboru International Atherosclerosis Society, který se v rámci této odborné akce sešel. Pro českou medicínu bylo toto zasedání obzvlášť významné, protože doporučilo Prahu jako pořadatele EAS a IAS semináře pro střední a východní Evropu, který bude věnovaný prevenci a léčbě aterosklerózy a jejích komplikací. V září tak naše metropole přivítá již po druhé tuto významnou odbornou událost.“ Při jednání výboru International Atherosclerosis Society (IAS) se podle prof. Češky také řešila otázka rozdílů mezi Evropou a Amerikou v působení odborných aterosklerotických společností. V Americe je totiž velmi populární model, kdy odborná společnost se zabývá spíše základním výzkumem v oblasti aterosklerózy s tím, že jakousi klinickou větev představuje síť ambulancí Národní lipidové asociace, které se snaží, více než v našich podmínkách, vtáhnout do této problematiky sestry, pohybové a další edukátory. „Představitelé IAS by rádi tento model rozšířili i v Evropě a zdá se, že Česká republika by se se svou sítí specializovaných ambulancí účastnících se projektu Med Ped, který má za cíl včasným stanovením familiární hypercholesterolémie zabránit předčasným úmrtím v postižených rodinách, mohla stát modelovým příkladem vytvoření evropské Národní lipidové asociace,“ vyzdvihuje úroveň české preventivní kardiologie prof. Češka. Dále se již věnuje komentářům některých přednášek, které na letošním ACC zazněly.
Výrazný úspěch velkých studií se nedal očekávat
„Největší pozornost tradičně budila sekce HOT LINES a plenární zasedání, kde byly prezentovány výsledky studií. V tomto kontextu stojí za povšimnutí, že většina velkých studií v posledních letech vyznívá spíše neutrálně, a proto i méně významný pozitivní výsledek lze považovat za úspěch. Je to patrně odrazem skutečnosti, že ty nejdůležitější mechanismy vzniku kardiovaskulárních onemocnění už umíme ovlivnit, a také toho, že pacienti zařazovaní do studií jsou vesměs již velmi dobře léčenou populací, a sledovaná terapie je tedy pouze přídavek k již existující ,komplexní‘ farmakoterapii. Proto má studovaná intervence pouze malou šanci v krátké době na relativně malém vzorku pacientů prokázat výrazný efekt. Skoro se zdá, že velkým úspěchem je zjištění, že studovaná léčba nemá žádné nežádoucí účinky a nepříznivé trendy.“
Prim hraje rosuvastatin
O tom, že telmisartan v největší studii prezentované na konferenci ACC, studii ONTARGET (Ongoing Telmisartan Alone and in Combination with Ramipril Global Endpoint Trial) prokázal stejnou účinnost jako ramipril v sekundární prevenci ICHS s tím, že u něj bylo méně nežádoucích účinků, jsme informovali v posledním čísle MT. Dalším zjištěním vyplývajícím z výsledků této studie bylo, že kombinační léčba ve srovnání s monoterapií nemá aditivní efekt v účinnosti terapie, ale přináší více nežádoucích účinků. „Ve světle předchozí poznámky lze jednoznačně říci, že to jsou výsledky velmi pozitivní. Kdo se na ni však bude chtít podívat kriticky, může dojít k závěru, že léčba telmisartanem dosáhla ,pouze‘ účinku jako již v předchozích studiích ověřený ramipril. Zaujala mě i další velká metaanalýza srovnávající účinky lékových a klasických metalických stentů, do níž bylo zařazeno několik desítek tisíc pacientů. V souladu s tím, co tvrdili někteří intervenční kardiologové již dříve, a v naprostém rozporu s tím, co bylo prezentováno na Evropském kardiologickém kongresu před dvěma roky, prokázala významný profit pacientů z implantace lékových stentů,“ uvádí prof. Češka a dodává, že až překvapivě velká pozornost byla věnovaná poměrně malé studii ENHANCE (Ezetimibe and Simvastatin in Hypercholesterolemia Enhances Atherosclerosis Regression) zabývající se vlivem kombinovaného podání ezetimibu a simvastatinu na intimomediální tloušťku ve srovnání s monoterapií simvastatinem. „Tato studie sice neprokázala zlepšení intimomediální tloušťky po kombinované léčbě, ale definitivní hodnocení účinku ezetimibu nejspíše přinesou až výsledky velkých intervenčních mortalitních studií IMPROVE-IT (Pozn. red.: IMProved Reduction of Outcomes: Vytorin Efficacy International Trial) a SHARP (Pozn. red.: The Study of Heart and Renal Protection). V této souvislosti je nutné upozornit na to, že situací, kdy malé studie vyšly pozitivně, ale jejich výsledky nebyly potvrzeny velkými mortalitními studiemi, a naopak kdy nepřesvědčivé výsledky pilotní studie pak pozitivně převýšila studie velká, známe z minulosti více. Proto je při hodnocení výsledků těchto menších studií na místě jistá zdrženlivost. Důležité je, že se neobjevily negativní trendy a kombinační terapie prokázala svou bezpečnost,“ podotýká prof. Češka.
Ne úplně přesvědčivě, ale v zásadě spíše pozitivně, dopadla studie STRADIVARIUS (Strategy To Reduce Atherosclerosis Development InVolving Administration of Rimonabant - the Intravascular Ultrasound Study), která sledovala vliv rimonabantu na koronární aterosklerózu. Primární sledovaný parametr sice nedosáhl statistické významnosti, ale jsou patrné pozitivní trendy a statistické významnosti dosáhl sekundární cíl. „Z hlediska preventivní kardiologie dopadl kongres asi nejlépe pro rosuvastatin, který prokázal v dalším pokračování studie ASTEROID (Pozn. red.: A Study to Evaluate the Effect of Rosuvastatin on Intravascular Ultrasound-Derived Coronary Atheroma Burden) svoji schopnost navodit regresi koronární aterosklerózy při snížení LDL cholesterolu hluboko pod 2 mmol/l. V tomto kontextu je dobré zmínit, že prakticky současně s oznámením těchto výsledků byla na zásah etické komise zastavena velká rosuvastatinová studie JUPITER (Pozn. red.: Justification for the Use of statins in Primary prevention: an Intervention Trial Evaluating Rosuvastatin), protože s ohledem na mortalitně-morbiditní data nebylo možné pacienty nadále ponechat pouze na placebu při výrazném pozitivním účinku rosuvastatinu. Na závěr ještě jedna poznámka. Nejsem velkým příznivcem podávání glitazonů, přesto jsem velmi rád, že studie PERISCOPE (Pozn. red.: The Pioglitazone Effect on Regression of Intravascular Sonographic Coronary Obstruction Prospective Evaluation) prokázala, že pioglitazon zabraňuje progresi aterosklerózy u diabetických pacientů,“ uzavírá prof. Češka.
Zdroj: