Čeští hematologové se opět sešli v Olomouci
Měsíc květen již tradičně patří hematologům a hematoonkologům přijíždějícím každý rok do Olomouce na největší tuzemskou hematologickou akci. Ani letos tomu nebylo jinak. Duchovní metropole Moravy hostila XXIX. olomoucké hematologické dny s mezinárodní účastí, XIX. konferenci ošetřovatelství a zdravotních laborantů a 8th Symposium on Advances in Molecular Hematology. Účastníci sjezdu přijeli nejen proto, aby se seznámili s kulturním dědictvím tohoto města, ke kterému patří i druhá nejrozsáhlejší památková rezervace naší republiky reprezentovaná sloupem Nejsvětější Trojice zapsaným v Seznamu UNESCO. Lákal je především pečlivě připravený odborný program, v němž se objevili významní zahraniční hosté a novinka v podobě Prezidentského sympozia.
„Letošní ročník byl od samého začátku, kdy se konalo Prezidentské sympozium, velmi úspěšný. Ačkoli byla neděle, registrovalo se mnoho účastníků již v tento první den. Většinou začínáme přivítáním a obědem, ale letos jsme chtěli zahájit netradičně. Prezidentské sympozium zaštítil prezident sjezdu prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc., který přednesl i úvodní sdělení. Sympozium bylo blokem postgraduálních prezentací, zajímavých pro hematology napříč specializacemi. Z obsahu je možné jmenovat přednášku o imunitních hemolytických anémiích, trombotické trombocytopenické purpuře a idiopatické trombocytopenické purpuře. S těmito chorobami se setkávají nejen hematologové ve specializovaných centrech, ale i hematologové v terénu. Ti musejí zvládnout primární záchyt těchto vzácnějších i méně vzácných chorob, aby mohli pacienta nasměrovat do správného centra,“ uvedl předseda organizačního výboru prof. MUDr. Tomáš Papajík, CSc.
V odborném programu kongresu se objevila vysoce odborná a inovativní témata, ale také sdělení týkající se diagnostiky, diferenciální diagnostiky a léčby široké populace pacientů. Všechny přednášky představily nejnovější trendy, a to s přispěním renomovaných odborníků z pracovišť z celé České republiky a tradičně i několika hostů z Evropy. „Letos jsme měli možnost vyslechnout vynikající Wiedermannovu přednášku profesorky Evy Hellström‑Lindbergové, která byla ve svém funkčním období prezidentkou Evropské hematologické společnosti. Tato významná představitelka světové hematologie zaštítila hlavní postgraduální téma letošního kongresu, myelodysplastický syndrom a s ním související další chorobné jednotky. Obvyklou součástí našeho sjezdu je cizojazyčné anglické sympozium, kde odborníci diskutují problematiku pokroku v molekulární hematologii. Jsou to většinou vědci, kteří se zabývají detailním výzkumem genomu krvetvorných nádorových i nenádorových buněk. V tomto roce přijala pozvání profesorka Wlodarska z Belgie, nadějný francouzský výzkumník doktor Chiron a světový odborník na myeloproliferativní choroby profesor Kralovics z Vídně,“ popisuje účast zahraničních hostů profesor Papajík.
Konalo se také několik satelitních sympozií farmaceutických firem, jejichž nosným tématem se stala chronická lymfocytární leukémie (CLL). Do její léčby vstupují kvalitativně nové léky, které zásadně mění léčebné modely a dovolují úspěšně léčit i starší pacienty. Americká onkologická společnost nazvala novinky v léčbě CLL onkologickým pokrokem roku.
Olomouckých hematologických dnů se zúčastnilo 650 osob, polovinu z nich tvořili lékaři a vysokoškolsky vzdělaní odborníci zabývající se laboratorní diagnostikou, druhou polovinu zdravotní sestry a zdravotní laboranti. „Vzhledem k tomu že Česká hematologická společnost sdružuje přibližně tisíc členů, je to myslím velmi reprezentativní účast,“ vyjádřil spokojenost profesor Papajík.
Zdroj: Medical Tribune