Přeskočit na obsah

Český Plán Alzheimer stále chybí

Mezinárodní alzheimerovská asociace Alzheimer’s Disease International (ADI) zveřejnila při příležitosti Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby, který si každoročně připomínáme 21. září, nové odhady nárůstu počtu závislých starších lidí během příštích 40 let. Podle předpovědi Mezinárodní alzheimerovské asociace dosáhne v roce 2050 počet závislých seniorů 277 milionů (v roce 2010 to bylo 101 milionů), přičemž polovina z nich bude mít Alzheimerovu chorobu nebo jinou demenci.

Alzheimer’s Disease International (ADI), která zkoumá nejnovější světové a regionální trendy v potřebě péče o lidi s demencí, zveřejnila uvedené predikce v rámci tzv. World Alzheimer’s Report 2013. Zpráva poskytuje ucelený pohled na dopad onemocnění na společnost. Zvláštní pozornost byla letos ve zprávě věnována vlivu Alzheimerovy choroby a demencí na ty, kteří poskytují péči. ADI dospěla k závěru, že je potřeba další podpory, aby bylo možné snížit zátěž na jednotlivce i celou společnost, protože se stárnutím světové populace přestane být tradiční systém neformální péče poskytované rodinou, přáteli a komunitou udržitelný.

ADI proto vyzývá všechny vlády, aby se demence stala prioritou, aby byly vytvořeny národní plány boje s demencí, aby tak bylo zajištěno, že národní systémy zdravotní a sociální péče jsou dostatečně strukturované a mají dostatek financí k tomu, aby mohly poskytovat vysoce kvalitní dlouhodobou péči pro lidi v celém průběhu demence. „Jsme rádi, že zpráva znovu poukazuje na problematické používání kurtování a dalších omezovacích prostředků v dlouhodobé péči. Samozřejmě také souhlasíme s nutnou podporou rodinných pečujících ze strany státu, ta by měla být nejlépe podložena nějakým dlouhodobým strategickým dokumentem, na podporu lidí postižených demencí by měly být také vymezeny finanční prostředky. Český Plán Alzheimer stále chybí,“ komentuje vydání zprávy výkonná místopředsedkyně České alzheimerovské společnosti Martina Mátlová.

Alzheimerova choroba je nejčastějším typem demence. Po 65. roce věku se pravděpodobnost rozvoje tohoto onemocnění téměř zdvojnásobuje každých 5 let. Ve věku 85 let je pravděpodobnost rozvoje onemocnění téměř 50 %. ADI odhaduje, že na světě žije zhruba 38 milionů lidí postižených demencí; v roce 2030 jejich počet vzroste na 65,7 milionu a v roce 2050 na 115,4 milionu. Podle posledních prevalenčních studií v České republice nějakou formou demence trpí více než 135 000 obyvatel.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené