Přeskočit na obsah

Český lékař učil v USA robotické chirurgy

„Pozvání na pracoviště v Memphisu jsem dostal na základě našeho článku v poměrně prestižním časopisu American Journal of Vascular Surgery, který shrnoval naše výsledky v robotických cévních operacích,“ říká Petr Štádler. „Pomocí robotických systémů už v USA operují téměř rutinně. Pokud jde například o prostatektomie, tam už robotické výkony převažují. Cévní chirurgii ale dosud takto neprováděli, protože americký regulační úřad FDA to až dosud neschválil. Nikde v USA proto v tomto oboru není takový program jako v Nemocnici Na Homolce, kde jsme na robotické výkony v cévní chirurgii vyvinuli vlastní operační přístup,“ vysvětluje MUDr. Štádler.

Američtí lékaři si ve spolupráci s českým kolegou vyzkoušeli nejprve laparoskopicko‑robotickou operaci břišní aorty na praseti. Následující den již provedli spolu s doktorem Štádlerem složitou, více než šestihodinovou operaci u pacienta, kterému za robotické asistence vytvořili aorto‑bifemorální bypass. „Nemocného k tomuto výkonu indikovali američtí kolegové a musím říci, že ho vybrali správně. Kdyby to však záleželo na mně, možná bych pro tento první zákrok zvolil něco jednoduššího. Pooperační průběh byl zcela normální, druhý den byl pacient extubován a po týdnu odcházel domů,“ uvádí Petr Štádler.

Výuku lékařů v Memphisu zprostředkovala P. Štádlerovi americká firma Intuitive Surgical, jež vyrábí robotické systémy Da Vinci; na jednom z nich pracují i chirurgové na Homolce. Jednou z velkých výhod použití robotického systému v cévní chirurgii je, že ve srovnání s čistě laparoskopickým přístupem se při tomto výkonu podstatně zkracuje čas, kdy jsou na cévách naložené svorky. „U robotického výkonu se délka naložení svorky na aortě nebo pánevní tepně zkracuje zhruba na třetinu. Je to dáno i tím, že šití anastomózy je podstatně jednodušší. O tom se američtí kolegové na vlastní oči přesvědčili a udělalo to na ně velký dojem. Chtějí v tomto programu pokračovat, a tak je na obzoru další spolupráce,“ uvádí P. Štádler.

Nemocnice Na Homolce drží světové prvenství v počtu úspěšně provedených cévních robotických výkonů, kterých tu chirurgové udělali zatím více než padesát. O rozvoj tohoto programu se snaží také brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny. „Všude jinde v Evropě chirurgové provádějí robotické cévní operace jen ojediněle,“ dodává doktor Štádler.

První dva světově unikátní robotické výkony provedli cévní chirurgové v Nemocnici Na Homolce loni v březnu – jednalo se o operaci izolovaného aneurysmatu na pánevní tepně a o zákrok na aneurysmatu břišní aorty. „Později jsme jako první na světě roboticky uskutečnili rekonstrukci břišní aorty s plastikou její stěny. Tento typ operace jsme již provedli celkem třikrát, výduť břišní aorty jsme roboticky ošetřili čtyřikrát, operace výdutě pánevní tepny zůstává ojedinělá,“ vypočítává MUDr. Štádler. Asistenci robotického systému letos lékaři na Homolce plánují použít při zhruba 15 procentech výkonů v oblasti aorty a pánevních tepen, což bude představovat asi 50 operací.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 5/2007, strana A13

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené