Přeskočit na obsah

Česko‑holandský kulatý stůl o protonové terapii

Nizozemští odborníci, kteří stojí těsně před začátkem výstavby několika protonových center, projevili zájem čerpat praktické zkušenosti od centra pražského. Proto se pod záštitou velvyslanectví Nizozemského království a velvyslance Eduarda W. V. M. Hoekse konala 23. června 2014 konference „Česko‑holandský kulatý stůl o protonové terapii“.

V Nizozemsku se pracuje na výstavbě čtyř protonových center. Dle posledního vyjádření nizozemského ministra zdravotnictví počítá ministerstvo s postupným náběhem počtu léčených pacientů, přičemž pouze v prvním roce bude léčba poskytnuta minimálně 2 200 pacientům a toto číslo se bude postupně zvyšovat. Na základě odhadů specialistů by přitom protonovou léčbu jen v Nizozemsku potřebovalo až 9 000 osob ročně.

Doktorka Daniëlle Eekers, radiační onkoložka z MAASTRO clinic, seznámila posluchače konference s projektem prvního centra, které se v Maastrichtu začíná stavět. „Nizozemsko vždy prosazuje technologie, které lidem pomáhají, a to se týká i protonu. Úspěch v medicíně dnes neměříme jen přežitím pacienta, ale kvalitou života, kterou jsme schopni zajistit,“ říká dr. Eekers.

Nizozemští odborníci z MAASTRO clinic souhlasí se seznamem indikací k protonové terapii, který byl zpracován předními českými kapacitami pod supervizí 1. lékařské fakulty UK. Podpořili i názor českých odborníků, že by se radioterapie obecně v české onkologii měla více prosazovat a protonové léčbě by nemělo být bráněno. Nizozemsko si svůj postoj k protonové léčbě ujasnilo již dávno a stát i pojišťovny protonovou léčbu podporují.

„Duproton, konsorcium nizozemských protonových center ve výstavbě, kráčí po stejné cestě, kterou razíte i vy v Praze,“ prohlásil Erik Roelofs, hlavní medicínský fyzik z MAASTRO clinic. Z pléna zazněla i otázka, jak se odborníci staví k požadavku tzv. randomizovaných studií, který je v diskusích o využití protonů v praxi často používán. Dle názoru přítomných nizozemských odborníků jsou randomizované studie nerealistické a neetické. Dobrovolně ji žádný pacient nepodstoupí, proto se ani neplánují. „Jen si představte, že pacientovi sdělíte, že ho budete ozařovat nižšími dávkami, delší dobu a se zásahem i okolních zdravých tkání a druhého dávkou vyšší, kratší dobu a cíleně do nádoru. Jednoho seznámíte s poměrně značným rizikem nežádoucích vedlejších účinků, druhému naopak sdělíte, že riziko je minimální. Myslíte si, že se bude takovéto studie někdo dobrovolně účastnit?!“ vysvětluje problematičnost randomizovaných studií dr. Eekers.

Do doby, než se otevřou první ze čtyř protonových center, sbírají nizozemští odborníci zkušenosti a navazují odbornou spolupráci s centry okolními. V Praze však zahájili i jednání o možnosti léčby svých pacientů, než budou v kapacitě protonových center soběstační. Nizozemsko se stane další zemí, která využije služeb protonového centra v Praze.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené