České zdravotnictví je stále krajinou paradoxů
V posledním čísle tohoto roku se zamýšlíme nad tím, co letošek zdravotníkům přinesl – jaká je finanční situace a jaké zákony se podařilo nebo nepodařilo schválit. I letos nás provázela velká míra kreativity „inovátorů“ českého zdravotnictví. Například – v českém prostředí není problém, aby vedoucí oddělení veřejných zakázek ve fakultní nemocnici byl zároveň majitelem firmy, která prodává zdravotnické prostředky za miliardy a navíc je proti ní vedeno trestní řízení. Jiná pražská nemocnice recykluje neúspěšné náměstky někdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce, kterého provází řada kontroverzí i ve zdravotnictví.
Dále – VZP i SÚKL hlásí, že jsou závislé na dodavatelských firmách softwaru, kterým prý musejí dávat zakázky bez soutěže. Firma Hewlett‑Packard tak získala od pojišťovny za posledních devět let čtyři miliardy korun. Z vděčnosti pak vozí zaměstnance pojišťovny do Alp.
České zdravotnictví má tak málo peněz, že ředitelka vinohradské nemocnice musí osobně schvalovat nákladnou biologickou léčbu u každého pacienta. Na druhou stranu má zdravotnictví asi peněz dost, když chce VZP uvolnit stamiliony korun na kontroverzní Mořské koníky. Ještě před rokem přitom pojišťovna sama uznala, že zakázky firmě Kovotour plus jsou natolik sporné, že je chtěla zrušit. Nyní je všechno jinak, pojišťovna „Koníky“ obnovuje. Dalšími příklady bychom mohli popsat ještě celou další stranu.
Z posledních veřejných výstupů to ale vypadá, že mnozí zástupci odborné veřejnosti jsou na témata korupce ve zdravotnictví už alergičtí. Možná je to proto, že se novinářům občas podaří nějakou chystanou akci překazit. Například když letos v létě ministerstvo zdravotnictví na základě dotazů Medical Tribune zastavilo nevýhodný prodej státní Čeladenky.
Zdroj: