Přeskočit na obsah

České úspěchy v projektech IMI

RNDr. Alexander Kratochvíl, CSc., národní zástupce ČR v IMI States Representatives Group pro MT shrnul úspěchy českých akademických pracovišť a přidal doporučení, jak mají zájemci o účast v mezinárodní spolupráci postupovat.

Český tým prof. MUDr. Jiřího Vencovského, DrSc., z Revmatologického ústavu je členem vítězného konsorcia pro téma 6: Translational research in rheumatoid arthritis (RA) and RA like diseases: bridging between animal models and humans. Projekt BT – CURE (Be The Cure) má nejvyšší rozpočet ze všech ve výši 38,2 mil. eur. Ve výsledném hodnocení tohoto projektu je zdůrazněno, že se jedná o prvotřídní konsorcium jak z hlediska etického, tak i vědeckého, s nejlepšími zkušenostmi s velkými iniciativami zahrnujícími základní a klinický výzkum. Hodnocení vyzdvihuje, že konsorcium nabízí prvotřídní platformu pro translační výzkum revmatoidní artritidy v Evropě, která bude snadno dostupná farmaceutickému průmyslu.

V 3. výzvě IMI v roce 2011 bylo schváleno 7 vybraných projektů. Mezi ně patří projekt ABIRISK (Anti‑biopharmaceutical immunization: prediction and analysis of clinical relevance to minimize the risk) v rámci tématu 2: Immunogenicity: assessing the clinical relevance and risk minimization of antibodies to biopharmaceuticals. Členem úspěšného konsorcia je tým prof. MUDr. Evy Havrdové, CSc., která je vedoucí MS centra Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Celkový rozpočet projektu je více než 34 milionů eur. Projekt je velmi ambiciózní a důsledně integruje lékaře a vědce, akademický a průmyslový výzkum. ABIRISK je skvělá příležitost získat nové informace a metody k řešení problému imunogenetiky biologických produktů.

Kudy vede cesta k úspěšnosti

Dále jsou k dispozici dva nástroje pro vyhledávání partnerů pro zapojení do projektů IMI:

- na oficiálních stránkách IMI www.imi.europa.eu/content/partner‑search,

- na platformě IMI partnerství www.imi‑partnering. eu zřízené s podporou německého spolkového ministerstva pro vzdělávání a výzkum. Možností je rovněž pomoc národního zástupce v IMI, který pravidelně informuje příslušné univerzitní i akademické výzkumné instituce o připravovaných výzvách: www.imi.europa.eu/content/states‑representatives‑groups.

 

Bude na výzkum dost prostředků?

Magda Chlebusová, Director Science Policy, EFPIA, se pro MT vyjádřila k budoucnosti vícezdrojového financování evropského biomedicínského výzkumu.

Evropská unie v současnosti plánuje financování dalšího sedmiletého cyklu vývoje a výzkumu léků. Předpokládáme, že výzkum bude podpořen jak institucemi „pod modrou vlajkou s hvězdami“, tak soukromým sektorem. Tato mezinárodní rámcová spolupráce bude také zahrnovat biomedicínský výzkum. Začne uprostřed roku 2014 a potrvá do roku 2020. IMI bude stále pokračovat podle stejných pravidel až do roku 2017 a, pokud to legislativa EU dovolí, rádi bychom pokračovali v podobné spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem dalším rámcovým programem, který se označuje jako Horizont 2020. Všechno však závisí na rozpočtu EU. Potřebujeme nejen podporu ministerstev pro výzkum, ale záleží především na ministerstvech financí, jak pochopí význam investic do výzkumu, který umožní řešení závažných společenských problémů. Avšak rozpočet pro příštích sedm let zatím nebyl přijat. Doufáme, že rozpočet EU pro následující roky bude udržen ve výši 80 miliard eur, jak byl původně naplánován. Je v zájmu nás všech apelovat na ministerstvo financí, aby zachovalo náležitou úroveň financování evropského výzkumu.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené