Česká stopa v kongresu ESID 2014
Významné setkání odborníků, kteří se zabývají imunodefi ciencemi, se bude konat v pražském Kongresovém centru koncem října 2014. Velkou zásluhu na tom, že se tato prestižní odborná akce koná právě v našem hlavním městě, má profesorka MUDr. Anna Šedivá, DrSc., přednostka Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol, Praha.
Paní profesorko, mohla byste krátce představit vaše pracoviště?
Ústav imunologie je součástí 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol. V rámci tohoto zdravotnického zařízení poskytujeme zdravotní služby a komplexní zajištění v oblasti imunologie. Staráme se o dětské i dospělé pacienty s imunopatologickými stavy, tedy o pacienty s imunodefi cientními stavy, autoimunitními onemocněními, poruchami regulace imunitního systému a zabýváme se i některými imunitními aspekty nádorových chorob. Vyšetřujeme laboratorní parametry a máme i výzkumnou část. Poskytujeme pregraduální i postgraduální vzdělávání. Jsme komplexní pracoviště, které v příštím roce oslaví 20 let svého trvání.
Čím se můžete pochlubit za Ústav imunologie?
Velkým úspěchem je využití dendritických buněk, klíčových buněk imunitní reakce, v oblasti nádorové imunologie a dotažení dlouhodobého výzkumného projektu, vedeného profesorkou Bartůňkovou a profesorem Špíškem až do praktického použití. Tato skutečnost je pro naše pracoviště významným milníkem.
Co je hlavní náplní vašeho pracoviště?
Značný podíl naší pracovní náplně zaujímá péče o pacienty s imunodefi ciencemi. Významnou část pacientů našeho Ústavu imunologie tvoří nemocní s vrozenými primárními imunodefi city. Poruchy imunitního systému v rámci této skupiny diagnóz mohou být velmi závažné až život ohrožující, ale zahrnují také celé spektrum mírnějších chorob, které jsou léčebně dobře zvládnutelné. Zhruba 60 dětí a dospělých pacientů k nám dochází do stacionáře, kde jim aplikujeme imunoglobuliny. Sledujeme však ještě dalších zhruba 140 pacientů, jejichž onemocnění nevyžaduje terapii imunoglobuliny. Léčba závažných imunodefi ciencí se soustředila právě do Motola pro blízkost transplantačního centra, protože nejtěžší, naštěstí vzácné formy imunodefi ciencí vyžadují léčbu transplantací hematopoetických kmenových buněk kostní dřeně.
Nepůsobíte jen na území ČR, ale vaše aktivity sahají daleko za naše hranice. Je tomu tak?
Naše práce nás vede k tomu, abychom se zapojili do nejrůznějších mezinárodních aktivit a struktur. V oblasti střední a východní Evropy patříme mezi zakladatele moderní klinické imunologie. Zapojili jsme se i do celosvětové sítě center pro primární imunodefi city a máme statut Jeff rey Modell Foundation Center. Jeff rey Modell Foundation je nadace, která zakládá po celém světě centra pro pacienty s primárními imunodefi city.
Všechny tyto naše aktivity souvisejí i s Evropskou společností pro imunodefi cience (European Society for Immuno defi ciencies, ESID), která byla založena v devadesátých letech minulého století a do níž jsme jako pracoviště pronikli. V současnosti jsem členkou výboru. Velmi jsme usilovali o uspořádání kongresu ESID, protože jde o velmi prestižní událost, a to především po vědecké stránce, ale také po stránce společenské. Odborný program je velmi náročný a jen práce nevyšší odborné úrovně jsou zařazeny k prezentaci na kongresu.
Co pro Vás osobně znamenala příprava kongresu ESID 2014 v Praze?
Kromě dlouhodobé a opakované, nakonec úspěšné kandidatury Prahy na uspořádání kongresu ESID mám na starosti přípravu odborného programu, což je velmi těžký úkol. Výbor přijal jako řečníky jen osobnosti s rozsáhlou výzkumnou a publikační činností. Bez autorství originální a původní práce se nemohl sebelepší odborník stát vyzvaným řečníkem. Kromě odborného programu s sebou organizace kongresu nese řadu dalších povinností. Snažíme se, aby doprovodné aktivity v účastnících zanechaly „českou stopu“ a dobrý dojem z oboru imunologie v České republice.
Kolik odborníků se koncem října v Praze sejde?
Očekáváme kolem dvou tisíc účastníků. To představuje značný pokrok od devadesátých let, kdy se scházela pracovní skupina v počtu několika málo desítek osob. Kolem roku 2000 účast činila několik stovek a do současnosti nabyl kongres ESID jak na významnosti, tak na počtu zúčastněných. Poslední kongres se konal ve Florencii v roce 2012 a navštívilo jej 1 800 odborníků. Překonat toto množství je výzvou jak pro nás, pořadatele, tak pro Prahu jako město.
Kdo přislíbil účast?
Na základě předběžného programu jsme pozvali asi 80 špičkových osobností, z čehož tvoří asi třetinu předsedové jednotlivých sekcí. Tito odborníci, to je takové naše „rodinné stříbro“, o které pečujeme. Velmi nás těší, že až na ojedinělé výjimky všichni naše pozvání do Prahy nadšeně přijali.
V které oblasti budou novinky? Na co se těšíte nejvíce, co si nechcete nechat ujít?
Nejraději bych slyšela všechno, ale to není v lidských možnostech. Na kongresu budou totiž paralelní sekce. Mottem kongresu je „Understanding Immunity. Treating Immunodeficiency“, což bychom volně přeložili: „Nejprve rozumějme imunitě, pak léčme imunodeficience“. Do úvodního bloku plenární sekce jsme zařadili nové poznatky o samotné buňce a jejím fungování. Budou nám přednášet lidé, kteří vůbec v imunologii nepracují, ale zabývají se základními buněčnými procesy a jejich patologií. Tyto informace vnímám jako úplně nový základ nejen pro léčbu imunodeficiencí, ale pro mnoho dalších medicínských oborů. Teprve po tomto bloku budou následovat přednášky týkající se diagnostiky a léčby imunodeficientních stavů. Letos bude velká část kongresu věnována obraně proti infekci, fungování imunitních dějů při různých typech poruch imunity a slizniční imunitě. Bude se též hovořit o nových technických možnostech uplatňujících se hlavně v diagnostice imunodeficiencí. Máme též plánovány sekce o možném screeningu těžkých forem imunodeficiencí a o novinkách v terapii. Očekáváme mnoho průlomových sdělení, která přinesou zcela nové definování příčin imunodeficiencí,protože u mnoha z nich zatím pravou příčinu a detailní mechanismy neznáme.
Můžete jmenovat alespoň jednu osobnost, která do Prahy přijede?
Těšíme se, že přijede profesor Jean Laurent Casanova, významný expert v oblasti genetiky a infekčních chorob. Českým partnerem či možná „předskokanem“ tohoto špičkového vědce světové úrovně budou odborníci z Mendelova muzea genetiky Masarykovy univerzity v Brně s přednáškou o historických začátcích genetiky, které právě díky Gregoru Mendelovi leží v českých zemích. Profesor Casanova pak ukáže, jak genetika od Mendelových dob pokročila.
Očekáváme, že budou i sponzorovaná sympozia farmaceutickými společnostmi, do nichž záměrně soustředíme klinickou část o nových možnostech jak v diagnostice, tak v terapii.
Nemohu se nezeptat: jaké máte zkušenosti se subkutánním imunoglobulinem?
Naše pracoviště má velmi dobré zkušenosti, řekla bych, že jsme průkopníky této léčebné metody v naší republice. Již dva roky dáváme více subkutánních imunoglobulinů než intravenózních. Nyní máme asi tři čtvrtiny pacientů na subkutánních a čtvrtině nemocným aplikujeme intravenózní.
Subkutánní aplikace probíhá ve stacionáři, nebo doma?
Většinou v domácím prostředí. Zpravidla jde o dlouhodobé pacienty, kteří projdou zácvikem ve stacionáři a pak pokračují již doma. Většina pacientů jsou děti, ale i dospělí pacienti si aplikují imunoglobulin podkožní infuzí nebo pomalou aplikací léku z injekční stříkačky. Mnohdy mají pacienti domluvenou supervizi svého praktického lékaře či pediatra, jiní se aplikaci naučí provádět zcela samostatně.
Imunodefi cience patří mezi vzácná onemocnění. Co děláte pro to, aby se o nich dozvěděla jak odborná, tak laická veřejnost?
Snažíme se dlouhodobě o těchto stavech informovat odbornou i laickou veřejnost. Ráda bych se v této souvislosti zmínila o balónkovém dni, který se koná uprostřed Týdne imunodefi ciencí, tedy konkrétně 22. dubna. Posláním je zviditelnit tato vzácná, ale vážná onemocnění. K tomuto dni všechna zúčastněná centra dostanou z Jeff rey Modell Foundation, nadace specializované na primární imunodefi city, potištěné balónky, které nafouknou a za účasti pozvaných pacientů je v jeden den všude na světě vypustí. Doufám, že tím upoutáme alespoň trochu pozornosti k těmto vzácným onemocněním.
Zdroj: MT