Česká psychiatrie v 21. století: potřeby a realita
Psychiatrická společnost ČLS JEP a regionální kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO) s její kanceláří v ČR uspořádaly ve čtvrtek 8. března za účasti téměř 150 odborníků i zástupců pacientských organizací v hlavním sále Senátu Parlamentu ČR konferenci nazvanou „Česká psychiatrie v 21. století: potřeby a realita“. Jednání se uskutečnilo ve spolupráci s předsedou Senátu Parlamentu ČR MUDr. Přemyslem Sobotkou (na snímku vlevo), který je také zahájil, dále ve spolupráci s Koalicí pro zdraví, za podpory edukačního grantu společnosti JanssenCilag a s mediálním partnerstvím MEDICAL TRIBUNE CZ.
Problematika duševního zdraví se v posledních letech stává významnou prioritou ve všech evropských zemích. Proto také již v roce 2005 uspořádala regionální kancelář WHO konferenci ministrů zdravotnictví na toto téma, kde byly přijaty zásadní dokumenty – Deklarace o duševním zdraví pro Evropu a Akční plán. Ty stanovují úkoly jak pro WHO, tak pro jednotlivé členské státy. O nich hovořil na konferenci poradce WHO pro duševní zdraví dr. Matthijs Muijen, který se zaměřil na uplatňování strategií WHO a probíhající reformy psychiatrické péče v Evropě. Na základě smlouvy mezi WHO a MZ ČR jsou řešeny dílčí projekty, jejichž cílem je podpořit transformaci psychiatrické péče v ČR. Hlavním koordinátorem projektu je Psychiatrická společnost ČLS JEP – dosavadní výsledky prezentoval předseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc. V dalším programu vystoupili i ředitelka odboru zdravotní péče MZ ČR dr. S. Pánová, poslanec Evropského parlamentu dr. M. Cabrnoch, ředitel VZP dr. P. Horák, předsedkyně Koalice pro zdraví J. Petrenko a konečně dr. J. Suchopár ze společnosti InfoPharm.
Nakladatelství Medical Tribune jako mediální partner konference připravuje vydání podrobného záznamu jednání včetně bohaté diskuse na stránkách časopisu Zdravotnictví a finance.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 7/2007, strana A5
Zdroj: