Česká lékárnická komora slavila 20. narozeniny
V sobotu 17. září ožily prostory pražského Karolina velkolepou slavností – hostily slavnostní setkání k 20. výročí založení České lékárnické komory. Během ceremoniálu došlo na mnohá vzletná i kritická slova, především však na vyznamenání mimořádných osobností současného „cechu lékárnického“. Za svůj dlouholetý přínos české farmacii převzaly pamětní plaketu vydanou speciálně u příležitosti kulatých narozenin ČLnK.
„Dámy a pánové, milí přátelé, dovolte mi, abych vám popřál krásné sobotní odpoledne, pevně věřím, že pro nás všechny krásné a slavnostní odpoledne, a abych vás přivítal jménem svým, ale především jménem České lékárnické komory na slavnostním setkání, které se koná u příležitosti 20. výročí založení ČlnK. Vítejte tedy v prostorách, kudy procházely dějiny národa českého, vítejte na půdě Univerzity Karlovy,“ těmito slovy zahájil oslavy Alexandr Hemala, bývalý televizní hlasatel, jenž slavnostním odpolednem v Karolinu provázel. Záštitu nad oslavami převzal děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc. A protože žádná pořádná oslava se neobejde bez hostů, nechyběli ani v sobotním Karolinu. Pozvání přijali ministr zdravotnictví doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., Ing. Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění, zástupci zdravotních pojišťoven, poslanci Parlamentu ČR a zahraniční hosté z Německa, Polska a Slovenska.
Úvodní projev prezidenta České lékárnické komory PharmDr. Stanislava Havlíčka, jenž v letošním roce zastává funkci viceprezidenta PGEU, nejvýznamnější organizace lékárníků v Evropě sdružující 40 členských organizací ze 30 zemí, přinášíme v mírně zkrácené verzi na jiném místě. Hovořil o historii ČLnK i jejích vztazích vůči státu a současné roli ve zdravotnictví. „Komora se stává institucí s podílem zodpovědnosti za chod části zdravotnictví. Míra této zodpovědnosti je ovšem od samého počátku poplatná politické situaci a zejména ochotě politické reprezentace naslouchat a realizovat odborná doporučení,“ uvedl například.
Podle ministra Hegera má každý začít u sebe
Mimo jiné i na Havlíčkova slova reagoval v následujícím proslovu ministr zdravotnictví doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. Hned v úvodu slavnostní shromáždění jménem svého ministerstva pozdravil a vyjádřil úctu k lékárnickému povolání a ocenil jeho důležitost. Uplynulých 20 let v sektoru zdravotnictví charakterizoval jako dobu velkého rozvoje o různých fázích a vlnách, v níž se vyvíjely i všechny nově vzniklé zdravotnické profesní komory. „Tato doba jistě znamenala i velký impuls pro jednotlivé profese,“ řekl Heger.
„Jak řekl již prezident Havlíček, není pochyb, že probíhají neustálé interakce mezi státem, zdravotnictvím a jeho jednotlivými profesemi a že vztah mezi nimi není optimální. Slyšeli jsme zde některá kritická slova na adresu státu, který zde já jako ministr zdravotnictví dnes reprezentuji. Nejsme zde dnes rozhodně proto, abychom na toto téma vedli diskusi, ale přesto vyslovím svůj osobní názor, že každá profesní skupina, tak jako každý jedinec ve společnosti, by měla hledat řešení jakéhokoli problému nejdříve u sebe. To myslím naprosto obecně, bez ohledu na profesní skupiny. Stejně tak by měl každý jednotlivec, který je nespokojený ve svém zaměstnání či ve své rodině, hledat řešení nejdříve u sebe. V situaci, kdy se vyskytne problém, existují dvě možnosti – buď se snažit změnit své okolí a prostředí kolem, nebo se zamyslet, co já mohu udělat pro to, aby stav věcí byl lepší. Já osobně jsem pro tu druhou možnost. A znovu bych rád zopakoval, že toto myslím naprosto obecně.“
V další fázi svého projevu chválil fungování všech zdravotnických profesních komor včetně komory lékárnické a ocenil přínosnost jejich existence, která podle něj umožňuje lepší kontrolu kvality služeb poskytovaných veřejnosti, ale i vzdělávání, než by tomu bylo pod pouhým dohledem státu, a vyzval komory, aby nepolevovaly v přísnosti na své členy. Na závěr lékárníkům pogratuloval a popřál mnoho úspěchů v další práci.
Po následném zhruba 20minutovém hudebním osvěžení, kdy zazněly klasické skladby v podání Dechového kvinteta Filharmonie Hradec Králové, nastala očekávaná chvíle předávání vyznamenání za dlouholetý přínos české farmacii. Mimořádná ocenění „honoris et meritor“ udělila ČLnK dvěma význačným osobnostem – prof. RNDr. Václavu Suchému, DrSc., Dr.h.c., bývalému rektorovi (2000 až 2006) Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, jemuž zaplněné Karolinum aplaudovalo vestoje, a prof. RNDr. Jaroslavu Květinovi, DrSc., Dr.h.c., prvnímu děkanovi Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové a zakladateli oboru klinické farmakologie. Další ocenění byli při přebírání vyznamenání vyzváni oslovením bez akademického titulu. Plaketu České lékárnické komory tedy postupně převzali mimo jiné první tři prezidenti ČLnK Jan Horáček (1991 až 1996), Jindřich Osvald (1996 až 2002), který významně přispěl k rozvoji soukromého lékárnictví, a Lubomír Chudoba (2002 až 2007), dále Leona Štěpková, první žena ve vedení komory a její viceprezidentka a zastánkyně malých privátních lékáren, Jiří Kotlář, viceprezident komory v letech 1996 až 1999, jenž proslul jako energický vyjednavač s pojišťovnami, Jiří Šálený, in memoriam, 1. předseda čestné rady ČLnK, z dalších členů čestné rady ČLnK například Eugenie Trávníková, Alexandr Tomeček, Ada Holubová, Tomáš Lysoněk či Václav Šeda. Dalšími vyznamenanými jsou Jana Švarcová, od roku 2003 předsedkyně nejvyššího kontrolního orgánu ČLnK, Dušan Holečko, Marie Zajícová, Jiří Dlouhý, „otec vzniku ČLnK“, který české farmakologii velmi prospěl během svého působení v gesci ministerstva zahraničí, Christina Bermanová, výrazná osobnost a bývalá předsedkyně pražského sdružení lékárníků, Pavel Grodza, člen čestné rady, organizátor mnoha vzdělávacích programů a zakladatel tradičního Beskydského sletu lékárníků, Jaroslava Hořanská – šéfredaktorka Časopisu českých lékárníků, nebo Eduard Bednařík, první český soukromý lékárník.
Po druhém vystoupení Dechového kvinteta Filharmonie Hradec Králové nastal správný čas pro závěrečné slovo prof. PharmDr. Alexandra Hrabálka, CSc., současného děkana Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, jenž především ocenil dlouholetou spolupráci fakulty a ČlnK, a pozvání k prostřeným stolům v přízemí Karolina z úst Alexandra Hemaly.
Nezbývá, než taktéž České lékárnické komoře pogratulovat a popřát mnoho úspěchů v další činnosti.
Zdroj: Medical Tribune