Přeskočit na obsah

Česká kardiologická společnost udělila zlatou medaili profesora Libenského

Stalo se tradicí, že v červnu uděluje ČKS zlatou medaili profesora Václava Liben‐ ského jednomu z českých kardiologů, kteří se mimořádným způsobem podíleli na rozvoji kardiologie v Československu a později v České republice. V letošním roce byla medaile udělena profesoru Bo‐ huslavu Ošťádalovi, DrSc., její slavnost‐ ní předání proběhlo tradičně na zámku v Poděbradech 8. června 2010.

Slavnostního aktu se kromě představitelů české kardiologie účastnila rodina laureáta, pro‐ jev přednesl starosta města Poděbrady Ing. Josef Ďurčanský; dále byl přítomen také majitel Lázní Poděbrady, Ing. Jiří Odcházel, a jejich ředitel JUDr. Jan Rambousek.

Profesor Bohuslav Ošťádal oslavil v letošním roce 70. narozeniny (nar. 28. 1. 1940). Promoval v roce 1963 na Fakultě dětského lékařství v Praze, v roce 1968 obhájil kandidátskou disertační práci v oboru fyziologie a patofyziologie, v tomtéž oboru pak obhájil doktorát věd v roce 1988, v roce 1992 byl jmenován profesorem normální a patologické fyziologie na Karlově univerzitě v Praze.

Po promoci pracoval jako vědecký aspirant na Ústavu patologické fyziologie FDL, od roku 1966 až dosud pracuje jako vědecký pracovník, vedoucí Oddělení vývojové kardiologie. V letech 1990 až 1995 působil ve funkci ředitele Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

Publikační činnost prof. Ošťádala je mimořádně kvalitní, článků in extenso v časopisech s IF publikoval celkem 117, dalších 72 článků v časopisech bez IF, napsal 63 kapitol v monografiích, dále čtyři kapitoly v učebnicích, dvě monografie a byl editorem tří dalších monografií.

Je vedoucím redaktorem časopisu Experimental and Clinical Cardiology, (vydavatelství Pulsus Group, Toronto, Kanada), je členem redakční rady řady dalších časopisů (Molecular and Cellular Biochemistry, Physiological Research, Cor et Vasa, CV Network a Československá fyziologie), dále je členem v mezinárodních vědeckých společnostech a vědeckých radách Univerzity Karlovy, 2. a 3. lékařské fakulty a v dalších.

Za vynikající práci získal množství domácích i zahraničních ocenění, například Laufbergerovu medaili Čs. fyziologické společnosti 1995, Pamětní medaili UK 1998, Medaili J. E. Purkyně AV ČR za zásluhy o rozvoj biologických věd 2000, Zlatou medaili 2. lékařské fakulty UK 2000.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené