Česká kardiochirurgie drží krok s vývojem ve světě
Ve dnech 9. až 11. listopadu 2014 se v kongresových sálech hotelu Voroněž v Brně konal VI. sjezd České společnosti kardiovaskulární chirurgie s mezinárodní účastí. Jeho organizátoři se mohou pochlubit rekordní účastí kardiochirurgů a intervenčních radiologů, angiologů, perfuzionistů, flebologů a dalších odborníků.
Na úvod kongresu byli jeho účastníci svědky slavnostního jmenování nových čestných členů České společnosti kardiovaskulární chirurgie. Za mnohaleté zásluhy o rozvoj srdeční a cévní chirurgie byli takto oceněni prof. Jan Dominik, doc. Zdeněk Gregor a dr. Jaroslav Špatenka. Dále byl vyhlášen výsledek soutěže o nejlepší publikace a monografie z oblasti kardiovaskulární chirurgie za rok 2013 – ocenění obdrželi prof. Jan Dominik, doc. Petr Štádler a MUDr. Petr Baláž. Slavnostní úvod kongresu ještě doplnil proslov předsedy odborné společnosti doc. Petra Němce, který shrnul současný stav cévní a srdeční chirurgie v ČR.
Slavnostní Navrátilovu přednášku na téma „Kardiochirurgie vrozených srdečních vad včera, dnes a zítra“ přednesl prof. Tomáš Tláskal. Ukázal, jakým vývojem prošla kardiochirurgie nejtěžších vrozených srdečních vad za poslední desetiletí, a demonstroval, že mortalita v dětské kardiochirurgii trvale klesla pod dvě procenta. Hejhalovu přednášku na téma „Současný pohled na chirurgickou léčbu thorakoabdominální aorty“ přednesl doc. Petr Štádler. Zaměřil se na moderní postupy v léčbě výdutí thorakoabdominální aorty včetně hybridních výkonů na hrudní aortě. Z vyzvaných přednášek zaujalo sdělení prof. Martina Czerny z Zurichu na téma „Combined vascular and endovascular approaches in treating thoracic aortic pathology“.
Přednášky přednesené v rámci Soutěže mladých chirurgů měly dle hodnocení poroty vysokou úroveň. První cenu spolu s finanční odměnou 10 000 Kč získala v kardiochirurgické sekci dr. S. Vaněková z Kardiochirurgické kliniky v Hradci Králové, v cévněchirurgické sekci dr. J. Hrubý z II. chirurgické kliniky VFN Praha.
Odborný program nabídl mnoho zajímavého
V odborném programu zaznělo 59 ústních sdělení v cévněchirurgické sekci a 65 v kardiochirurgické sekci, celkem 34 prací pak bylo prezentováno formou posteru. V rámci odborného kardiochirurgického programu bylo nejvíce přednášek věnováno moderním metodám záchovných operací na aortální chlopni. Zde dominovala především hradecká a brněnská kardiochirurgie, avšak ukázalo se, že moderní postupy záchovných operací na aortální chlopni se už dnes používají na všech kardiochirurgických pracovištích v ČR. Četné přednášky se zaměřily na chirurgickou léčbu fibrilace síní, jejíž dlouhodobá úspěšnost se pohybuje od 60 do 80 procent. V bloku přednášek věnovaných mechanické srdeční podpoře dominoval pražský IKEM. Několik sdělení se zaměřilo na výsledky srdečních operací u pacientů nad 80 let. Shodně prokázala, že tyto operace u starých nemocných jsou plně oprávněné, i když jsou zatíženy vyšší mortalitou.
Domácí pracoviště drží krok se zahraniční konkurencí
Když porovnáme vyzvané přednášky vybraných zahraničních přednášejících a přednášky našich chirurgů, můžeme konstatovat, že odborná úroveň našich i zahraničních kardiochirurgických pracovišť a jejich výsledky jsou plně srovnatelné. Je to potvrzením skutečnosti, že naše kardiochirurgie jde správným směrem a udržuje krok s předními evropskými kardiochirurgickými pracovišti.
Úvodní angiochirurgické bloky přednášek se věnovaly problematice endovaskulárního řešení abdominálních a thorakoabdominálních výdutí (EVAR, TEVAR), kde byly prezentovány zkušenosti s touto endovaskulární léčbou, možnosti využití fenestrovaných stentgraftů a využití této metody v případně anatomicky nepříznivých poměrů a v případě komplikací, především paraanastomotických výdutí. Diskuse během bloku byla velmi bohatá – řada angiochirurgů poukazovala na skutečnost, že nastupující generace chirurgů vzhledem k úbytku operativy a nárůstu endovaskulárních výkonů ztrácí, resp. nemá možnost získat erudici pro řešení nových typů komplikací, které se s rozvojem endovaskulárních technik objevují a s nimiž jsou nyní cévní chirurgové stále častěji konfrontováni. V oblasti problematiky periferních tepenných onemocnění byla pozornost věnována možnostem využití jiných než tradičních žilních náhrad (malá saféna, žíly horní končetiny), pedálním bypassům (přednesena byla přednáška prezentující největší soubor pedálních bypassů v Česku).
Jeden z bloků se věnoval také problematice aorty, laparoskopickým a robotických technikám. Diskutovalo se o terapeutických možnostech u rupturované výdutě břišní aorty, část bloku byla tradičně věnována robotické a laparoskopické cévní chirurgii, a to nejen v oblasti aorty, ale i viscerálních tepen. Další blok byl věnován komplikacím v cévní chirurgii a viscerálním tepnám, především aortoenterálním píštělím a možnostem podtlakové terapie. Velkou pozornost vyvolal blok týkající se supraaortálních větví a tepen horních končetin. Hovořilo se o akutní symptomatické stenóze krkavice, timingu výkonu po cévní mozkové příhodě a problematice urgentní a časné karotické endarterektomie. Blok žilní chirurgie pokryl všechny současné modality terapie křečových žil, od klasické operativy a výkonů na perforátorech až po endovenózní léčbu.
Brno přilákalo rekordní počet kardiochirurgů
Ozdobou letošního ročníku byla vedle kvalitního odborného programu také rekordní účast, bylo přihlášeno celkem 609 účastníků a celá akce proběhla za důležité podpory 33 sponzorů. Vrcholem společenské části programu pak byl pondělní galavečer v prostorách hotelu Voroněž, který umožnil odpočinek po náročném odborném programu a vzájemné neformální setkávání kolegů různých odborností – nejen chirurgů, ale i intervenčních radiologů, angiologů, perfuzionistů, flebologů a dalších kolegů z odborností, jejichž společným zájmem je kardiovaskulární medicína.
Celý kongres jistě splnil očekávání velké většiny účastníků jak po odborné, tak po společenské stránce, nastavil vysoko laťku pro další odborné akce naší společnosti a ukázal, že naše kardiochirurgie a angiochirurgie drží krok s vývojem ve světě.
Zdroj: Medical Tribune