Česká hlava po šesté
Za návrh a syntézu acyklických nukleosidů převzal Národní cenu vlády Česká hlava prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Prof. Holý věnoval přípravě modifikovaných složek nukleových kyselin celý svůj život. Objevil skupinu látek s obecným názvem „acyklické fosfonáty nukleotidů“, které se staly základem nové generace léků působících proti virům. Dokázal látky nejen připravovat, ale i získat partnery pro jejich biologické testování a posléze komerční partnery pro přípravu léků. Tak se jím objevené látky staly základem dnes nejdůležitějších léků v boji proti AIDS (Viread, Truvada, Atripla) a žloutence typ B (Hespera). Přípravky obsahující molekuly prof. Holého proti AIDS jsou s 52 % tržního podílu celosvětově nejprodávanější v této skupině léků. Výrazný podíl na světovém trhu má i lék proti žloutence.
Výzkumy prof. Holého se neomezují jen na látky proti virům, ale jsou příslibem i v oblasti protinádorové léčby. V nedávné době bylo oznámeno zahájení klinických testů látky s označením GS9219 u pacientů s hematologickými malignitami (pozn. red.: informace o přípravku GS9219 jsme přinesli v MT č. 15/2007 a 34/2007). Není mnoho vědců na světě, kteří se mohou pochlubit tím, že pomohli zachránit život či zlepšit jeho kvalitu milionům lidí.
Prof. Holý za svůj plodný vědecký život publikoval přes 560 vědeckých článků a 60 patentů. Řadí se tak do „nobelovské“ kategorie a o jeho nominaci na toto ocenění se již několikrát uvažovalo.
Za významné objevy v oblasti mukózní imunity převzal na slavnostním večeru také ocenění Patria (cenu Unipetrolu, a.s.), prof. MUDr. Jiří Městecký, DrSc., z University of Alabama v Birminghamu. Prof. Městecký patří k absolutní světové špičce v oboru slizniční imunity. Jeho tým získal prioritní poznatky o existenci společného slizničního imunitního systému u lidí a popsal slizniční toleranci, která by mohla být využita při léčbě některých závažných autoimunitních onemocnění, jako je roztroušená skleróza a revmatoidní artritida. Kromě toho přispěl k vysvětlení mechanismu vývoje IgA nefropatie. V současné době se prof. Městecký soustřeďuje na výzkum vakcíny, kterou by bylo možné využít při očkování proti AIDS.
Prof. Městecký opustil ČR v roce 1967, ale nikdy se svou rodnou vlastí neztratil kontakt, s českými vědci spolupracoval v rámci česko-amerických grantů a neváhal nikdy svého výjimečného světového postavení použít pro pomoc rozvoje české vědy.
V současné době prof. Městecký žije a pracuje v Birminghamu v USA. Množství jeho prací i citací v nejvýznamnějších vědeckých publikacích je plně srovnatelné s pracemi držitelů Nobelových cen.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 35/2007, strana A4
Zdroj: