Přeskočit na obsah

Česká cena za transplantologii je letos ve francouzských rukou

Výroční cena za rozvoj transplantační medicíny za rok 2009 byla udělena významnému francouzskému odborníkovi, profesoru Bernardu Charpentierovi z Lékařské fakulty Paris‑Sud. Ocenění mu ve čtvrtek 15. dubna v pražském Karolinu předal předseda správní rady České transplantační nadace (dříve Nadace Karla Pavlíka) MUDr. Štefan Vítko.

Prof. Charpentier, rytíř Řádu čestné legie, zasvětil svůj život transplantační imunologii, zejména základnímu výzkumu v oblasti cytokinů, buněčné smrti a v posledních letech také imunosupresivní léčbě. Narodil se v roce 1946 a téměř sedmadvacet let byl ředitelem výzkumné skupiny INSERM, zkoumající regulaci aktivity lymfocytů.

Prof. Charpentier působil též jako děkan Lékařské fakulty Paris‑Sud a prezident Národní konference děkanů francouzských lékařských fakult; je členem četných mezinárodních vědeckých společností a bývalým prezidentem Francouzské transplantační společnosti. Na svém kontě má více než tři stovky vědeckých publikací, působí v redakčních radách prestižních odborných časopisů a je často zván jako řečník na mezinárodní kongresy.

Česká transplantační nadace uděluje výroční cenu od roku 1998 domácím i zahraničním expertům s mimořádnými zásluhami o rozvoj transplantační medicíny. Mezi její laureáty se řadí např. prof. P. Terasaki z Los Angeles (objevy v oblasti tkáňové sloučivosti) či prof. M. Dubernard z Lyonu (první transplantace rukou i tváře na světě), z českých vědců ji obdrželi např. profesoři V. Kočandrle a V. Bartoš, kteří u nás provedli první úspěšné transplantace ledviny nebo slinivky břišní.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené