Ceny předsednictva ČLS JEP za nejlepší knižní publikaci
S blížícím se závěrem roku se začíná bilancovat a hodnotit úspěšnost předchozích 12 měsíců. Stalo se již tradicí, že se v tuto dobu na půdě Senátu setkávají zástupci odborné veřejnosti, aby se stali účastníky slavnostního předávání cen předsednictva ČLS JEP za nejlepší knižní publikaci v předchozím roce. Letos se tento slavnostní akt konal 13. listopadu v Rytířské síni Valdštejnského paláce. Záštitu nad ním opět převzal předseda Senátu PČR Milan Štěch a pozvání přijal také ministr zdravotnictví MUDr. Martin Holcát.
V letošním roce komise předsednictva ČLS JEP doporučila na Cenu pro nejlepší knižní publikaci v roce 2012 tři vybrané práce. „Všechny oceněné publikace mají mimořádný význam jak vědecký, tak společenský,“ uvedl úvodem prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc., předseda ČLS JEP.
První oceněnou publikací je kniha vydavatelství Maxdorf s názvem Revmatologie, jejímiž autory jsou prof. Karel Pavelka, prof. Jiří Vencovský, prof. Pavel Horák, prof. Ladislav Šenolt, MUDr. Heřman Mann, prof. Jan Štěpán a kolektiv. Tato moderní učebnice je významná nejen pro specializační vzdělávání v oboru revmatologie, ale i pro jeho další rozvoj v České republice. Přes svůj úctyhodný rozsah (740 stran) se kniha vyznačuje dokonalou přehledností a srozumitelností, k čemuž přispívá fakt, že je tištěna plnobarevně na křídovém papíru a obsahuje několik set barevných ilustrací. Hlavní autor této učebnice, prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc., vytvořil autorský kolektiv z předních specialistů oboru v naší zemi, čímž se podařilo dosáhnout toho, že publikace v plné míře odráží dynamický rozvoj oboru v posledních letech se všemi pokroky v diagnostice i terapii. „Revmatická poškození jsou popsána již na kostrách našich dávných předků žijících před mnoha miliony let. Revmatické choroby jsou metlou lidstva. S revmatickými strukturálními i funkčními změnami a s bolestí muskuloskeletárního systému různé intenzity se během života setká snad každý člověk. Lze předpokládat, že výskyt revmatických chorob se bude do budoucna ještě zvyšovat. Před deseti lety měla Česká lékařská společnost JEP možnost ocenit publikaci Klinická revmatologie, jejímž autorem byl také prof. Pavelka spolu s prof. Rovenským a kolektivem. Aktuální publikace podrobně ukazuje, jak se názory na patogenezi, klinické aspekty a léčbu revmatických onemocnění za posledních 10 let změnily, a myslím, že ji čtenáři ocení hned z několika důvodů. Jde totiž o knihu určenou pro pregraduální i postgraduální vzdělávání psanou jasným a čtivým stylem, která obsahuje vyčerpávající přehled všech aspektů revmatologie, kdy jsou nové poznatky citlivě dávány do již prokázaných souvislostí a znalostí,“ komentoval význam oceněné publikace prof. Blahoš.
Kniha Revmatologie je určena především revmatologům, kterým by měla sloužit jako základní zdroj informací pro všechny stupně specializačních zkoušek i pro každodenní klinickou a ambulantní praxi. Je vhodná rovněž pro internisty a ortopedy, doporučit ji lze i praktickým lékařům.
Druhou oceněnou knihou se stala publikace vydavatelství Mladá fronta s názvem Dětská alergologie, jejímž autorem je doc. Vít Petrů a kolektiv. Její autoři – přední odborníci z českých a moravských pracovišť pediatrické alergologie a klinické imunologie – předkládají čtenáři komplexní a recentní pohled na etiopatogenezi, diagnostiku, léčbu, prevenci i prognózu imunopatologických stavů vzniklých na alergickém podkladě. Kniha splňuje vysoké nároky na odbornou úroveň a současně je velmi praktickou pomůckou pro každodenní klinickou praxi. Dále je unikátní i tím, že se na jejím vzniku podíleli prakticky výhradně autoři s pediatrickým vzděláním, a jak známo, pediatrie není „zmenšenou“ verzí lékařství pro dospělé, nýbrž má své specifické přístupy, problémy a otázky.
Třetí oceněnou publikací se stala kniha vydavatelství Tigris s názvem Bolest – monografie algeziologie, jejímiž autory jsou prof. Richard Rokyta, prof. Miloslav Kršiak, prim. MUDr. Jiří Kozák a kolektiv. Jedná se o druhé, rozšířené vydání první české učebnice algeziologie, jež vyšla před šesti lety. Na 747 stranách jsou vyčerpávajícím způsobem shromážděny poznatky o diagnostice a léčbě bolesti jako bio‑psycho‑sociálního fenoménu v podobě dvou klinicky odlišných forem – akutní a chronické. Při proměně do chronicity se ze symptomu provázejícího základní onemocnění stává složitý syndrom, který jako nemoc sui generis představuje klinický problém přesahující diagnostické i léčebné možnosti pouze jednoho lékařského oboru. V textu knihy proto opakovaně zaznívá volání po mezioborové spolupráci a multidisciplnární intervenci, kterou prosazuje současná algeziologie jakožto zvláštní lékařská disciplína.
Zdroj: Medical Tribune