Přeskočit na obsah

Cena za výzkum temné hmoty genomu

Za výzkum nekódující RNA, označované také jako temná hmota genomu, obdržel doc. Mgr. Richard Štefl, Ph.D., ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU) Cenu předsedy Grantové agentury ČR. V oceněném projektu základního výzkumu se zabýval studiem vzniku nekódující RNA. Právě o této největší součásti genomu se předpokládá, že stojí za řadou lidských onemocnění. Pochopení jejích funkcí by mohlo lidstvu pomoci v porozumění mechanismům vzniku například Alzheimerovy choroby nebo různých typů onkologických onemocnění. Zjištění českých vědců publikovala nejprestižnější světová vědecká periodika, mezi nimi například časopis Cell.

„Temná hmota genomu vyjadřuje paralelu k temné hmotě ve vesmíru,“ vysvětluje doc. Štefl. „Obě tvoří majoritu, lze je jen obtížně pozorovat, ale jejich efekty vidíme především nepřímo. Nekódující RNA byla objevena teprve nedávno a stále ještě neumíme říci, jaké jsou její všechny funkce. Dlouho se dokonce myslelo, že je vlastně k ničemu. Teprve před zhruba patnácti lety se tento názor změnil díky výzkumu s pomocí moderních technologií. Nyní je nekódující RNA obrovskou výzvou pro všechny obory od chemie až po medicínu,“ dodává doc. Štefl.

Čeští specialisté využívají v brněnském vědeckém centru CEITEC na výzkum nekódující RNA unikátní přístrojové a laboratorní vybavení, které centrum řadí mezi evropskou i světovou špičku. Například jde o nukleální magnetickou rezonanci nebo kryoelektronovou mikroskopii. V mezinárodním měřítku svědčí o silné pozici českých specialistů na tuto problematiku i to, že se jim podařilo navázat na základní výzkum financovaný GA ČR nejprestižnějším evropským grantem uděleným Evropskou výzkumnou radou. Docent Štefl získal na pokračující studium detailních mechanismů vzniku a funkce nekódující RNA příspěvek ve výši dvou milionů eur.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené