Přeskočit na obsah

Cena Discovery má své laureáty – bodoval IKEM

Ve středu 19. června 2013 byly vyhlášeny výsledky letošní ceny Discovery Award. Tři výherci soutěže převzali na slavnostním večeru peněžité ceny za inovativní počiny v oblasti medicíny a farmacie za rok 2012 v České republice.

Cena Discovery Award byla založena v roce 2011 z iniciativy společnosti Novartis v zájmu podpory vědy a výzkumu v oblasti medicíny a farmacie. Jejím cílem je podpořit a stimulovat odvážné projekty, které pomáhají zlepšovat kvalitu života pacientů, a rovněž poukázat na inovativní potenciál českého zdravotnictví a farmacie. Cena je určena mladým vědcům v oblasti medicíny a farmacie do 40 let. „Zatímco grantové agentury a oficiální akademická grémia hodnotí dosahované vědecké výsledky především publikační aktivitou badatelů v mezinárodně i tuzemsky uznávaných časopisech a zejména také podle takzvaného impakt faktoru oněch časopisů, zaměřuje se cena Discovery více na praktický dopad výzkumu, na dosaženou pozitivní změnu praxe, nově zavedenou metodu či postup, což bych nazval třeba impakt vektorem, tedy posunem poznání, které provádí také přímé ovlivnění medicínské praxe,“ shrnul názory odborné poroty prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc. Hodnotící komise má deset členů a je složena z renomovaných odborníků, kteří dlouhodobě působí v oblasti zdravotnictví. Společnost Novartis vyčlenila pro tento ročník celkem 250 000 Kč. Porota rozhodla, že se tato částka rozdělí mezi tři projekty.

Prvních 100 000 Kč je určeno na ocenění práce MUDr. Michala Dubského z pražského IKEM, který spolu se svým kolektivem rozvíjí léčbu diabetiků s kritickou končetinovou ischémií autologní buněčnou terapií. „Tato metoda je hlavní náplní mého doktorandského studia. Projekt probíhá od roku 2008, kdy již byl takto léčen první pacient,“ říká MUDr. Dubský. Tento první nemocný již měl jednu končetinu amputovanou a šlo o záchranu druhé. Trpěl velkými bolestmi, potřeboval velké dávky opioidů. Po aplikaci buněčné terapie bylo možné amputaci oddálit o celé tři roky. „Mezitím se vytvořila jasná indikační kritéria, nyní máme za sebou 42 aplikací u 40 pacientů a zatím jen sedm z nich muselo podstoupit amputaci,“ shrnuje MUDr. Dubský.

Druhé ocenění (také dotované částkou 100 000 Kč) si odnesl MUDr. Peter Baláž, Ph.D., rovněž z IKEM, a jeho kolektiv za práci „Aneurysmorafie – nová chirurgická metoda pro záchranu aneuryzmatického dialyzačního přístupu s použitím nového chirurgického nástroje“. „Aneurysma v cévním přístupu je relativně častým limitem dialyzační léčby. My jsme pro řešení tohoto problému použili protézu, která do té doby měla jinou indikaci v cévní chirurgii, a pro tento účel jsme vyvinuli vlastní postup včetně instrumentária. K normální hemodialyzační léčbě jsme takto navrátili na 80 pacientů, díky této metodě se upravuje cévní průtok, což se projevuje také snížením kardiovaskulárního rizika,“ říká MUDr. Baláž.

Třetí vyzdvihnutý projekt má název „Vyšetření prostorové orientace a jejich strukturálních podkladů pomocí lidské verze Morrisova vodního bludiště a význam metody pro časnou diagnostiku Alzheimerovy nemoci“ a se svým kolektivem na něm pracovala MUDr. Zuzana Nedelská z FN Motol. Tento počin byl oceněn částkou 50 000 Kč. „V naší práci jsme mimo jiné prokázali, že velikost pravého hippokampu, který je jinak velmi důležitý pro paměť, koreluje se schopností orientace v prostoru,“ uvádí Z. Nedelská.

Další ročník ceny Discovery 2014 bude vyhlášen koncem roku 2013. Přihlášky do soutěže budou přijímány, stejně jako v předchozích letech, prostřednictvím webové aplikace na stránkách www.discoveryaward.eu, kde budou uvedeny všechny podmínky a příslušný postup.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené