Přeskočit na obsah

Cena ACC za výzkum pro vědce z brněnského ICRC

Na letošní výroční konferenci American College of Cardiology (ACC), jež se konala 9. až 11. března v San Francisku, převzal MUDr. Ivan Čundrle, který je součástí česko‑amerického vědeckého týmu (FNUSA‑ICRC a Mayo Clinic), prestižní cenu pro nejlepší mladé vědce „Young Investigator Award“ za druhou nejlepší práci v oblasti kardiovaskulárního výzkumu (do finále bylo nominováno pět prací z celého světa). Jeho výzkum je zaměřen na nové možnosti diagnostiky a léčby tzv. centrální spánkové apnoe u pacientů s chronickým srdečním selháním.

Centrální typ spánkové apnoe má, na rozdíl od mechanického uzávěru dýchacích cest ve spánku u obstrukční spánkové apnoe, dosti odlišný mechanismus vzniku, který je dán primárně zástavou činnosti dechových center v CNS. Přesný mechanismus negativního ovlivnění dechových center nebyl znám. Z praktického hlediska je důležité, že se centrální spánková apnoe vyskytuje ve vysoké míře u pacientů se srdečním selháním. Pacienti s kombinací těchto poruch pak mají daleko horší prognózu než pacienti s podobně vyjádřeným srdečním selháním bez spánkové apnoe. MUDr. Ivan Čundrle se svým výzkumným týmem, který vedou doc. Tomáš Kára a prof. Virend Somers (tým Cardio IV), zjistil, že výskyt centrální spánkové apnoe může souviset s nízkou koncentrací hormonu leptinu v krvi pacientů. Tato koncentrace může významně negativně ovlivňovat činnost dechových center, která v mozkovém kmeni dýchání řídí, a tím vést ke vzniku spánkové apnoe. „Navíc se zjistilo, že pokles koncentrací leptinu je přímo úměrný závažnosti spánkové apnoe – čím byla koncentrace leptinu nižší, tím těžší spánkovou apnoí pacienti trpěli. V současnosti je poměrně nesnadné pacienty s centrální spánkovou apnoí diagnostikovat a přínos práce MUDr. Čundrleho je právě v tom, že leptin by se mohl stát nově objeveným biomarkerem pro screening výskytu centrální spánkové apnoe. Stanovení jeho koncentrace v krvi je totiž na rozdíl od dosud používané polysomnografie poměrně jednoduchým a dostupným testem. Do budoucna to otvírá i teoretickou možnost suplementovat snížené koncentrace leptinu u rizikových nemocných, a tak pozitivně ovlivnit činnost dechových center. Potvrzení či vyvrácení tohoto teoretického předpokladu by měl přinést až další výzkum, který plánujeme,“ vysvětluje doc. Tomáš Kára.

MUDr. Čundrle pracoval na projektu během své stáže na Mayo Clinic realizované v rámci projektu Inkubátor mladých talentů (CZ.1.07/2.3.00/20.0022), který je podpořen z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. V oblasti klinické medicíny pracuje MUDr. Čundrle na Anesteziologicko‑resuscitační klinice a současně na I. interní – kardioangiologické klinice FN u sv. Anny v Brně.

„Výsledky našich mladých vědců na mezinárodních vědeckých soutěžích ukazují na kvalitu výzkumných projektů, které realizuje ICRC ve spolupráci s Mayo Clinic. Největší radost máme ze skutečnosti, že spojením znalostí a zkušeností předních našich a amerických odborníků vznikají nové diagnostické metody a postupy, které pomohou zlepšit lékařskou péči o pacienty s onemocněním kardiovaskulárního systému, včetně tak závažných diagnóz, jako je srdeční selhání. A tyto výsledky lze používat pro léčbu pacientů na celém světě,“ hodnotí dosažené výsledky vedoucí lékař ICRC doc. Tomáš Kára, který se společně s prof. Virendem Somersem podílí na odborném vedení mladých úspěšných vědců.

Ocenění Ivana Čundrleho však nebylo jediné, které čeští lékaři na konferenci Americké kardiologické společnosti získali. MUDr. Ondřej Sochor, který je v ICRC vedoucím programu Cardio VI, byl spoluautorem posteru, jenž získal ocenění „Best Poster Award“, a to za prezentované výsledky týkající se jednotlivých forem obezity a jejich vztahu ke kardiovaskulárním onemocněním. Spolu s kolegy z Mayo Clinic nově stratifikovali jednotlivé formy obezity a současně prokázali, že tzv. viscerální formy obezity jsou zatíženy nejvyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění, a to i při jinak celkově normálním BMI, jenž je v současnosti hlavním kritériem pro hodnocení závažnosti obezity. Mezinárodní vědecký tým zjistil, že za určitých okolností i lidé s tzv. normální tělesnou hmotností mohou mít vysoké riziko kardiovaskulárních onemocnění, pokud u nich dochází k ukládání tuku zejména v oblasti břišních orgánů.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené