CEITEC otevřel pavilony pro přírodní vědy a medicínu
Za účasti premiéra Bohuslava Sobotky (na snímku vlevo vedle rektora MU M. Beka) a dalších významných hostů byla 12. září v Brně slavnostně otevřena první část Středoevropského technologického institutu CEITEC. Vědci tak mohou začít naplno využívat špičkově vybavené laboratoře a unikátní přístroje, kterými disponuje jen několik pracovišť na světě. Ve dvou budovách spadajících pod Univerzitní kampus Masarykovy univerzity v Bohunicích se budou věnovat strukturní biologii, genomice a proteomice rostlinných systémů, molekulární medicíně a výzkumu mozku a lidské mysli. Výzkum zdejších vědců by mohl přinést nové poznatky např. při léčbě epilepsie či Parkinsonovy choroby nebo odhalit příčiny agresivního chování řidičů. Další čtyři pavilony, které budou v rámci společného projektu CEITEC sloužit zejména materiálovým vědám a pokročilým technologiím, by pak měly provoz zahájit příští rok. V nově otevřených pavilonech získali vědci téměř 7 000 m² prostoru pro bádání i výuku. V pavilonu se nachází například speciální laboratoř s novým kryo‑elektronovým mikroskopem FEI Titan Krios, který umožňuje studovat struktury a prostorové uspořádání izolovaných komplexů bílkovin a nukleových kyselin až na úroveň atomů. Podobný mikroskop, jehož cena je 150 milionů korun, je v celé střední a východní Evropě unikátem.
V celém areálu univerzitního kampusu je dále umístěno osm centrálních laboratoří s řadou prvotřídních přístrojů jako spektrometry, nukleární magnetické rezonance, které slouží pro studium 3D struktury látek na atomární úrovni, hmotnostní spektrometry pro sledování genetiky a proteomiky rostlin nebo speciální elektroencefalograf pro studium mozku. Podle doc. Mikuláše Beka, rektora MU, se otevřením těchto dvou pavilonů symbolicky i fakticky propojil a uzavřel celý areál kampusu pro přírodní vědy a medicínu. Nové prostory a sdílené laboratoře zajistí další rozvoj úspěšných vědeckých týmů a umožní mladým vědcům zapojit se již v době studia do špičkového výzkumu.
„Můžete postavit skvělý fotbalový stadion, ale ten ještě šampionáty nevyhrává. Jsou to skvělí hráči, kteří umějí střílet góly. A pak také zapálení fanoušci, kteří tým podporují,“ přirovnal CEITEC jeho ředitel Markus Dettenhofer ke sportu a naznačil tím, že bude usilovat o to, aby v nově postaveném vědeckém areálu pracovaly skutečné vědecké kapacity. A první desítky vědců už CEITEC přilákal. Například zpět z univerzity v nizozemském Utrechtu se vrátil strukturní biolog Lukáš Trantírek, který je absolventem Masarykovy univerzity. A Vincenzo Micale přijel z Itálie do Brna zkoumat lidský mozek.
Unikátnost Středoevropského technologického institutu CEITEC, do kterého jsou zapojeny čtyři brněnské univerzity a dva brněnské výzkumné ústavy, spočívá v propojení výzkumu a vývoje v oblasti věd o živé přírodě a pokročilých materiálů a technologií. Stavba dvojice pavilonů pro CEITEC MU trvala dva roky a stála 440 milionů korun. Dalších 950 milionů korun pak bylo investováno do vybavení, zejména přístrojů. Celkový rozpočet projektu je 5,2 miliardy korun, z toho výše příspěvku EU činí více než 4,4 miliardy korun, státní rozpočet k tomu přispěje částkou téměř 800 milionů korun.
Zdroj: